Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

AUTO NENÍ TREZOR

České Budějovice - Odborníci i policisté doporučují vozidlo proti krádeži vloupáním zabezpečit 

O tom, že auto není trezor, se uplynulé pondělí přesvědčil i 52letý muž z Českobudějovicka. Poškozený v neděli kolem deváté hodiny večer zaparkoval své osobní vozidlo tov.zn. VW Golf na parkovišti v ulici J. Boreckého v Českých Budějovicích. V průběhu noci se do vozidla kdosi vloupal po rozbití skleněné výplně pravých zadních dveří a z místa odcizil autorádio s přehrávačem CD a dva kusy reproduktorů, věci v celkové hodnotě za 6.500 korun. Po pachateli nyní intenzivně pátrají čtyřdvorští policisté.

Ke krádeži vloupáním do vozidla došlo v průběhu včerejší  noci i v obci Zliv na Českobudějovicku. Neznámý zloděj vnikl do firemního osobního automobilu tov. zn. Škoda Octavia po rozbití skleněné výplně okna pravých předních dveří, kde se následně zmocnil navigace v hodnotě 15.000 korun. Při svém nezákonném jednání ještě poškodil čelní sklo vozidla. Celková škoda, včetně škody vzniklé poškozením, se odhaduje v předběžně stanovené  výši na nejméně 30.000 korun. Kdo za případem krádeže vloupáním a poškozování cizí věci stojí, nyní prošetřují policisté z místního obvodního oddělení.

Podle statistických údajů již po dobu několika let dominuje ve struktuře trestné činnosti spáchané na Českobudějovicku majetková trestná činnost a pokud ji budeme blíže konkretizovat, tak je to vloupání do motorových vozidel. Jen za první čtvrtletí letošního roku zaznamenali českobudějovičtí policisté celkem 51 případů krádeží vloupáním do vozidel .

Na zloděje jako magnet působí ve vozidle vystavené, volně odložené  věci. Potencionální pacahatelé zároveň  využívají špatně zajištěného vozidla, kdy při jeho opuštění některý z cestujících nezajistí dveře. Ze statistiky způsobů vniknutí do vozidel dále vyplývá, že pachatelé rozbíjejí boční okna a překonávají uzamykací mechanismy vozidel .

Předmětem zájmu jsou hlavně zvenčí viditelné věci - autorádia, mobilní telefony, fotoaparáty, kamery, věci osobní - různé kufříky, tašky, kabelky. Dále věci uložené na střešním nosiči - jízdní kola, windsurfing a další sportovní náčiní.
Odcizené věci jsou nabízeny v různých bazarech a u překupníků.

I zde je důležitá prevence :
 vždy zamykejte své auto a klíče nenechávejte ve vozidle
 parkujte na dobře osvětleném a přehledném místě, nejlépe na hlídaném parkovišti
 cenné věci nevystavujte a neponechávejte uvnitř vozidla. Výhodnější je zamknout je do zavazadlového prostoru, popř. si je brát sebou
 při instalaci a koupení autorádia dávat přednost radiopřijímači s odnímatelným předním panelem, nebo vyjímatelným rádiem, popř. jej napojit na bezpečnostní elektronický systém vozidla
 vyšším standardem jsou různé elektronické autoalarmy, čidla reagující na zásah do prostoru vozidla, vysílače alarmu na určitou vzdálenost nebo na mobilní telefon, imobilizéry a sirény
 při výběru střešních nosičů vybírat takové, které se dají zamknout

Odborníci i policisté doporučují vozidlo proti krádeži zabezpečit.Každý bezpečnostní prvek má svůj význam. Není rozhodně nutné řídit se pravidlem, čím dražší automobil, tím dražší zabezpečení musí být. Určitá úměra je však na místě a má svojí logiku. Při výběru je důležité vhodně zvolit typ, případně kombinaci několika druhů zabezpečení pro konkrétní vozidlo. Důležitá je také spolehlivost zařízení, zejména pak profesionalita montáže a dobrý servis. V neposlední řadě je třeba mít na mysli slevy na pojistném, které jsou spojeny s některými nadstandartními druhy zabezpečení. Mezi účinné zabezpečovací systémy patří : mechanické zabezpečovací systémy / Construct, Medvěd - blok /, systémy bezpečnostního ochranného značení skel, elektronické zabezpečovací systémy / autoalarmy /, satelitní a rádiové systémy pro vyhledávání odcizených vozidel Moderní systémy umožňují přesnou lokalizaci vozidla / i v zahraničí /, zastavení vozidla, popřípadě získat a předat informaci o havárii vozidla na dispečerskou službu, která je následně schopná zajistit posádce vozidla pomoc.

Vloupání do vozidel a krádeže věcí z vozidel patří mezi nejčastější trestnou činnosti. Pro zloděje mohou být „ užitečné „ i odcizené doklady. I ty se dají totiž využít k další trestné činnosti. Bohužel na odcizené občanské průkazy dokáží uzavřít zloději i různé smlouvy na nákup kupříkladu mobilních telefonů. Odcizené doklady využívají i na zapůjčení různého nářadí v půjčovnách. Zapůjčené věci samozřejmě nevracejí a okamžitě zpeněží. Problém je hned na cestě, dluhy či splátky vymáhá firma na tom, kdo smlouvu uzavřel. Mnozí poškození až pak přijdou věc ohlásit na policii s tím, že přišli o doklady a nic takového nenakupovali a nebo si nepůjčovali. Jednotlivé případy pak policisté šetří. Chcete-li se vyhnout nepříjemnostem, rada je jen jediná. Dobré je své věci si hlídat, nedávat šanci zlodějům. A tedy, když již o doklady přijdeme, je potřeba nahlásit odcizení či ztrátu na Policii ČR okamžitě. S určitostí se to vyplatí.

vytisknout  e-mailem