Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Blanensko ohrožují granáty i sedmdesát let po válce

27.5.2013 05:30 Blanensko – Lidé nacházejí na Blanensku výbušniny z druhé světové války. Munice je nebezpečná i po desítkách let. Nálezy likvidují policisté. 

Nedávno musel v Blansku zasahovat pyrotechnik. Kvůli granátu z druhé světové války, který našli lidé v Údolní ulici. Granát nakonec nebyl nebezpečný. Jistota však v takovém případě neexistuje. Navíc se nejednalo o výjimku, brněnští pyrotechnici jezdí na Blanensko docela často. Výbušniny nachází dělníci, zemědělci nebo hledači s detektory kovů.

Loni policisté zaznamenali na Blanensku jedenadvacet případů, při kterých musel zasahovat pyrotechnik, letos zatím jen pět. „Nejvíce nálezů hlásí lidé z Boskovicka. Ale to je i tím, že se v této lokalitě pohybuje na okrese nejvíce lidí s detekrory kovů. Pyrotechnici však jezdí třeba i do Lipůvky nebo Senetářova, nedá se určit jedno konkrétní místo," uvedla policejní mluvčí Iva Šebková.

Podle Radka Žemličky, kapitána brněnské expozitury, jejíž pyrotechnici jezdí i na Blanensko, žádný z regionů Jihomoravského kraje v počtu podobných případů nevyčnívá. „Jednotlivé nálezy jsou otázkou náhody. Munici nebo výbušniny nacházejí lidé při výkopových pracích, rekonstrukci starých budov, pohybu v lese nebo práci na poli," vyjmenoval Žemlička.

Práci lidí, kteří díky detektorům hledají vzácnosti pod zemí, pyrotechnici spíše vítají. „Každoročně nám pomohou najít mnoho podezřelých předmětů, například dělostřeleckých granátů z druhé světové války. Svým způsobem mohou i někomu zachránit život. Ale musí být opatrní," upozornil Žemlička.

 

Hledači s detektory

Práce s detektorem baví třeba Jakuba Rozsývala. „Občas narazím na patrony nebo střepiny z vybuchlých granátů. Větší nález tohoto typu se mi zatím nepodařil. Ale kdyby, určitě jsem dost rozumný na to, abych hned zavolal policii. Jsou však i takoví blázni, kteří si výbušninu donesou domů," konstatoval muž z Letovic.

Ačkoli většina nálezů není člověku nebezpečná, stále se najdou výjimky. Jednu takovou připomněla Šebková. „Před dvěma lety narazil dělník při opravě rodinného domu v Letovicích sbíječkou přímo do nevybuchlého granátu, který explodoval. Muž tehdy utrpěl vážná zranění," popsala policejní mluvčí.

Nebezpečí podle ní hrozí i zemědělcům. Ti blanenští jej svým způsobem podceňují. „K tomu, že v půdě najdeme nějakou pyrotechniku, dochází naprosto výjimečně a pouze při hluboké orbě. Riziko sice existuje, ale tak malé, že na něj traktoristé nejspíš nemyslí," vysvětlil šéf představenstva blanenské agrární komory Kamil Vystavěl.

Lidé mají v případě nálezu jakéhokoli podezřelého předmětu postupovat vždy stejně. „Hlavní je s ním žádným způsobem nemanipulovat a ihned zavolat policii. Před jejím příjezdem by měl nálezce v rámci možností zajistit, aby se k předmětu nikdo nepřibližoval. Jakmile dojedou policisté na místo, sami zhodnotí situaci a případně zavolají pyrotechnika. Nikdo jiný není povolaný rozhodovat," vylíčila Šebková.

Rozhovor s brněnským pyrotechnikem Bronislavem Ptáčníkem, který zasahuje také na Blanensku, čtěte v pondělním vydání Blanenského deníku Rovnost

 

Autor: Ivo Michalík

Zdroj: http://blanensky.denik.cz/nehody/blanensko-ohrozuji-granaty-i-sedmdesat-let-po-valce-20130525.html

vytisknout  e-mailem