Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Informace z Opavska, Bruntálska a Novojičínska - 18. září 2020

Zprávy z ÚO Opava (1), z ÚO Bruntál (1) a z ÚO Nový Jičín (1) - přehled kriminality a dopravní nehodovosti 

OPAVSKO + BRUNTÁLSKO:

Nálezy nevybuchlé munice pocházející z období 2. světové války a preventivní rady

V průběhu tohoto týdne policejní specialisté z Pyrotechnické Expozitury ve Frýdku-Místku několikráte vyjížděli na Opavsko a Bruntálsko k oznámeným nálezům nevybuchlé munice pocházející z období 2. světové války.

Chvíli po šestnácté hodině odpolední 17. září 2020 nalezl 54letý muž z Opavska při tak zvaném houbaření v lesním porostu na katastru obce Závada dělostřeleckou minu ráže 82 mm.

Jakmile policejní pyrotechnik tuto nevybuchlou munici, která pochází z období 2. světové války, na místě odborně zneškodnil, tak byl ihned vyslán na ulici Ježnickou v Krnově, kde 46letý muž z Opavska nalezl na zatravněné louce, která bude sloužit k následné výstavbě, několik kusů munice rovněž z válečného období. I zde přivolaný policejní odborník zneškodnil, zajistil a k odbornému znehodnocení následně odvezl torzo rozlomeného protitankového granátu, různé druhy nábojek a nábojnic, půl kilogramů zkorodované pěchotní munice a protitankovou minu.

Policejní pyrotechnici se na Opavsko dostavili také v podvečerních hodinách 14. září tohoto roku, kdy v lesním porostu na katastru obce Háj ve Slezsku nalezl místní 46letý muž dělostřelecký granát ráže 126 mm. V dopoledních hodinách 16. září letošního roku pak jiný 46letý muž z Opavska nalezl při procházce lesem, na katastru obce Hrabyně, protitankovou leteckou pumu s označením PTAB 2,5 ruské výroby. I tato nevybuchlá munice z období 2. světové války byla řádně zajištěna, zneškodněna a poté převezena k odbornému znehodnocení.

I několik let po období 1. ale hlavně 2. světové války se nacházejí předměty, které mají co do činění s vybuchlou nebo i s nevybuchlou municí. Toto se děje ve všech okresech České republiky, nálezy jsou však velmi časté hlavně na území Opavska, kam bývá policejní pyrotechnik přivolán i 4x, 5x během týdne.

Převážně v jarních či v podzimních měsících, a to při různých pracích na polích, na zahradách ale také při stavebních a výkopových pracích, při terénních úpravách, při úklidu sklepů, kůlen a půdních prostorů starých rodinných domů nacházejí lidé kovové předměty, které pocházejí z válečné doby. Nezřídka se však i v létě při procházce lesem, při sběru hřibů a lesních plodů nacházejí granáty, letecké miny, bomby a pěchotní munice.

Specifickou skupinou obyvatel, která tyto věci nachází, jsou osoby, jenž za použití různých detektorů kovů vyloženě hledají válečné předměty, přičemž nalézají nejen kosterní ostatky z období 2. světové války, ale i drobné kovové mince, knoflíky, identifikační známky vojáků apod.

Policisté Policie České republiky upozorňují širokou veřejnost, aby v případě nálezu jakéhokoliv podezřelého předmětu, který vypadá jako munice, s tímto nikdo v žádném případě nemanipuloval, nezkoumal jej a nepřenášel. V žádném případě nesmí nikdo s tímto předmětem neodborně nakládat, brát jej do rukou, kopat do něj a přenášet z místa na místo. Odnášet si takový předmět domů nebo jej donést až na policejní služebnu je rovněž velmi nezodpovědné. Při tomto jednání se lidé vystavují nebezpečí zranění případně i úmrtí a také bezprostředního ohrožení svého okolí.

Tento nález by měl být okamžitě nahlášen na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158 s přesným určením místa výskytu této neznámé věci. Velmi vhodné je podivný předmět z dálky, bez jakéhokoliv dalšího doteku, třeba i nafotit mobilním telefonem a po předchozí telefonické domluvě jej formou sociální sítě, mmskou či mailem poslat dotyčnému policistovi.

V co nejkratší době se poté do prostoru nálezu dostaví místně příslušná policejní hlídka, která provede další nezbytná opatření.

Na místo je následně přivolán specialista, v rámci Moravskoslezského kraje je to policejní pyrotechnik z Expozitury ve Frýdku-Místku, který daný předmět prozkoumá, zjistí, o co se jedná, zda jde o nevybuchlou případně ještě o aktivní a činnou munici a rozhodne, zda tento předmět bude zneškodněn na místě například řízeným odstřelem nebo bude odvezen k dalšímu odbornému znehodnocení. V případě, že se rozhodne o tom, že bude munice zničena na místě, tak se nezřídka stane, že v bezprostředním perimetru ohrožení dochází k cílené evakuaci obyvatelstva.

V případě nálezu kosterních ostatků je přizván nejen policejní kriminalistický technik, ale také znalec z Archeologického ústavu a starosta dané obce, na jehož území se nález vyskytl.

Policisté občany rovněž upozorňují na tu skutečnost, že v případě nálezu munice nesmí být tato zajišťována či uschovávána ze strany nálezců, poněvadž se mohou tyto osoby následně vystavit trestnímu stíhání na úseku nedovoleného ozbrojování. 

BRUNTÁLSKO:

Dopravní nehoda řidičky osobního automobilu u obce Rázová na Bruntálsku

Přibližně půl hodiny před půlnocí ze 17. na 18. září 2020 řídila 24letá žena z Bruntálska osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Octavia po silnici v úseku mezi obcemi Leskovec nad Moravicí a Razová, přičemž při průjezdu levotočivé zatáčky přejela plynule do protisměru, vyjela za levý okraj vozovky, sjela do silničního příkopu a zde narazila do několika listnatých stromů. Následně se automobil převrátil na střechu a zůstal stát v přilehlé louce. Při této kolizní situaci v dopravě utrpěla řidička zranění a musela být letecky transportována helikoptérou do Fakultní nemocnice s Poliklinikou v Ostravě- Porubě. Ke zranění žádné jiné osoby nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 110 tisíc korun. Orientační dechová zkouška vyzněla u 24leté ženy negativně, pozitivní však byl následný test na možný výskyt omamných a psychotropních látek či jedů v jejím těle, a to na návykové látky s označením amfetamin/metamfetamin. Řidička předchozí užití těchto látek před jízdou doznala, na výzvu se podrobila odběru biologického materiálu (krve), na místě jí byl zadržen řidičský průkaz a bylo jí zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí příslušného správního orgánu. Celá záležitost je nadále prošetřována a prověřována ze strany policistů Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále a ze strany bruntálských kriminalistů, kdy se zjišťuje, zda nebyla naplněna skutková podstata přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, případně zda se v dané záležitosti jedná o přestupek na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

NOVOJIČÍNSKO:

Kontrola řidiče osobního automobilu pod vlivem alkoholických nápojů v Příboře

Službu konající policejní hlídka z příborského Obvodního oddělení v rámci dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu stavěla a kontrolovala okolo šestnácté hodiny odpolední 17. září letošního roku na ulici Ostravské v Příboře řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Peugeot Partner, a to 41letého muže z Karvinska. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo prokázáno, že tento muž je v podnapilém stavu, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami přes 1,4 promile alkoholu v dechu. Shora uvedený řidič s naměřenými hodnotami souhlasil, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal, předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou doznal, na místě mu byl zadržen a odebrán jeho řidičský průkaz, bylo mu zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a již nyní je důvodně podezřelý z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany příborských policistů a novojičínských kriminalistů.

Opava 18. září 2020

por. Bc. René Černohorský

komisař

Mobil:   +420 773 999 049 nebo +420 602 161 744

vytisknout  e-mailem