Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Bezpečně u vody 2022

Dnes jsme ve Žlutých lázních zahájili sedmý ročník bezpečnostního opatření Bezpečně u vody. Celé léto se budeme setkávat u vody i ve vodě s návštěvníky vodních ploch a předávat vůdcům malých plavidel, plavcům, dětem a jejich rodičům informace o tom, jak chránit své osobní bezpečí i svůj majetek. 

Vodní sporty a řada rekreačních aktivit na vodních plochách patří neodmyslitelně ke každé letní sezóně. Setkáváme se ale s případy, kdy vodní radovánky skončí nepříjemným zážitkem nebo dokonce tragédií. Uvědomujeme si proto, že pouhý dohled a případné trestání porušení zákona nestačí. „V rámci tohoto opatření proto již několik let oslovujeme veřejnost i s radami, co lze udělat pro zvýšení bezpečí. Témata jako bezpečí koupajících se dětí, bezpečnost posádky plavidla, bezpečnost plavců, skoky do neznámé vody a dodržování pravidel všech účastníků v plavebním provozu jsou rozhodně na místě. Cílíme hlavně na děti a jejich rodiče. Nezapomínáme ani na bezpečnost osobního majetku či vozidel, které s sebou návštěvníci různých koupališť, kempů a dalších vodních ploch mají,“ přibližuje první náměstek policejního prezidenta genmjr. Tomáš Lerch.   

Aktivity navázané na Bezpečně u vody se budou odehrávat od 1. 6. do 30. 9. na území celé České republiky. „Podílet se na nich budou policisté z poříčních oddělení, ale i obvodních oddělení, v jejichž působnosti jsou významné vodní plochy a toky. Spolupracovat budou na regionální úrovni také s policejními preventisty. Osvětovou část bezpečnostního opatření považujeme totiž za velmi důležitou, a i proto jsem velmi rád, že se na této naší aktivitě dlouhodobě podílí Státní plavební správa, ale i subjekty z civilního sektoru, jako jsou realizátoři preventivního projektu U vody bez nehody,“ popisuje ředitel ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia ČR plk. Petr Sehnoutka, s kým se bude veřejnost u vody i ve vodě po celé léto setkávat.

Spolupráci oceňuje také ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová, která dodává: „Vnímáme, že je důležité prezentovat dobré příklady, aby bylo na vodních plochách co nejbezpečněji. I v letošním roce se proto vedle represivní kontrolní stránky budeme věnovat i osvětové a preventivní činnosti.“

Nové preventivní spoty

Novinkou v opatření Bezpečně u vody jsou v tomto roce vzdělávací spoty, které budeme prezentovat primárně na webových stránkách i sociálních sítích Policie ČR, ale také s nimi budou pracovat policejní preventisté na besedách s dětmi, a to zejména v období před letními prázdninami nebo na letních táborech. Spoty se věnují tématu bezpečného koupání, bezpečnosti na plavidlech, zodpovědnému plavání i nebezpečí skoků do neznámé vody a vzhledem k tomu, že jsou cílené zejména na děti, jsou stylizovány do podoby počítačových her, kdy při chybném postupu herní život skončí známým GAME OVER. Ve spotech je šance na druhý pokus, ta v reálném životě ale nepřichází, proto je potřeba zejména děti vést k bezpečnému chování. Naším hlavním cílem je proto upozorňovat děti, ale i jejich rodiče, na používání odpovídajících plovacích a záchranných pomůcek, na důležitost správného vyhodnocení plaveckých schopností a dovedností i aktuálního stavu. V neposlední řadě připomínáme nezbytnost znalosti vodního terénu, zejména ve vztahu k hloubce či podvodním útvarům při skocích.

1. Plavba

  • Plavba se může v okamžiku změnit v drama bez šance na druhý pokus. Život není hra.
  • Plavba na raftu, kánoi, kajaku, plachetnici nebo motorovém člunu není jen o zážitku. Mysli i na své bezpečí.
  • Už při přípravě plavby nezapomeň na vhodné plovací pomůcky pro celou posádku.
  • Zejména pro neplavce jsou nezbytností vesty s více nosnou přední částí a límcem, to zajistí ve vodě přetočení na záda. Při použití nezapomeň zapnout jistící popruh mezi nohami, aby vesta zůstala na svém místě.
  • Riziko nepodceňuj ani, když jsi zdatný plavec. Po pádu do vody nemusíš být v pohodě, vhodná alternativa plovací vesty, třeba samo nafukovací, se proto bude hodit i tobě.    

2. Koupání

  • Relax u vody se může v okamžiku změnit v drama bez šance na druhý pokus. Život není hra.
  • Děti neplavci by neměly chodit do vody bez dozoru rodičů nebo někoho jiného, kdo ti při nesnázích pomůže. Neplavce nesmíme spustit ani na okamžik z očí.   
  • Dozor u vody může pro rychlou pomoc využít házecí pytlík, plovák, pěnovou žížalu, zkrátka cokoliv, čeho se můžeš při potížích zachytit.
  • Každý neplavec by měl být vybaven odpovídajícími plaveckými pomůckami. Při jejich výběru je nutné zvažovat kvalitu materiálů a jejich funkčnost.
  • Pro koupání v menší hloubce se hodí například plavecké vestičky se zajištěním proti vysvlečení nebo pěnové rukávky spojené s břišním pásem. Tyto pomůcky neslouží k plaveckému výcviku ani nenahrazují dozor, jen udrží dítě při potížích nad hladinou a to usnadní okamžitou pomoc. Tuto funkci naopak nezajistí plastové nafukovací kruhy nebo nekvalitní rukávky. 

3. Plavání

  • Před vstupem do vody vždy zvažte své plavecké schopnosti, ale i aktuální fyzický a zdravotní stav.
  • Zejména na větších vodních plochách či tocích je důležité, aby byl plavec viditelný pro ostatní. Ať už pro ty na břehu nebo blížící se loď. 
  • K zviditelnění výborně poslouží plavecká bójka doplněná plaveckou čepicí v zářivé barvě.
  • Plavecká bójka může posloužit i jako opora v případě vyčerpání či zdravotních obtížích. Při jejím výběru proto pečlivě vybírejte tvar i kvalitu materiálů. 

 4. Skoky do vody

  • Vždy před skokem zvažte svůj aktuální fyzický a zdravotní stav. Do vody rozhodně neskákejte uřícení, vaše tělo šok z teplotního rozdílu nemusí zvládnout.
  • O místě, kam chcete skákat, musíte vědět úplně všechno. Zjistěte si, jestli v místě nejsou skoky do vody přímo zakázané. Rozhodující je dále hloubka, podvodní terén i různé překážky pod hladinou, o které byste se mohli zranit (kámen, strom, odhozené odpadky aj.). Nespoléhejte ani na to, že včera bylo místo pro skákání bezpečné.
  • Skoky z velké výšky nejsou pro každého. Pokud neovládáte dokonale techniku skoku, nepouštějte se do nich. Vždyť vodní hladina má při skoku z velké výšky vlastnosti jako betonová zeď. Už náraz na hladinu může být proto fatální.
  • Bezpečnější je skákat do vody po nohou.
  • Pokud chcete skákat do vody z lodi, nezapomínejte na to, že se můžete o plavidlo zranit. Plavidlo by rozhodně nemělo být v pohybu. Pečlivě zvažte, zda zvládnete po skoku plavat ve velké hloubce - často své udělá už jen psychika. 
  • Stejně jako u koupání či plavání platí, že byste u vody neměli být sami.   

 

Všem milovníkům vodních radovánek přejeme pohodové a bezpečné léto.

pplk. Veronika Hodačová
oddělení prevence Policejního prezidia ČR
31. 5. 2022

Reportáž ze zahájení Bezpečně u vody 2022, Žluté lázně, 31. 5. 2022

vytisknout  e-mailem