Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Místo bezpečí? Domov!!!
MŘP Ostrava - 5.10.2011 specifika prověřování trestné činnosti páchané na dětech
„Místo činu? Domov!“
Závažný zločin týrání svěřené osoby vyšetřují ostravští kriminalisté. Z útoků na děti byla obviněna jejich 42letá matka. Čtyři nezletilé děti ve věku od 16 do 6 let jsou nyní již v „bezpečí“ dětského domova. Věc začali policisté prověřovat na základě oznámení sociální pracovnice. V průběhu prověřování pak byly zjišťovány závažné skutečnosti. K protiprávnímu jednání docházelo zřejmě po dobu několika let, zhruba od roku 2007 do poloviny roku 2010 v Ostravě. Matka měla své děti nepřiměřeně trestat a psychicky je týrat. Děti měly být trestány opakovanými nepřiměřenými fyzickými tresty, běžné měly být bohužel i vulgární nadávky. Žena neměla mít pochopení pro potřeby děti, neměla jim projevovat lásku, ba naopak, měla jim znemožňovat hrát si, například i tak, že hračky měla schovávat či je naopak umístit tak, aby je mohly pouze vidět a nesměly je užít ke hraní. Děti měla bít, následkem měly být hematomy a jiná zranění lehčího charakteru. Děti měly být táhány za vlasy, ale též měla žena na děti často křičet. K bití měla žena použít i tyč, vařečku, nebo je měla bít rukama tak, že jedno z dětí zůstalo ležet na zemi v bezvědomí, načež měla dítě na místě zanechat bez zájmu a kýžené pomoci. Dále měla žena poškodit mobilní telefon jednoho z dětí nebo ničit jeho oblečení, pokud je dostalo. Některým z dětí měla žena zakazovat například čtení s odůvodněním finanční náročnosti platby elektřiny, některé měly dle přehnaných nároků matky opakovaně uklízet a s provedeným úklidem neměla být žena spokojena, proto některé poškozené nutila opakovaně provést úklid.
Doba léčení dvou starších dětí byla stanovena v rozmezí jednoho a dvou týdnů. Těžké příkoří a týrání však u dvou dětí vyvolalo syndrom psychicky týraných dětí.
Žena byla obviněna ze zločinu týrání svěřené osoby a hrozí jí tak trest odnětí svobody od dvou do osmi let.
Specifika prověřování trestné činnosti páchané na dětech
Prověřování a vyšetřování této trestné činnosti je velmi náročné, neboť jde o latentní (skrytou) trestnou činnost, k útokům dochází většinou doma a tak i dokazování je velmi složité. Pokud se navíc stanou obětí děti, pak se jim specialisté věnují ve speciálních výslechových místnostech, kde je možné provést nejen výslech, ale rovnou ho dokumentovat pomocí techniky. Dítě je navíc v tzv. domácím prostředí (tedy nikoliv na služebně policie) a v místnosti je pouze kriminalista (většinou kriminalistka) a psycholog. Další úkonu zúčastnění (například obhájci, státní zástupce či soudce) se nachází v jiné místnosti a dítě tak není rozptylováno či traumatizováno. Navíc lze informace, zadokumentované prostřednictvím techniky, opakovaně předestřít například u soudu a dítě již není traumatizováno opakovanými výslechy. Nicméně nutno připomenout, že speciálních výslechových místností je možné využít i k realizaci výslechů dospělých osob, například u případů domácího násilí a týraných žen či seniorů. Více o speciálních místnostech naleznete ZDE.
Letošní novinky pro děti
A práci s dětskými svědky věnují zvýšenou pozornost ostravští policisté již několik let. V loňském roce začali jako první v republice používat k překonání komunikačních bariér také hraček, například plyšových, leopard v pyžamku tak dostal jméno Daník (domácí násilí). V rámci letošní kampaně „Místo činu? Domov!!!“ jsme realizovali množství novinek, na místě je zmínit novou edici pro děti „Místo bezpečí? Domov!!!“ Nová dětská edice zahrnuje celou řadu nových hraček pro děti v jednotném designu, který dala tiskovinám právě dětská stolní hra s názvem „Místo bezpečí? Domov!!!“ Řadu tvoří pexeso, omalovánky a dětská stolní hra. Na hrací ploše může dítě strávit „šťastný“ den, hra nenásilnou formou připomíná i základní zásady bezpečného chování (například - měl jsi cyklopřilbu, házíš ještě jednou, nesahal jsi na zápalky, postup o tři políčka, šel jsi přes přechod pro chodce, postup o pět políček…). Pro nejmenší přibyl k plyšovému Daníkovi kamarád Tomík - plyšové slůně. Jde o multifunkční hračku, se kterou si dítě nejen pohraje, ale v případě krizového ubytování je reálné ji využít i jako přikrývku, neboť součástí slůněte je deka.
Hračky jsou využívány ale též v době, kdy je nutné konat úkony trestního řízení s matkou a čas dětí je potřeba nějakým způsobem vyplnit. Možná je vhodné opět zopakovat, že vyšetřování předmětné trestné činnosti – týrání, se v Ostravě věnují zkušení specialisté – kriminalisté Městského ředitelství policie Ostrava.
Osoby ohrožené
Byť jsou děti skupinou ohrožených osob, kterým věnujeme maximální pozornost, nezapomněli jsme letos ani na další osoby ohrožené. Letošní novinkou kampaně „Místo činu? Domov!!!“ jsou tzv. kapesní kalendáříky se základními informacemi, kde mohou osoby ohrožené nalézt pomoc (poradenská místa ostravské policie a intervenční centrum). Kapesní formát pak zajistí možnost mít kýžené informace stále při sobě. Totožná fakta nesou i nástěnné kalendáře pro rok 2012, které domácí násilí prezentují i sérií fotografií, zhotovenou speciálně pro letošní kampaň „místo činu? Domov!“ Znovu byly pořízeny i informační letáky a brožury, vzniknuvší v loňském roce. Uvedené tiskoviny byly žádány veřejností a bezezbytku distribuovány, vzhledem ke značnému zájmu byly proto opět pořízeny.
Letos však v rámci kampaně vznikly i zcela nové spoty, jak obrazové tak zvukové. Obrazový spot je tvořen fotografiemi pořízenými přímo pro kampaň a je doplněn věcně autentickými zvukovými spoty, nutno dodat, že velmi emotivními. Cílem je stejně jako v loňském roce informovat veřejnost o problému, nabídnout možnosti řešení, informace k poradenství a pokud se nám podaří přimět k rozhodnutí byť jedinou oběť domácího násilí, pak můžeme konstatovat, že jsme byli úspěšní….
Další info k letošní kampani:
Místo činu? Domov!!!
Ocenění specialistů v Sanatoriích Klimkovice
por. Bc. Gabriela Holčáková
05.10.2011