Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

AKTUALIZACE - Falešní vymahači

NÁCHODSKO - Soudce rozhodl, že oba muži budou stíháni vazebně  

AKTUALIZACE: 23.7.2015, 15:30
Soudce Okresní soudu v Náchodě rozhodl o tom, že oba muži budou stíhání vazebně.
mjr. Mgr. Ivana Ježková

 
Náchodští kriminalisté zadrželi v úterý 21.7.2015 dva muže ve věku 52 a 39 let, oba z Náchodska, které vyšetřovatel ještě téhož dne obvinil ze spáchání podvodu. Jsou podezřelí, že se vydávali za falešné vymahače pohledávek a mezi poškozenými jsou fyzické i právnické osoby z celé ČR.
 
Kriminalisté nezřídka řeší případy, kdy se někdo dostane do finančních problémů proto, že dlužník nedostojí svým závazkům a nevyplatí věřiteli finance, které mu náleží.
A to bývá velmi často prostor i pro osoby nabízející svoji pomoc související s vymožením pohledávky. Ale právě věřitel, který je ve finanční tísni, je bohužel daleko více náchylný podlehnout i nabídkám podvodníků, které se za vymáhání pohledávek pouze skrývají.
Náchodská policie informovala už na počátku června prostřednictvím médií veřejnost o zahájení trestního stíhání 3 mužů a 1 ženy (z Náchodska a Královéhradecka) pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Obvinili je, že pod příslibem vymožení pohledávek vylákali z poškozených podnikatelů částky v celkové výši 1,3 milionů korun (více zde).
 
Tehdy jsme vyzvali další poškozené, kteří se stali obětí této skupiny, aby se náchodským kriminalistům přihlásili. I díky výzvě se nám podařilo rozkrýt další trestnou činnost této skupiny. Poškození se skutečně hlásili a na začátku tohoto měsíce třem z obviněného čtyřlístku přibylo další obvinění, a to ze spáchání stejného trestného činu podvodu. Dva muži ve věku 40 a 28 let (starší z nich je stíhán vazebně) a žena (30 let) měli páchat tuto trestnou činnost po celé České republice a téměř ve všech případech se jednalo o stejný nebo podobný modus operandi.
 
Při pokračujícím vyšetřování pak kriminalisté zjistili, že tato „chobotnice má ještě další chapadlo“. V úterý 21. 7. 2015 tedy obvinili další dva muže (viz výše).  Jedná se o další obviněné pracující téměř totožný způsobem.
 
Praktiky této druhé skupiny byly ještě děsivější. Pokud osoba přestala s „vymahači“z první skupiny spolupracovat, tedy přestala platit další a další zálohy, protože nebyla žádná práce na vymožení pohledávky odvedená, zkontaktovali obvinění z druhé skupiny tohoto věřitele s nabídkou, že vědí o jeho problémech a že mu od nich pomůžou. Řekli mu, že nejenom, že původní pohledávku vymůžou, ale že se postarají o to, aby mu zálohy za neodvedenou práci byly vyplaceny zpět. Podnikatel, který měl škodu mnohdy už několikanásobně vyšší, než byla původní pohledávka a dostával se do stále větší finanční pasti, přistoupil bohužel i na tuto nabídku a jeho situace se ještě dále zhoršovala. Ve skutečnosti si tyto skupiny falešných vymahačů klienty vzájemně předávaly a v některých případech na podvodném jednání spolupracovaly. Poškození neměli šanci tyto jejich praktiky prohlédnout. Desetitisícové a statisícové částky končily v rukou podvodníků, kteří peníze používali pro svoji potřebu. Kriminalisté zjistili, že za ně nakupovali oblečení, elektroniku, ale i drogy. V jednom případě přišel podnikatel tímto způsobem o částku téměř 1 milion korun.
 
Kriminalisté do této chvíle zadokumentovali 12 případů, při kterých obvinění falešní vymahači připravili poškozené o částku převyšující 2 miliony korun.  O téměř dalšího půl milionů korun se pokusili poškozené připravit a jen díky obezřetnosti věřitelů se jim to nepodařilo. Při domovních prohlídkách ale kriminalisté zajistili další fiktivní smlouvy a směnky od dalších potenciálních poškozených, přičemž nejnižší částka figurující na těchto dokumentech je 100 tisíc korun. Konečná výše škody se tedy bude s největší pravděpodobností stále zvyšovat.
 
Faktem je, že většina poškozených vypovídala, že obvinění dokázali sehrát velmi věrohodné herecké etudy. Pro zvýšení věrohodnosti neváhali do přesvědčovací fáze zapojit i další osoby, které jim za úplatu potvrzovali, jak byli úspěšní při vymáhání jejich pohledávek. Poškození vypovídali, že vystupováním, informovaností o jejich finančních problémech a v neposlední řadě i oblečením a auty, ve kterých jezdili, budili dojem solidnosti a důvěryhodnosti. Aby obvinění podpořili věrohodnost svého „podnikání“, opatřovali si různá padělaná potvrzení například o stavech účtů, převodech peněz, svým „obchodním partnerům“ poskytovali různé smlouvy, například o odkupech pohledávek a podobně.
Zpočátku jim poškození opravdu věřili, že jim s vymáháním pohledávek pomohou. Po zaplacení prvních záloh na různé očekávané i neočekávané výdaje se ale dostali do začarovaného kruhu, ze kterého těžko vystupovali.  
Kriminalisté se samozřejmě vždy snaží pro případné odškodnění zajistit dostupný majetek obviněných osob jako výnos z trestné činnosti. V tomto případě zajistili vozidlo Mercedes Benz, který by mohl být pro tyto účely využit.
 
Kriminalisté včera k rukám státního zástupce zaslali podnět na vzetí do vazby staršího z mužů. Mladšího propustili s tím, že ho budou stíhat na svobodě. Ještě tentýž podvečer ale zkontaktoval jednoho z poškozených, kterého se snažil ovlivňovat a zastrašovat, aby svoji výpověď změnil. Kriminalisté ho tedy opět zadrželi a i v jeho případě bude dnes v odpoledních hodinách soudce Okresního soudu  rozhodovat, zda bude stíhán vazebně.
V případě odsouzení hrozí staršímu muži až 5leté a mladšímu až 3leté vězení. Výše trestu ale nemusí být konečná, protože škoda bude s největší pravděpodobností vyšší.
 
Činnost další skupiny pracující obdobným způsobem (rovněž na Náchodsku) rozkryli v polovině tohoto roku také kriminalisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (zde).
 
mjr. Mgr. Ivana Ježková, 23.7.2015, 9:30

vytisknout  e-mailem