Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje
Policisté na Kutnohorsku kontrolovali chatové oblasti
KUTNOHORSKO - Policisté, kontrolovali zabezpečení rekreačních objektů a upozorňovali na možná rizika nedostatečného zabezpečení.
V úterý 12. listopadu 2024 proběhla na Zbraslavicku Zručsku akce zaměřená na kontrolu rekreačních oblastí a chatových kolonií. Policejní hlídky, kontrolovali neporušenost chat, zabezpečení objektů a přilehlé okolí, zda se v místě nepohybují podezřelé osoby.
Během dopoledne zkontrolovali kolem dvou stovek rekreačních objektů ve čtyřech chatových osadách Zruče nad Sázavou, Zbraslavicka a v okolí obce Zbraslavic. Při bezpečnostní akci policisté nezjistili žádné narušení objektů a nezaznamenali žádnou trestnou činnost.
S příchodem zimy se chatové oblasti postupně vylidní, pouze malá část rekreantů využívá chaty celoročně. Policisté sice pravidelně navštěvují rekreační oblasti a objekty kontrolují, nicméně není v jejich silách ohlídat všechny. Je tedy velmi důležité, aby se o zabezpečení svého majetku starali zejména jejich majitelé. Abychom nedali zlodějům šanci, stačí učinit jednoduchá a v podstatě levná opatření. Prevence proti vloupání do bytu, domu či rekreačního objektu začíná u řádně zamčených vstupních dveří a zajištěných oken. Vybrat si můžete základní bezpečnostní zámky nebo složitější uzamykací systémy. Vhodným doplněním jsou ochranné mříže a uzamykatelné okenice. Pokud máte dostatek finančních prostředků, pak můžete zvolit nadstandardní zabezpečovací techniky a systémy jako například elektronickou zabezpečovací signalizaci nebo různé nástrahové detektory. Rekreační objekt si zabezpečte především certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky, přičemž věnujte pozornost zejména stavebním otvorům (vstupní dveře, okna, verandy).
Základní preventivní rady:
- objekt a věci v něm pojistěte proti krádeži, požáru a dalším škodným událostem
- cenné věci neponechávejte v objektech (peníze, šperky, elektroniku, nářadí apod.)
- v případě, že předměty větší hodnoty na chatě nebo chalupě chcete mít, pořiďte si jejich fotodokumentaci a popis (název věci, značku, výrobní číslo, pořizovací cenu, rok pořízení), v případě odcizení těchto věcí od Vás tyto informace bude požadovat jak policie, tak i pracovník pojišťovny při uplatnění náhrady škody
- rekreační objekt kontrolujte i v zimním období nebo požádejte jinou osobu, která bydlí v blízkosti.
Při podezření z vloupání:
- nevstupujte do objektu (pachatel může být uvnitř, nedoporučujeme pachatele zadržet násilím)
- neuklízejte po zlodějích (zničíte stopy po pachatelích, někteří majitelé se domnívají, že pro nepořádek je může někdo pomluvit)
- neprodleně případ oznamte na policii.
Jak si správně zabezpečit rekreační objekt pomůže i bezplatná mobilní aplikace "Zabezpečte se". Díky této aplikaci se mohou uživatelé dozvědět informace o tom, jakým způsobem pachatelé do rekreačních objektů vnikají. V aplikaci lze také najít seznam certifikovaných odborníků, kteří jsou schopni navrhnout zabezpečení objektu podle specifických podmínek, takzvaně na míru.
Policisté budou i v následujícím období pokračovat v realizaci podobných akcí, a to z důvodu snížení vloupání do uvedených objektů.
por. Mgr. Vendulka Marečková
preventistka ÚO PČR Kutná Hora
15. listopadu 2024