Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Fragmenty války

LIBERECKO – Nadšenec nalezl funkční protitankovou střelu. 

To, že jsou některé lokality Libereckého kraje vyhledávané detektoráři, je zejména v jejich komunitě velmi dobře známé. Na sklonku druhé sv. války se částí Liberecka prohnaly nejen zbytky ustupujících německých jednotek, ale také vojska rudé armády postupující do srdce Německa. Nezřídka se tak stalo, že v místech, ve kterých se před svým ústupem zbytky německé válečné mašinerie zdržovaly, obsadily ze dne na den jednotky rudoarmějců. Kvapný ústup prchajících vojenských uskupení před postupující frontou s sebou nesl také akutní potřebu zbavení se nepotřebného materiálu, který přesuny znesnadňoval. Techniky a munice.
A tak i po více jak 80 letech je možné tyto němé svědky válečných hrůz stále nalézt. A není radno takové nebezpečné „artefakty“ podceňovat. I po tak dlouhé době můžou být a jsou životu nebezpečné!pzgr 39

V neděli si vyšel nadšený hledač do lesů na Frýdlantsku. Po několika minutách strávených v lesním porostu mu jeho detektor začal hlásit nález. Po odstranění nánosu zeminy vyňal ze země několik kilogramů vážící předmět. Hned mu bylo jasné, že jde o munici. Neváhal. Místo zajistil a kontaktoval policii. Jakmile policisté dorazili, vytyčili bezpečný perimetr okolo nálezu a vyžádali si na místo specialisty z pyrotechnické služby, kteří si velmi zachovalý a plně funkční německou protitankovou střelu ráže 88 mm (PzGr. 39) zajistili a převzali k odborné likvidaci. 

Víte i vy, jak postupovat při nálezu munice, například i té do tanku Tiger I, kterou našel muž na Frýdlantsku? Víte také o legislativních rámcích při hledání předmětů s detektory kovů? A za jakých podmínek je tato nelegální a nebezpečná činnost možná?

Průzkum s detektorem kovů v přírodě je dle platných zákonů archeologickým výzkumem a musí splňovat určitá kritéria. Kromě potřebného souhlasu vlastníka pozemku, kde chcete hledat, je nedílnou součástí také průkaz hledače s detektorem kovů (amatérského spolupracovníka). K archeologickému výzkumu mají oprávnění pouze odborné archeologické a muzejní instituce (https://www.mkcr.cz/seznam-organizaci-opravnenych-k-provadeni-archeologickych-vyzkumu-cs-278) a podmínky jsou uvedeny také v zákoně o památkové péči č. 20/1987 Sb.)
Co z toho tedy pro amatérské hledače „pokladů“ vyplývá? Archeologické činnosti bez patřičných dokladů, bez souhlasu majitelů pozemků a bez proškolení jsou nelegální!

Co dělat v případě nálezu podezřelého předmětu? Kdo a za jakých okolností může s těmito předměty manipulovat? Odpovědi můžete nalézt například zde: https://www.policie.cz/clanek/pyrotechnicka-sluzba-policie-ceske-republiky-906180.aspx

Další velmi důležité informace můžete nalézt také v příloze tohoto článku.

20. listopadu 2023
por. Bc. Vojtěch Robovský
Oddělení tisku a prevence
KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem