Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Hračky pomáhají v krizi…

MS kraj - tři roky pomáhají v těžkých chvílích dětem hračky vyrobené v heřmanické věznici… 

hračky1.jpgNedílnou součástí výjezdových zavazadel krizových interventů moravskoslezské policie k případům, jež zasáhly do života malých dětí, jsou již třetím rokem (vedle nezbytných věcí) také ručně vyrobené hračky z dílen heřmanické věznice. Policejní krizový intervent je povoláván v situacích, kdy tragicky umírá jeden z rodičů a s jeho smrtí je nutno seznámit partnera či blízké, kterým se tak obrací život naruby. Jindy je dítě přímým účastníkem tragédie, úmrtí rodiče, napadení matky…

Koordinátorka a členka intervenčního týmu pro poskytování psychologické pomoci obětem trestné činnosti kpt. Mgr. Zuzana Baranová k užívání předmětných hraček v praxi uvedla: „nabídnutí hračky, v našem případě dřevěného barevného autíčka či šitého měkkého zvířátka z barevné látky, je nenásilný prvek napomáhající k navázání kontaktu s dítětem i případně k vytvoření nutného prostoru pro samotnou intervenci směrem k dospělému. Hračky, které můžeme dítěti ponechat, udělají radost vždy a napomohou ke zklidnění atmosféry. S užitím hraček v praxi jsme začali v roce 2013, díky vstřícnosti vedení Věznice Heřmanice a jsme za tuto možnost velmi vděčni.“

hračky2.jpgŘeditel Věznice Heřmanice plk. PaedDr. Petr Kadlec uvedl: „Hračky vyrábí odsouzení v rámci pracovní terapie. Ta je v podmínkách věznice zaměřena na aktivaci odsouzených, přípravu k pracovnímu uplatnění, nácvik a fixaci nových dovedností i posílení psychiky. Pod vedením odborných zaměstnanců se ve čtyřech dílnách Věznice Heřmanice střídá asi dvacet odsouzených. Někteří z nich jsou přitom schopni vykonávat i vysoce kvalifikovanou práci. Pokud jsou výrobky smysluplně využity, v tomto případě slouží-li pro děti zasažené tragédií či mimořádnou událostí, může se pracovní terapie stát u vězněných osob jednou ze stěžejních metod programu zacházení.“

Krizový intervent je povoláván v případech, které jsou policisty na místě události vyhodnoceny jako složitější, s ohledem na zasažené lidi a druh či okolnosti činu. V období prvních sedmi měsíců roku 2016 byli interventi moravskoslezské policie povoláni v 98 případech a pomoc poskytli 244 osobám. Jejich úkolem je usnadnit poškozeným, pozůstalým první okamžiky po události, reagovat na jejich potřeby, poskytovat informace, zajistit kontakt s blízkými, nabídnout a případně zprostředkovat následnou péči. Tým existuje již šestým rokem a pomohl ve zhruba sedmi stech případech více jak 1 800 osobám, které zastihla krizová situace.

K tématu krizové intervence i předchozí tisková zpráva únor 2016:

Pomáhají v těch nejnáročnějších, emočně vypjatých situacích…V prosinci roku 2010 vznikl tým moravskoslezských krizových interventů. Aktuálně čítá 22 policistů, jsou zařazeni jako kriminalisté, pořádkoví či dopravní policisté aj. Krizoví interventi, poskytující pomoc obětem mimořádných události i trestné činnosti, byli v loňském roce povoláni ve 140 případech a poskytli pomoc 364 osobám. Pokud bychom chtěli statistická čísla doplnit za celou dobu existence týmu, pak bychom konstatovali úctyhodných zhruba šest set případů a pomoc víc jak 1 600 osobám, které postihla nenadálá krizová situace. Nejčastěji pomáhali pozůstalým, kteří přišli o blízké při dopravních nehodách, ale také sebevraždách. Nejvíc interventů zasahovalo vloni při dopravní nehodě vlaku a nákladního vozu ve Studénce. Bez ohledu na další okolnosti k místu směřovali zkrátka všichni, kteří byli nejblíž a ihned po zjištění tragédie.

hračky.jpgObecně lze říci, že interventi zasahují v případech, kdy se člověku obrátí život zcela naruby a v dané chvíli intervent musí velmi empaticky reagovat dle aktuálních potřeb pozůstalého. K nejobtížnějším případům náleží pomoc interventů v situacích, když zmírá dítě, bez ohledu na skutečnost, kolik je mu let…

Mnoho interventů přitom pomáhá v moravskoslezském týmu již od jeho vzniku v roce 2010. Tým funguje nadstandardně také díky laskavé péči a starostlivosti jeho koordinátorky kpt. Mgr. Zuzany Baranové. Našim interventům je průměrně 42 let a jde zpravidla o zkušené policisty, průměrná doba policejní služby je 18 let. Tým je rozdělen pro oblasti Bruntálska, Opavska a Ostravska. Druhým teritoriem je Karvinsko, Frýdeckomístecko a Novojičínsko.

O krizových intervetech jsme informovaloi také v roce 2015

mjr. Mgr. gabriela Holčáková

vedoucí OTP

2. 9. 2016

vytisknout  e-mailem