Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje
Četnická stanice v Klatovech byla zpřístupněna veřejnosti
KLATOVY - Ve středu 28. října byl o expozici četnické stanice velký zájem.
Ve středu 28. října tohoto roku byla pro veřejnost otevřena četnická výstava v době od 9.00 do 15.00 hodin. Četnická stanice se nachází v budově územního odboru Policie ČR v Klatovech. Současně mohli zájemci o historii shlédnout i výstavku k 70. výročí osvobození Československa, kde byly vystaveny i různé střelné zbraně a další dokumenty. Na různých vystavených panelech byla zaznamenána i historie četnictva ï aktivity členů na různých setkáních. Mezi návštěvníky byli i příbuzní bývalých četníků, kteří vykonávali službu na Klatovsku. Zájem o historii četnictva projevilo přes sto padesát občanů.
Expozice "Četnická stanice Klatovy" představuje kancelář velitele stanice z období let 1935 – 1938, jejíž vybavení odpovídá předpisu z roku 1927. Dále je expozice doplněna čtyřmi výstavními panely popisujícími historii četnictva na Klatovsku v letech 1850 – 1945, strukturu četnictva na Klatovsku, specializované útvary četnictva jako jsou pátrací stanice, pohotovostní oddíl apod.. Poslední panel připomíná oběti z řad četnictva, tedy četníky padlé při výkonu služby a v období podzimu 1938 a dále četníky popravené v období Protektorátu Čechy a Morava.
V letošním roce si připomínáme 70. výročí osvobození Československa. Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava, v měsíci březnu 1939, zůstali příslušníci bezpečnostních sborů na svých místech. Někteří setrvali u četnictva či policie z důvodu, aby mohli pomáhat českému obyvatelstvu a sabotovat německá nařízení. Mnozí uvažovali o opuštění sboru, protože nechtěli sloužit nacistům, ale na žádosti svých velitelů neodešli. V bezpečnostních sborech se podařilo uchovat vlastenecké smýšlení, protože zůstali starší četníci i policisté.
Nařízení o propuštění bývalých legionářů z veřejné správy vydaly německé úřady v roce 1941 a týkalo se i četnictva a policie. V roce 1942 probíhal nábor a uvolněná místa začali obsazovat mladí četníci. Ani zavedení německého úřadování od léta 1942 nevzalo sborům jejich národní identitu. V celém sboru bylo málo zrádců, kdy chtěli využívat různé prostředky k rychlému služebnímu postupu či k výhodnějším válečným přídělům.
Četníci a policisté se museli podílet na různých služebních zákrocích, ale pokud bylo možné, přehlíželi různé přečiny a zločiny. Protože Němci protektorátním bezpečnostním sborům nedůvěřovali, tak v roce 1944 nařídili četnictvu odebrat dlouhé zbraně a do konce války četníci sloužili s pistolemi.
Po vypuknutí povstání v květnu 1945 byli četníci a policisté též oporou, protože měli zbraně a nácvik. Když v rozhlase přivolávali pomoc, tak vyzývali české policisty, četníky i vojsko a právě policisté se zmocnili rozhlasu. Po roce 1948 se na četníky a policisty pohlíželo jako na zastánce prvorepublikové buržoazie a někdy i na kolaboranty.
Zřizovatelé expozice se snaží zdokumentovat historii četnictva na Klatovsku v letech 1850 – 1945 a dohledat dokumenty a zejména fotodokumentaci k jednotlivým, zde sloužícím četníkům.
nprap. Ladmanová Dana
28.10.2015
vytisknout
e-mailem
Facebook