Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje
24 hodin na Pardubicku
Úterý 10. února s Pardubickými policisty
Pohyb podezřelých osob zaznamenal jeden muž v obci Semín. Zavolal na linku 158, že se na pozemku pohybují dvě osoby. Hlídka obvodního oddělení Přelouč se dostavila na místo. Policisté zjistili, že na dvoře domu se pohybovaly dvě ženy, které majitelka před příjezdem hlídky z místa vykázala. Ženy do domu nevstupovaly, ze dvora nic neodcizily. Z místa dle majitelky odjely nějakým bílým osobním automobilem. Policisté přeloučského oddělení projeli okolní obce, ale žádné ženy v bílém vozidle nenalezli. Opakovaně vyzýváme občany, aby věnovali pozornost podobným případům a nikoho nepouštěli do svých bytů.
O půl šesté večer přijali naši operační důstojníci oznámení od strážníků Městské policie Přelouč, že zde dochází k napadání mezi rodinnými příslušníky. Jeden z aktérů byl zraněn a policisté v tuto chvíli věc šetří jako návrhový přestupek proti občanskému soužití.
Po desáté hodině večerní žádal o pomoc mladík z parku Bratranců Veverkových. Měla ho napadnout parta mladíků. Polcisté hlídkové služby na místo dorazili a poté věc předali kolegům z obvodního oddělení k dořešení.
§ 67
(1) Přestupky podle § 49 odst. 1 písm. b) a c) a přestupky podle § 22 odst. 1 písm. h) a § 50 spáchané mezi blízkými osobami, jakož i přestupky podle § 49 odst. 1 písm. a) se projednávají jen na návrh postižené osoby, jejího zákonného zástupce nebo opatrovníka (dále jen "navrhovatel").
(2) U přestupku, který lze projednat jen na návrh, lze návrh podat příslušnému správnímu orgánu nejpozději do tří měsíců ode dne, kdy se navrhovatel dozvěděl o přestupku nebo o postoupení věci orgánem činným v trestním řízení. V návrhu musí být uvedeno, kdo je postiženou osobou, koho navrhovatel označuje za pachatele a kde, kdy a jakým způsobem měl být přestupek spáchán.
(3) Vyjde-li v řízení o přestupku podle § 49 odst. 1 písm. b) a c) nebo přestupku podle § 50 zahájeném na návrh najevo, že skutek nebyl spáchán mezi osobami blízkými, pokračuje se v řízení z úřední povinnosti.
(4) Osobou blízkou se rozumí příbuzný v pokolení přímém, osvojitel, osvojenec, sourozenec a manžel, partner 16); jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké jen tehdy, kdyby újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá právem pociťovala jako újmu vlastní.
prap. Eva Maturová
10. 2. 2009