Opatření u sídla Úřadu vlády ČR
V pátek 7. května 2010 se uskutečnil briefing policejního prezidenta genmjr. Mgr. Oldřicha Martinů k pondělnímu vniknutí příznivců hnutí Greenpeace na střechu Úřadu vlády České republiky.
Policejní prezident Oldřich Martinů na něm prezentoval opatření, která Policie České republiky v souvislosti s tímto incidentem přijala.
Základním cílem Policie České republiky je zabránit opakování podobného incidentu a garantovat bezpečnost objektu úřadu vlády a osob, které se v něm nacházejí. Po pondělním vniknutí osob na střechu Strakovy akademie došlo k zintenzívnění ostrahy tohoto objektu. Od úterý 4. května 2010 byl o pět osob navýšen počet policistů, kteří provádějí ostrahu úřadu vlády. V době zasedání vlády navíc budou na střeše Strakovy akademie hlídkovat policejní specialisté Útvaru pro ochranu ústavních činitelů ochranné služby. Rovněž dojde k aktualizaci typových plánů a opětovnému proškolení policistů, kteří zajišťují ostrahu chráněných objektů.
Policistovi, který nezabránil vniknutí osob na střechu Strakovy akademie, bude uložen kázeňský trest. Policejní prezident Oldřich Martinů k věci uvedl: „Policista sice pochybil, nicméně jednal ve snaze nezpůsobit eskalaci incidentu, která by mohla vést k ohrožení zdraví či životů samotných aktivistů Greenpeace, případně dalších osob“.
Policie České republiky navrhne Magistrátu hlavního města Prahy dvě dopravně inženýrská opatření. Prvním z nich je zakázání vjezdu nákladních automobilů na komunikaci, která vede okolo úřadu vlády (nábřeží Edvarda Beneše). Rovněž navrhne rozšíření perimetru ochrany budovy Strakovy akademie s vyloučením pohybu chodců před úřadem vlády. Chodci se v úseku od Klárova po ulici U Bruských kasáren budou moci pohybovat po chodníku, který vede po druhé straně této komunikace.
Policejní prezident rovněž konstatoval, že existuje zjevný nepoměr zákonné sankce hrozící osobě, která vnikne do objektu střeženého policií (pokuta do 5 tisíc korun). Přitom v návaznosti s podobným narušením by mohlo dojít například k teroristickému útoku. Policejní prezidium ČR bude proto iniciovat zařazení narušení chráněných objektů mezi trestné činy. V této souvislosti policejní prezident uvedl, že doufá v co nejpřísnější postih aktivistů v rámci správního řízení. „Po těchto osobách rovněž budeme vyžadovat náhradu nákladů, které policii vznikly v souvislosti s provedeným služebním zákrokem“, dodal Oldřich Martinů.
Policejní prezident rovněž poděkoval za nabídku ministra obrany Martina Bartáka, který k ostraze úřadu vlády nabídl příslušníky Vojenské policie. „Policie České republiky disponuje dostatečnými kapacitami, aby zvládla plnění svých zákonných úkolů“, dodal Oldřich Martinů.
kpt. Bc. Jaroslav Ibehej
tiskový mluvčí Policejního prezidia ČR
vytisknout
e-mailem
Facebook