Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje
Alkohol za volant nepatří
Někteří řidiči jsou nepoučitelní
Není den, aby plzeňští policisté během silničních kontrol nenarazili na nějakého řidiče, který se před jízdou posilnil nějakým alkoholickým nápojem. Jen během ranních hodin 13. října 2009 odhalili uniformovaní strážci zákona na vozovkách v Plzni dva takové případy. V tom prvním kontrolovaný 22letý řidič nadýchal 1,70 promile alkoholu a při opakované zkoušce dokonce 1,90 promile alkoholu. U dalšího, 23letého hříšníka, kterého policisté kontrolovali, naměřil přístroj 1,71 a při opakovaném měření 1, 92 promile alkoholu.
Někteří řidiči jsou opravdu nepoučitelní. Kromě toho, že se naprosto zbytečně dostávají do problémů se zákonem, by si měli předně uvědomit, že svým chováním ohrožují nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Každý organismus reaguje na alkohol různě. Jeden znak je ale společný. A to pomalejší vnímání, zpomalené reakce a nedostatečné soustředění na dění kolem sebe. A to je v silničním provozu důležité. Když se podíváme do policejních statistik, dozvíme se, že v roce 2008 došlo na plzeňských silnicích k 3051 dopravním nehodám. Z tohoto počtu ve 140 případech sehrál hlavní roli právě alkohol. Ne vždy může celá věc skončit jen na pojišťovně plněním pojistné události. Snadno se může stát, že při takové nehodě podnapilý řidič někoho zraní či dokonce usmrtí. Je spoustu možností, jak se dostat z večírku v pořádku domů a zároveň neusednout za volant vozidla. Ve větších městech může každý využít dopravních prostředků městské hromadné dopravy, vozidel taxi anebo prostě poprosit o odvoz nějakého kamaráda. Pokud se stane, že se někdo na večírek dopraví vozem, existuje služba takzvané želvy. To znamená, že pro něj přijede jeden vůz taxi, ale se dvěma řidiči. Jeden dopraví domů řidiče a druhý odveze do místa bydliště jeho auto.
Bohužel si málokdo uvědomuje, že je riskantní sednout za volant i následující den po oslavě. Alkohol se z těla odbourává pomalu a hlavně u každého jinak. Hladina takzvaného zbytkového alkoholu totiž nejednou překvapila řidiče, kteří si mysleli, že už jsou zcela střízliví. V lékárnách si každý může volně zakoupit alkoholické testy a zjistit, zda může či nemůže jet. Každý by si měl uvědomit, že stačí chvilka nepozornosti a rázem se mu změní život.
Policisté řeší i případy, kdy alkoholický nápoj požije před jízdou cyklista. V zákoně o provozu na pozemních komunikacích je mimo jiné uvedeno, že účastníkem silničního provozu na pozemních komunikacích je každý, kdo řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo tramvaj. Z toho jasně vyplývá, že i cyklista je řidičem a tudíž pro něj platí zákaz stejně jako pro ostatní řidiče. Rozdíl je jen v řešení dopravních přestupků mezi řidičem vozidla a řidičem cyklistou. Cyklista nedostává žádné body v rámci bodového systému.
nprap. Simona Čejková