Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Další případ pokusu podvodu, tentokráte se šťastným koncem!

KRAJ – Vezměte rozum do hrsti a nepodlehněte fiktivním volajícím. 

15. července 2022 kolem 9. hodiny se ženě z Českolipska rozezvonil telefon. Z telefonního čísla začínajícího 956 se jí po opakovaných pokusech dovolal muž, který se jí sice plynulou češtinou, avšak s nádechem orientu, představil jako pracovník ochrany dat jednoho z bankovních ústavů působících v České republice.Varování.jpg
Muž se dotazoval na to, zda si žena nesjednala o tři dny dříve úvěr ve výši 315 tisíc korun, a to z důvodu ochrany jejích dalších naspořených peněz. Muž tvrdil, že úvěr měl být založený v Liberci, kdy jeho součástí měla být také kopie ženina občanského průkazu. Fiktivní pracovník ochrany dat dále ženě podsouval informace o tom, že uvedené peníze by měly být finančním ústavem zaslány do jiné země v Evropské unii. Žena se volajícímu opakovaně snažila vysvětlit, že si ani ona, ani její rodinní příslušníci nesjednávali žádný úvěr vedený pod jejím číslem účtu a dokonce, že si nezakládali žádný nový spořicí účet. Muž zareagoval tím, že se tedy celý proces žádosti o úvěr zastaví a celou věc nahlásí na policii. Ženu upozornil na to, že se jí zřejmě policisté ozvou s tím, že jí budou volat z čísla začínajícího trojicí 974. Aby muž dodal svému výstupu na věrohodnosti, připraven na veškerá odmítání ze strany dotazované ženy, pokusil se v ní vzbudit obavy, které směřoval na možné zneužití nebo nabourání se do jejího internetového bankovnictví. Doslova jí instruoval, aby stávající finanční prostředky ze svého účtu vybrala a tyto peníze vložila do bitcoinmatu s tím, že jí pro jistotu pošle specifický QR kód k usnadnění přeposlání všech jejích peněz. Neodbytný, avšak přesvědčivý muž poslal ženě na mobilní telefon také adresu finančního ústavu v Liberci, ve kterém má žena výběr ze svého účtu provést, ale i adresu místa, na kterém se nachází jeden z bitcoinmatů v Liberci, do kterého pak má peníze po zadání QR kódu vložit.
Ačkoli postarší žena začala podléhat jisté panice, neustále volajícím tlačena do co nejrychlejšího vyřízení celé věci, konzultovala vše se svým mužem.
Za několik okamžiků po telefonátu s fiktivním pracovníkem ochrany dat jí volalo další telefonní číslo. Začínalo třemi číslicemi 974 přesně tak, jak jí dříve muž v prvním telefonu uvedl. Žena hovor přijala, neboť se domnívala, že se jedná o avizovaný hovor od policie. Na druhé straně se představil muž, vystupující jako poručík policie. Ten ženě řekl, ať veškeré své úspory z účtu skutečně vybere, peníze že se označí a vloží do bitcoinmatu, ale na úplně jiný účet. Z toho by se dalo vyvodit, že by policie pohyb označených peněz mohla nějak dále sledovat. Chyba lávky. Volající se v ženě a jejím manželovi spletli. Pár pojal podezření, že něco není v pořádku. O několik minut později se oba manželé rozhodli zavolat na telefonní číslo fiktivního policisty zpět, nikoli však přes aplikaci whatsapp, ale jako zcela normální telefonní hovor. Na druhé straně se ozvala operátorka Policejního prezidia, která manželskému páru předala pevnou linku na policistu. Po chvíli čekání hovor zvedla pracovnice, která ženě do telefonu sdělila, že jí jmenovaný policista volat prostě nemohl a potvrdila ženiny obavy, že by se v celé věci skutečně mohlo jednat o podvod. Manželský pár již na nic nečekal, a aby ochránil své úspory, okamžitě se vydal na nejbližší služebnu Policie ČR věc nahlásit jako podezření z podvodu.

Jen díky svému zdravém úsudku a především zpětným ověřením si všech skutečností, nepřišli o své celoživotní úspory.

Co z toho plyne? Zdravý rozum a obezřetnost zvítězili !

  • Máte-li byť i jen titěrné podezření, že nemusí být něco v pořádku, volejte linku 158, svého finančního poradce nebo zástupce svého finančního ústavu, kde máte založený svůj účet.
  • Neposkytujte nikomu kopie své platební karty, přístupu k účtu, své doklady totožnosti. 
  • Nesdělujte nikomu PIN kód ani bezpečnostní PIN k vašim účtům či finančním transakcím. 
  • Pokud Vás někdo nabádá k vyzvednutí úspor a jejich vložení do bitcoinmatu s tím, že by Vaše peníze mohly být na Vašem dosavadním účtu v ohrožení, hovor ignorujte.
  • Vždy si běžným hovorem prostřednictvím vašeho telefonního operátora, nikoli přes různé fiktivní aplikace, zpětně ověřte, kdo Vám volal.
  • Žádná banka nepotřebuje k zablokování Vašeho účtu žádné údaje k vaší bankovní - platební kartě. 
  • Pokud Vás bude chtít kontaktovat skutečný policista, cestu si vždycky najde.
  • Navštivte nejbližší služebnu Policie České republiky.

O dalších případech a preventivních radách se můžete dočíst více na těchto odkazech:
Falešní bankéři opět útočili - Policie České republiky
Chtěli rychle zbohatnout - Policie České republiky

Za uplynulý rok 2021 jsme evidovali 20 skutků se stejným nebo obdobným způsobem provedení podvodného jednání, tedy navolávání falešným bankéřem. Za první polovinu letošního roku případů evidujeme 28. 
Celkový počet podvodů v Libereckém kraji, v roce 2021, dosáhl počtu 434. Za první polovinu letošního roku, tedy roku 2022, je počet evidovaných případů podvodů 298. Nutno podotknout, že do těchto počtů jsou zahrnuta všechna podvodná jednání, například i úvěrové podvody a další. 

20. července 2022
por. Bc. Vojtěch Robovský
Oddělení tisku a prevence 
Liberec

vytisknout  e-mailem