Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

„Budeš jen vybírat a posílat peníze“

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Z nabízeného přivýdělku může být praní špinavých peněz.  

 

Všichni, kteří hledají rychlý a jednoduchý přivýdělek, by si měli dát pozor nabídky, v nichž je pracovní náplní přeposílání nebo vybírání peněz. Nabídky mohou být zabaleny do vzletných a zdánlivě odborných slov používaných ve finančním prostředí. Základem je ovšem převod „špinavých peněz“. Uherskohradišťští kriminalisté v posledních týdnech prověřují několik takovýchto případů. Lidé, kteří jsou podezřelí ze spáchání těchto trestných činů, se svou brigádou postupně zapojili do páchání trestné činnosti.

Brigádníky a spolupracovníky si zkušení pachatelé hledají osobně nebo prostřednictvím inzerátů tištěných, stejně jako internetových. Například mladá žena byla oslovena svou kamarádkou, která jí nabídla přivýdělek, jehož podmínkou bylo, aby měla vlastní bankovní účet. Žena si proto šla založit účet, protože jí známá vysvětlila, že její práce bude spočívat „jen“ ve výběru peněz, které tam „obchodní partneři“ budou čas od času posílat. Když jí poprvé peníze přišly na účet, udělala vše, jak měla. Vybrala peníze v hotovosti a předala je své známé, která jí dala slíbená procenta z vybrané částky. Mladá žena byla spokojená, že takto rychle a jednoduše vydělala několik tisíc korun, a čekala. Po pár dnech přišly další desetitisíce na účet a brigádnice opět zašla do banky, peníze vybrala a své kolegyni je předala s tím, že zase dostala pár tisíc jako odměnu. Tak se to opakovalo ještě jednou a mladé ženě nebylo prý vůbec divné, že dostává tisíce korun za to, že jen vybírá jakési peníze, které jí neznámí lidé posílají na její účet a ona je předává své známé, a vůbec ji nezajímá proč. V tu dobu se už o transakce začala zajímat policie. Přivýdělek mladé ženy z Uherskohradišťska začali kriminalisté prověřovat pro podezření ze spáchání trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, za což jí ze zákona hrozí až čtyři roky vězení.

Druhý způsob, jak se lidé k tomuto „praní peněz“ dostanou je přes inzerát. Muž z Uherskohradišťska pohybující se ve finančním prostředí, zareagoval na inzerát, v němž zahraniční investiční společnost hledala obchodní zástupce. Přišla mu pracovní smlouva se všemi náležitostmi, mezi nimiž nechyběl popis náplně práce. Odbornými slovy bylo napsáno, že bude přijímat na svůj účet platby, které bude vybírat a přeposílat dál. Za to měl získávat pevně stanovenou procentuální odměnu. Muž s tím souhlasil, smlouvu podepsal. Po provedení první transakce byl spokojený, protože vše šlo hladce a stovky euro měl za pár desítek minut práce v kapse. Druhá transakce se už zkomplikovala, protože se o jeho aktivity začala zajímat policie, která jeho bankovní účet zablokovala. Místo dalšího snadného přivýdělku získal podezření ze spáchání trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti, za který mu hrozí až roční vězení.

Policie kromě práce těchto „brigádníků“ samozřejmě prověřuje i aktivity, které předcházely a následovaly tomuto přeposílání peněz, které pravděpodobně pocházejí z trestné činnosti.

Lidé, kteří by si chtěli přivydělat pouze za převody a výběry peněz, by si měli vždy nejdříve ověřit, z jakých aktivit přeposílané peníze pocházejí, stejně jako to, jestli firma, která jim práci nabízí, vůbec existuje! Tisícové odměny za pouhé zajišťování finančních transakcí jsou už od počátku podezřelé a podílením se na nich, se lidé mohou dopouštět trestné činnosti.


 

11. červen 2014, por. Mgr. Aleš Mergental

vytisknout  e-mailem