Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Alkohol za volantem

MLADOBOLESLAVSKO – Policisté museli opět řešit opilé řidiče. 

Včerejšího dne, tedy 17. ledna 2019,  řídil čtyřiačtyřicetiletý muž krátce po devatenácté hodině večer osobní vozidlo Suzuki Baleno pod vlivem alkoholu. Mezi obcemi Jemníky a Bojetice nezvládl řízení, vlivem rychlosti uvedl vozidlo na mokré vozovce do smyku a havaroval. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem více než 3 promile alkoholu. Následně byl zraněný řidič z místa převezen rychlou záchrannou službou do mladoboleslavské nemocnice. Za přečin Ohrožení pod vlivem návykové látky mu nyní hrozí až tříletý trest odnětí svobody.

Ve středu 16. ledna 2019 krátce pře jednadvacátou hodinou večer kontrolovala policejní hlídka řidiče osobního vozidla Škoda Octavia v Bělé pod Bezdězem, konkrétně v ulici U Sedřezy. I tomuto muži za volantem policisté naměřili bezmála 3 promile alkoholu a nyní mu hrozí za přečin Ohrožení pod vlivem návykové látky až jeden rok za mřížemi.

!Alkohol za volant nepatří!

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku /drogu/, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.

por. Bc. Lucie Nováková
tisková mluvčí
P ČR Mladá Boleslav
18. ledna 2019 

vytisknout  e-mailem