Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje
Beseda pro seniory
TEPLICKO - Policisté přednášeli seniorkám z pobočky ČČK v Bystřanech.
V návaznosti na Mezinárodní den seniorů, který jsme si připomněli minulý měsíc, proběhla ve středu 2. listopadu v prostorách Obecního úřadu v Bystřanech beseda pro seniory z pobočky Českého červeného kříže. Besedu nazvanou „Nebezpečný věk“, která byla určena prioritně pro lidi staršího data narození, kteří se často stávají oběťmi podvodníků a zlodějů, pořádal policista z Oddělení tisku a prevence Policie České republiky v Teplicích společně se strážníky Městské policie Teplice.
Seniorky z Bystřan přednášející seznámili se zásadami, jejichž dodržování je důležité při předcházení trestné činnosti a k eliminaci možných rizik, která starším lidem hrozí. Účastnice si vyslechly nejen konkrétní případy z praxe, kdy se oběťmi stali senioři, ale také rady, jak se v krizové situaci zachovat.
Okruh témat byl široký, od bezpečného pohybu na ulici, nebo v městské hromadné dopravě, přes bezpečnost doma, nebo při vybírání peněz z bankomatů, dále nebezpečí kapesních krádeží během nákupů, podvodů na seniorech včetně „legend“, které pachatelé používají.
Závěrem policisté seniorkám připomenuli zásady bezpečného pohybu v silničním provozu a městské hromadné dopravě a posluchače seznámili i s největšími riziky, která jim v souvislosti s provozem na pozemních komunikacích mohou hrozit. Beseda byla doplněna zajímavými tematickými videi, na kterých mohli účastníci besedy shlédnout případy, ke kterým došlo, případně může dojít v běžném životě.
Přednáška se setkala s velice kladným ohlasem zúčastněných dam, které kromě drobných dárků obdržely tašku s prvky z retro reflexního materiálu a reflexní pásky. Při pohybu na silnicích jsou nejzranitelnější nemotorizovaní účastnící silničního provozu a těmi jsou právě chodci. Zejména tito lidé by proto měli dbát na to, aby byli dobře vidět na dostatečnou vzdálenost a řidiči motorových vozidel se jim tak mohli včas vyhnout a předešli možným tragickým střetům.
Řadou testů bylo prokázáno, že pohybuje-li se na pozemní komunikaci chodec v tmavém oblečení, je pro řidiče přijíždějícího vozidla viditelný na pouhých 18 metrů, v bílém oblečení je viditelný již na 55 metrů a je-li jeho oděv doplněn reflexním označením, vidí jej řidič na 200 metrů, což je dostatečná vzdálenost pro bezpečné manévrování, proto by měli lidé dbát na zvýšení své viditelnosti.
Teplice, 7. listopadu 2016, por. Bc. Daniel Vítek
tiskový mluvčí
Oddělení tisku a prevence Teplice
tel. č. 974 439 207
email: krpulk.kr.pis.tp@pcr.cz