Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje
Fiktivní sňatky
Cizinecká policie začala intenzivně spolupracovat s Interpolem
Z předložených dokumentů jsme podle určitých indicií natipovali rizikové sňatky, které jsme důsledně jeden po druhém prověřovali. V prvopočátku se jednalo o 21 podezřelých párů z východních Čech, na které jsme se aktivně zaměřili. Ve velmi krátké době, po prováděných šetřeních, jsme okruh podezřelých sňatků rozšířili o dalších šest dvojic.
Druhý způsob je zajištěn tak, že po příletu na vytouženou dovolenou si potencionální „oběť“, která je na dovolené sama, vyhlídnou tzv. naháněči již na letišti, hotelu nebo na pláži. S touto ženou poté naváže cizinec kontakt. Není pro něho problém získat si její náklonnost a okouzlit ji. Pak je jen otázkou času, kdy padne nabídka k sňatku. Po svatbě je scénář stejný, jako při prvním modelu.
Třetí způsob využívá sociální internetové sítě. Přes známé a kamarády, kterým se již v ČR podařilo pobyt legalizovat (sňatkem, studiem, prací), se zájemcům o sňatek podaří zajistit kontakty na sociálních sítích, kde se seznamují s předem vytipovanými občany ČR. Jejich cílem je pozvat po určité době našeho občana k sobě domů a přejít na druhý model seznamování, tedy vytvořit dojem zamilovaného partnera.
V současné době je již deset osob pravomocně odsouzeno pro trestný čin napomáhání k neoprávněnému pobytu na území ČR, ve čtyřech případech je vedeno trestní řízení, které je těsně před podáním obžaloby. U dalších čtyř podezřelých se sice podařila prokázat účelovost sňatku, nikoliv však za úplatu. S těmito podezřelými bude dále vedeno správní řízení, na jehož konci bude s největší pravděpodobností rozhodnutí o ukončení pobytu v České republice. Těm, kdo napomáhali, hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok nebo zákaz činnosti.
tisková mluvčí