Národní protidrogová centrála SKPV PČR
Mapa varen a pěstíren
Zveřejnění mapy odhalených laboratoří na výrobu metamfetaminu a pěstíren netechnického konopí.
S ohledem na aktuální situaci v oblasti nelegální výroby metamfetaminu a marihuany a související dlouhodobě neřešený problém kontaminace bytů a objektů, zpřístupňuje Národní protidrogová centrála dnem 1. listopadu 2016 mapu s vyznačením míst, kde byla Policií ČR odhalena a zajištěna laboratoř na výrobu metamfetaminu či pěstírna netechnického konopí.
Cílem zveřejnění těchto údajů je zejména ochrana zdraví a bezpečnosti postižených osob, které nemají možnost tuto informaci jiným způsobem získat. Zároveň chce Policie České republiky touto cestou informovat o rizicích a trendech spojených s nelegální výrovou drog a motivovat k větší obezřetnosti a všímavosti.
Při produkci metamfetaminu dochází ke vzniku mnoha nebezpečných plynů a aerosolů, které velmi zásadně kontaminují prostor, ve kterém k varu dochází. Následně se taktéž mohou šířit obytným domem, ať již přes společné prostory nebo vzduchotechniku, kterou jsou případné ostatní byty propojeny a tím jsou rizikem i pro ostatní obyvatele domu. Vzhledem k tomu, že následná dekontaminace a sanace prostor po výrobě metamfetaminu je velmi finančně náročná i složitě proveditelná, téměř nikdo ji neprovádí. Velké riziko pak následně přináší i řemeslníkům, kteří často bez znalosti okolností objekt rekonstruují běžným způsobem. Kontaminované je samozřejmě veškeré vybavení bytu, včetně nábytku, textilií, drobných předmětů, stejně jako omítky, odpady, ventilace, jímky atd. Noví nájemníci, kteří si takovýto byt či dům v dobré víře koupí nebo pronajmou, jsou pak dlouhodobě vystaveni vlivu těchto velmi toxických a nebezpečných látek s negativním vlivem na jejich zdraví. V České republice aktuálně neexistuje autorita, která by tento stav nějakým způsobem kontrolovala a přijímala opatření.
Obdobná situace nastává v případě provozování pěstírny netechnického konopí, kdy pachatelé stejně jako pro zřizování varen metamfetaminu využívají převážně pronajaté prostory. Pěstírny se často nacházejí ve speciálně upravených domech v obytných čtvrtích, ale také v odlehlých oblastech a přinášejí s sebou celou radu rizik pro nejbližší okolí. K největším nebezpečím, která mohou „indoor“ pěstírny představovat, patří zejména jedovaté výpary z pěstební činnosti, požáry vzniklé zkraty na neodborně provedených zásazích na elektrickém vedení, zasažení elektrickým proudem, narušení statiky domu při stavebních úpravách a škody na životním prostředí vlivem chemických látek požívaných při pěstování.
Zveřejněním map se Policie ČR zároveň snaží upozornit na rozsah nelegální výroby omamných a psychotropních látek či prekursorů v ČR a s ním souvisejících negativních zdravotních a ekologických dopadů a iniciovat tím větší zájem o tuto problematiku a předcházení a řešení těchto nežádoucích a nebezpečných jevů.
Mapa je přístupná na www.policie.cz/mapavaren.
Zpracovala:
kpt. Mgr. Barbora Kudláčková
tisková mluvčí
1.11.2016
vrchní rada plk. Mgr. Jakub Frydrych
ředitel