Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje
Nepodceňujte viditelnost
PLZEŇSKÝ KRAJ - Chodce a cyklisty upozorňujeme, aby jako zvlášť zranitelní účastníci silničního provozu mysleli na vlastní bezpečí a byli vidět.
Chodci a cyklisté patří v silničním provozu mezi zvlášť zranitelné účastníky. Proto s tímto přicházejícím obdobím, kdy není výjimkou, že ze svých domovů odcházíme za tmy a za tmy se vracíme, upozorňujeme na důležitost vidět a hlavně být v silničním provozu viděn.
V loňském roce došlo na silnicích našeho kraje k 166 dopravním nehodám s účastí chodců, z toho bylo 53 událostí zaviněno těmito zvlášť zranitelnými účastníky, v 19 případech šlo o děti. Tragickými následky, které si vyžádaly dva lidské životy, skončily minulý rok dopravní nehody na Domažlicku a v Plzni.
V letošním roce (od 1. 1. do 30. 9. 2024) máme ve statistikách zaevidováno 133 dopravních nehod s účastí chodců, což je nárůst oproti stejnému období loňského roku (+ 21). Z celkového počtu dopravních nehod jich 63 mají na svědomí právě chodci (+27). Nejčastěji dopravní nehody s účastí chodců řešili policisté v Plzni, a to v 43 případech, z toho jich 11 bylo zaviněno dětmi.
Bohužel, ani v letošním roce jsme se neobešli bez těch nejtragičtějších následků. K dnešnímu dni máme z našeho kraje ve statistikách dva zemřelé chodce (Plzeň, Klatovy).
Chodci sami by měli mít zodpovědný přístup při pohybu v silničním provozu, jsou spolu s cyklisty ti nejzranitelnější. Příčinou mnoha tragických nehod je právě nedostatečná viditelnost. Používáním reflexních oděvů nebo prvků se zvyšuje světelný kontrast vůči pozadí a prodlužuje vzdálenost, na jakou jsou vidět. Reflexní prvek je vidět až na 200 metrů, modré oblečení je zpozorovatelné pouze na 18 metrů, červená na 24 metrů a žlutá na 37 metrů.
Na tato a další pravidla, která se pojí k bezpečnému pohybu v silničním provozu, upozorňujeme v tomto období chodce a cyklisty při preventivních aktivitách napříč naším krajem. Osloveným dětem, dospělým i seniorům rozdáváme nové reflexní prvky v podobě pásků, tašek a batůžků. Některé výrazy jsou pro náš kraj specifické. Mezi takové řadíme i ukazovací zájmeno – „tuto“. Proto jsme reflexní prvky, které při našich preventivních aktivitách rozdáváme, nechali opatřit hashtagem - #tutojevidet.
Za pořízení těchto reflexních prvků, které těmto zvlášť zranitelným účastníkům silničního provozu rozdáváme, děkujeme Krajskému úřadu Plzeňského kraje, který je naším dlouholetým partnerem a podporovatelem v rámci různých preventivních aktivit.
Dárky se chodcům líbí a my jsme rádi, že přispějí k jejich bezpečnému pohybu v silničním provozu.
Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích má chodec pohybující se „mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením“ povinnost „mít na sobě prvky z retro reflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích“.
Pamatujte!
- Chodecje povinen být označen reflexními prvky na komunikaci mimo obec za snížené viditelnosti tam, kde není veřejné osvětlení.
- Reflexní prvky musí být správně umístěné - nejlépe na pohyblivých částech těla – zápěstí či kotník a umístit je ke straně do vozovky.
- Cyklista za snížené viditelnosti musí mít vybaveno jízdní kolo následujícími zařízeními pro světelnou signalizaci a osvětlení:
- světlometem svítícím dopředu bílým světlem; světlomet musí být seřízen a upraven trvale tak, aby referenční osa světelného toku protínala rovinu vozovky ve vzdálenosti nejdále 20 m od světlometu a aby se toto seřízení nemohlo samovolně nebo neúmyslným zásahem řidiče měnit, je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může být světlomet nahrazen svítilnou bílé barvy s přerušovaným světlem,
- zadní svítilnou červené barvy, podmínky pro umístění této svítilny jsou shodné s podmínkami pro umístění a upevnění zadní odrazky podle odst. 1 písm. e); zadní červená svítilna může být kombinována se zadní odrazkou červené barvy podle odstavce 1 písm. e); zadní červená svítilna může být nahrazena svítilnou s přerušovaným světlem červené barvy,
- zdrojem elektrického proudu, jde-li o zdroj se zásobou energie, musí svou kapacitou zajistit svítivost světel podle písmen a) a b) po dobu nejméně 1,5 h bez přerušení.
Dodržujte pravidla, buďte opatrní a buďte vidět!
kpt. Bc. Hana Kroftová
21. října 2024