Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje
I petardy mají svá pravidla
Zábavná pyrotechnika vyžaduje dodržování určitých pravidel. Dodržování návodů k použití jistě uchrání zdraví víc, než zbytečné riskování. (Hlasová schránka 974 221 116)
Přichází období, kdy slova "... šťastný a veselý ..." slyšíme snad na každém kroku. Vždyť co krásnějšího si v období novoročních předsevzetí přát? Všichni se na Silvestra těšíme, a mnozí z nás připravují program na tento den a zejména noc již několik týdnů předem. Vyvrcholením všemožných oslav se v posledních letech stalo používání různých druhů zábavné pyrotechniky.
V současné době trh nabízí ohromnou škálu těch nejrůznějších druhů dělových ran, velkých ohňopádů, raket a vystřelovacích efektů. Prodej i nákup pyrotechnických předmětů pro zábavné účely, které při dodržování návodu k používání neohrozí výbuchem bezpečnost osob i majetku, mají svá příslušná pravidla. Zásadně se u těchto výrobků musí dodržovat návod, samozřejmě uvedený v českém jazyce, na obalu výrobku, kde je zřejmý způsob i místo jejich zapalování (použití). "Výrobek musí být označen certifíkátem státní zkušebny, klasifikační třídou, do které jsou pyrotechnické předměty zařazeny podle stupně jejich nebezpečnosti, a nesmí chybět ani údaj o době použitelnosti," upozorňuje Ladislav Zágiba, jihočeský policejní pyrotechnik.
Ve stánkovém prodeji mohou být prodávány pouze předměty nejnižšího stupně nebezpečnosti, tedy třídy I. Patří sem např. pyrotechnické hračky jako prskavky, pistolové kapsle, třaskavé proužky, malé tyčinky s barevnými plameny, ohňopády, blikavky, bouchací kuličky apod. Tyto předměty mohou být prodávány osobám mladším 18 let, pokud není v návodu uvedeno jinak. Pyrotechnické předměty II. třídy mohou být prodávány pouze osobám starším 18 let a patří sem předměty s hvízdavou náplní a rakety, bengálské ohně, gejzíry, petardy, rakety s náplní barevných světlic, výbuškové slože nebo barevné dýmy. Do III. třídy nebezpečnosti jsou zařazeny předměty, které mohou být prodávány pouze osobám s kvalifikací odpalovače ohňostrojů. Prodavač je povinen při prodeji těchto výrobků si u kupujícího tuto skutečnost ověřit. Patří sem dělové rány, velké ohňopády, různé druhy raket a vystřelovacích efektů.
Při nákupu je třeba se zaměřit zejména na kvalitu nabízeného zboží. Předměty nesmí být poškozené, prohnuté, ani navlhlé. Pozor také při nákupu na podezřele nízkou prodejní cenu. Nákup zábavné pyrotechniky je nejlépe provádět u autorizovaných prodejců. Tam je také záruka, že zboží, ještě než se dostane ke kupujícímu, je správně uloženo.
Z důvodu používání bezpečné zábavné pyrotechniky, pokud je dodržen návod k použití, nemá již veřejnost, zejména mládež, potřebu vyrábět různé třaskavé směsy, které měly za následek těžké újmy na zdraví. Stejně tak je vyloženým harazdem si zahrávat při oslavách Nového roku s vojenským materiálem.
Co nevybuchne, nechte být! "Nejeden těžký úraz způsobilo i to, že když zábavný pyrotechnický předmět neexpolodoval, amatér se snažil přijít na to, proč. To je chyba. Je bezpodmínečně nutné jej nechat alespoň 15 minut bez povšimnutí (například zahrabat do sněhu), a nezkoumat, proč tato skutečnost nastala," varuje Zágiba. Jak dále uvedl, další oblíbenou zábavou je spojování dvou a více různých druhů raket, ohňů či gejzírů, s cílem dosáhnout většího světelného nebo zvukového efektu. Opak je pravdou. Odpálí se pouze jeden předmět a ostatní se znehodnotí bez žádaného efektu.
Proto, abychom mohli všichni společně a bezpečně vkročit do nového roku 2009, čtěte pečlivě návody na zábavných pyrotechnických prostředcích, a ostatním výbušninám se obloukem vyhněte. Velkou pozornost je třeba věnovat dětem, protože jsou to bytosti velice zvídavé a snaží se vyzkoušet prostě úplně všechno.
Tak šťastný a veselý ......