Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje
Chraň svůj život aneb „vidět a být viděn“
KRAJ – Policisté se opětovně zaměřili na viditelnost chodců, tentokrát na celém území Libereckého kraje.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že preventivních aktivit ze strany Policie ČR je mnoho, stále častěji se ukazuje, že opakování je matka moudrosti. Nejinak tomu je i v preventivních činnostech, zaměřených na viditelnost chodců.
Právě v tomto období, kdy se v důsledku nastávajícího podzimního a následně i zimního počasí probouzíme do černočerné tmy a v té také často vyrážíme za svými povinnostmi, je dobré mít na mysli, jak důležitou roli může hrát zcela obyčejná reflexní páska, která je správně umístěna na našem těle. Mnohdy nás totiž čeká cesta skutečně strastiplná bez jakéhokoliv veřejného osvětlení. Reflexní pásky nejsou jedinou variantou, jak být za nehostinného počasí či a tmy viděn. Všichni již dobře víme, že v současné době je nepřeberné množství způsobů, jak být viděn právě tam, kde můžeme být často přehlédnuti řidiči vozidel. A to jak na nepřehledných úsecích místních komunikací malých obcí či viditelných a přehledných úsecích, kde však kupříkladu chybí právě veřejné osvětlení.
Z výše uvedených důvodů se akce, která se nesla v duchu motta „ vidět a být viděn“, zúčastnili i zástupci Týmu silniční bezpečnosti a BESIP, kteří ve spolupráci s policisty vysvětlovali občanům, jak správně umístit reflexní prvky, a to nejen na své oděvy, ale i na cyklistická kola a jejich příslušenství.
Připomeňme si však v první řadě povinnosti chodců, na které poukazuje § 53 odst. 9 z.č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, jehož znění je následovné: „ Chodci, kteří se pohybují mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlení, jsou povinni mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích." Ačkoliv se tato povinnost přímo nevztahuje na chodce, pohybující se v obci, i zde je nutné mít na mysli, že i obec sama o sobě nemusí být plně osvětlena a skýtá spoustu tmavých zákoutí, kde je možné snadno přehlédnout špatně označeného chodce či cyklistu.
Bohužel v našich statistikách stále figurují často vážná či smrtelná zranění, ke kterým došlo v důsledku střetu vozidla s neviditelným chodcem. Jeden z uvedených případů se odehrál právě dne 22. října 2021 ve večerních hodinách na Českolipsku. Za snížené viditelnosti se u obce Jestřebí pohyboval na pozemní komunikaci chodec v tmavém oblečení bez povinných reflexních prvků. Tento chodec před projíždějícím vozidlem přebíhal silnici a při tom došlo ke střetu pravou přední částí vozidla s chodcem. Ten byl z místa transportován rychlou záchrannou službou s těžkým zraněním do Krajské nemocnice Liberec.
Akce, která probíhala od pondělí od pátku, se zúčastnilo více jak tři desítky policistů, jak z dopravní, tak i z pořádkové policie. I když byla akce prioritně zaměřena na viditelnost chodců, věnovali policisté pozornost i ostatním účastníkům silničního provozu. Během celého týdne zkontrolovali celkem 125 vozidel a zjistili celkem 19 přestupků a 2 trestné činy - maření výkonu úředního rozhodnutí. Všechna přestupková jednání vyřešili příkazem na místě uložením pokut v celkové výši 5 300 Kč. Nejčastějším prohřeškem řidičů byl nevyhovující technický stav vozidel, celkem v 8 případech. Jeden řidič při kontrole nepředložil doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Při akci projednali policisté 3 přestupky chodců, všechny na Frýdlantsku, které vyřešili symbolicky blokovou pokutou na místě v celkové částce 300 Kč. Všichni tito chodci porušili § 53 odst. 9 z. č. 361/2000.
Mějte prosím na mysli, že prioritou všech policistů je především vaše bezpeční, vaše životy a zdraví. Všechny policisty proto jistě potěší, pokud si jejich slova vezmete k srdci a příště, až se s vámi opět setkají za snížené viditelnosti, budete viditelní již na značnou vzdálenost právě díky dostatečnému množství reflexních prvků.
I v nasledujících dnech budou preventisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Libereckého kraje ve spolupráci se zástupci BESIP a Týmu silniční bezpečnosti oslovovat na různých místech kraje chodce a apelovat na ně, aby dbali na svou viditelnost. Ty, kterým ještě reflexní prvky chybí, dovybaví reflexními páskami, taškami či jinými reflexními prvky.
26.10.2021
nprap. Adéla Maňasová
preventistka KŘP Libereckého kraje