Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Dvě ženy se nechaly podvést při prodeji věcí na internetu

RAKOVNICKO – Pokud prodáváte zboží, nevyplňujte nikam citlivé údaje k Vaší platební kartě! 

Policisté z rakovnického územního odboru vesměs denně přijímají oznámení od poškozených, že se stali oběťmi podvodu. Takových případů různého rozsahu v celé České republice bohužel přibývá a pachatelům se očividně daří. I když policie neustále informuje o všech možných podvodných jednání a apeluje na občany, aby byli obezřetní, bohužel se nedaří snižovat počty poškozených.

Nejvíce podvodů v poslední době evidujeme na bazarových a inzertních portálech. Scénář se vesměs stále opakuje dokola. Prodávající nabízí k prodeji nějaké zboží a následně jej kontaktuje podvodník, který vystupuje jako kupující a tváří se, že má o danou věc zájem. Ten ale poté pošle odkaz na vyzvednutí peněz nebo odkaz, který vypadá jako skutečná stránka přepravní společnosti. Tam poškozený vyplní údaje ke své platební kartě a místo výdělku, přijde o nemalé peníze, někdy tisíce až statisíce.

Prodej na bazarovém portále skončil pro dvě ženy. Místo peněz, které měly za prodej zboží dostat, přišla každá o několik desítek tisíc korun.

Dvě ženy, ve věku 25 a 29 let, na jednom z bazarových portálů nabízely k prodeji dětské oblečení. Oběma se na inzerát ozvala osoba, která projevila zájem o nabízené zboží. V ten den jim byly zaslány odkazy připomínající stránky přepravní společnosti, na které poškozené klikly a vyplnily do formuláře veškeré údaje ke své platební kartě. Z internetového bankovnictví, byla jedné ženě odčerpána částka ve výši 25 tisíc korun a druhé 35 tisíc korun.

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání 2 trestných činů, a to z podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Za to pachateli v případě dopadení hrozí trest odnětím svobody na šest měsíců až čtyři léta.

Pokud vy prodáváte jakékoliv zboží na internetovém či bazarovém portále, musí vám zaplatit druhá strana, tedy kupující. Nikdy proto nevyplňujte údaje z vaší platební karty, pokud vás kupující kontaktuje nebo zašle odkaz, kde údaje máte vyplnit. S největší pravděpodobností se jedná o dalšího podvodníka, který má své kroky velmi dobře naplánované a má jediný cíl – OKRÁST VÁS!

JAK SE BRÁNIT INTERNETOVÝM PODVODNÍKŮM:

V žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví;

· Nikdy nikomu nesdělujte, a ani nepřeposílejte, bezpečnostní autorizační kód, který Vám přišel formou SMS zprávy;

· Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu;

· Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače;

· Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví;

· Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje;

· Aktualizovat software, antivirový program, firewall;

· Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.).

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje
22. listopadu 2022

vytisknout  e-mailem