Policie cvičila v Motole
Policisté z Útvaru rychlého nasazení (URNA) zasahovali 4. srpna 2011 v areálu Fakultní nemocnice Motol. Tentokrát se jednalo pouze o cvičení, ale obdobná situace by mohla kdykoliv reálně nastat kdekoliv na našem území. V takovém případě jsou zkušenosti ze cvičení nenahraditelné.
Na scénáři cvičení spolupracovali policisté URNA s vedením nemocnice. Několik zdravotníků bylo také součástí modelových situací. Cílem bylo zejména prověřit možnosti zásahu v nové budově, která byla v nemocničním areálu nedávno zprovozněna.
Celá akce začala kolem půl desáté, kdy figuranti rozehráli reálnou situaci vyžadující okamžitý policejní zásah. Námět byl následující:
„Rodina se psychicky zhroutí ze smrti dítěte a začne ohrožovat zbraněmi personál nemocnice i další osoby nacházející se na místě. Viní je z toho, že dítě zemřelo a vyhrožují jim smrtí. Přesný počet rukojmích ani pachatelů není znám, rozmístění ani výzbroj rovněž ne.“
Zásah trval několik desítek minut. Policisté vyhodnotili situaci, provedli zákrok a po úspěšném vyřešení situace areál opustili.
Výstupy ze cvičení budou důkladně analyzovány a poslouží i k upřesnění činnosti zúčastněných subjektů v obdobných případech. Využity budou jak pro činnost Policie České republiky, tak pro potřeby FN Motol. Právě na reakcích zaměstnanců často závisí i chování pachatelů. Obecně platí základní pravidla – zůstat v klidu, „nevyčnívat z davu“ a vyčkat příjezdu zasahujících složek. Při samotném zásahu je důležité přesně se řídit pokyny policistů.
Profesionální zásah ocenili ředitel Fakultní nemocnice Motol JUDr. Ing. Miloslav Ludvík a ředitel URNA plk. JUDr. Libor Lochman, kteří vše na místě sledovali. Oba vyjádřili přání, aby se budoucí vzájemná spolupráce týkala vždy pouze cvičení, nikoliv skutečného zásahu. Všem zúčastněným poděkovali za to, že díky disciplinovanosti cvičících a dobré organizaci ze strany pořadatelů nikdo z policistů ani figurantů nebyl zraněn.
kpt. Mgr. Jan Melša
tiskový mluvčí Policejního prezidia ČR
04.08.2011
vytisknout
e-mailem
Facebook