Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Domácí násilí

Žena našla odvahu  

Ve druhé polovině února letošního roku přijali stříbrští policisté oznámení o fyzickém a slovním napadání mezi druhem a družkou, které se odehrálo v jedné obci na Stříbrsku. Provedeným šetřením policisté zjistili, že jednání 48letého muže vykazuje znaky domácího násilí, a proto využili oprávnění, která jim vyplývají ze zákona o policii, a násilníka vykázali. Policisté celý případ prozatím šetří jako přestupek proti občanskému soužití.
 
 
Obecně lze říci, že domácí násilí je chování osoby v partnerském soužití, která u druhé osoby vyvolává strach. Ten je často podmiňován fyzickými a psychickými útoky, jejichž cílem je získat a udržet převahu nad druhým. Ne každou roztržku v domácnosti lze však považovat za domácí násilí. Proto, aby policisté mohli postupovat jako ve výše uvedeném případě, je nutné, aby jednání násilníka vykazovalo určité znaky:
  • je dlouhodobé a opakuje se – opakované urážení, ponižování, fyzické napadání ze strany blízké osoby. Jeden útok neznamená, že se jedná o domácí násilí, může to být ale jeho začátek,
  • probíhá zpravidla v soukromí za zavřenými dveřmi domu či bytu, většinou beze svědků -těmi však mohou být děti,
  • lze jasně rozdělit role násilné a ohrožené osoby – v případě, kdy se jedná o vzájemné napadání, hádky, či rvačky a nelze jednoznačně vymezit, kdo je ohrožená osoba a kdo násilník, nejedná se o domácí násilí,
  • závažnost útoků na ohroženou osobu neustále narůstá a stupňuje se.
Jako domácí násilí lze v případě dodržení výše uvedených znaků považovat jednání, při kterém vám blízká osoba zakazuje styk s vaší rodinou a přáteli; požaduje naprostou kontrolu nad vším, co děláte (např. kontrolování pošty, mobilního telefonu, e-mailu, apod.); je k vám majetnická a žárlivá; ničí vám vaše věci, apod.
 
U obětí domácího násilí se mohou projevit psychické problémy, jako jsou poruchy spánku, deprese, žaludeční problémy, ale i sebevražedné sklony. Oběti domácího násilí je dlouho tají a to, že jsou týrané, málokdy někomu svěří. Pokud tak učiní, je to obvykle až po delší době, kdy začínají mít strach o svůj život. Do té doby svá zranění, která při fyzickém násilí utrpí, skrývají a omlouvají je svou nešikovností a smyšlenými historkami - například pádem ze schodů, popálení se žehličkou apod. Ve většině případů jsou při domácím násilí oběťmi ženy, týraní mohou být ale i muži.
V současné době je několik možností, jak se násilníkovi bránit. Nejdůležitějším krokem je překonat strach a vyhledat pomoc.
Obrátit se můžete na:
  •  intervenční centra, která jsou většinou anonymní a poskytnou vám psychologickou a sociální pomoc a právní poradenství,
  • soud, u kterého podáte návrh na vydání předběžného opatření. Soud může násilníkovi uložit, aby opustil společné obydlí a zdržel se jakéhokoliv kontaktu s ohroženou osobou, a to na dobu jednoho měsíce, v některých případech až na dobu jednoho roku,
  • policii, která může na místě rozhodnout o vykázání násilné osoby ze společného obydlí na dobu až 10 dnů. V takovém případě je vykázaná osoba povinna neprodleně opustit prostor, který policista při vykázání vymezí, nesmí do tohoto prostoru vstupovat a zároveň musí policistovi vydat všechny klíče od společného obydlí, které má. Policisté mají oprávnění zkontrolovat, zda vykázaná osoba dodržuje povinnosti, které mu z vykázání vyplývají.

V případě, že se domníváte, že jste se stali obětí domácího násilí, nebojte se tuto skutečnost oznámit na některé z výše uvedených institucí.

 
 

 

vytisknout  e-mailem