IZS a vzdělávání příslušníků
Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb.
Žadatelka požádala o následující informace:
„Chtěla bych vás požádat do informace do mé bakalářské práce podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění zákona č. 61/2006 Sb. Potřebovala bych informace o vzdělávání příslušníků PČR, co se týče záchranných a likvidačních prací. Také bych potřebovala vědět, jak jsou na tyto práce cvičeni, jak takové cvičení probíhá a jak spolupracují se složkami IZS. Popřípadě i jak probíhá jejich společný výcvik. Vlastně by se mi hodily všechny informace o záchranných a likvidačních prací a mimořádných událostech. Pokud by vás napadlo ještě něco, co by se mi třeba hodilo, budu moc ráda za zpětnou vazbu. :)“.
Policie České republiky na základě vyjádření oddělení krizového řízení Policejního prezidia ČR a na základě vyjádření Útvaru vzdělávání a služební přípravy Policie ČR sdělila žadatelce následující informace:
Oddělení krizového řízení:
ad 1) Vzdělávání příslušníků Policie ČR týkající se záchranných a likvidačních prací
Policie České republiky působí v rámci integrovaného záchranného systému (dále jen "IZS") jakožto jedna z jeho hlavních složek, společně s Hasičským záchranným sborem ČR, jednotkami požární ochrany zařazených do plošného pokrytí kraje a poskytovatelem zdravotnické záchranné služby.
Vzdělávání policistů se odráží již od činnosti vymezené zákonem č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky (dále jen „zákon č. 273/2008 Sb.“) v § 20, kde se uvádí, že: "Působení policie v rámci integrovaného záchranného systému, při řešení krizových situací a mimořádných událostí a při přípravě na ně: odst. 1 - Plněním úkolů k řešení mimořádných událostí a krizových situací se rozumí i příprava policie na ně. odst. 2 - Policie jako základní složka integrovaného záchranného systému vykonává v místě provádění záchranných a likvidačních prací úkoly podle tohoto zákona. Odst. 3 - Policista nebo útvar policie se podílejí na provádění záchranných a likvidačních prací, včetně letecké podpory integrovaného záchranného systému a letecké podpory v krizových situacích. písm. a) jsou-li k tomu vycvičeni a vybaveni, písm. b) je-li to nezbytné pro záchranu života, zdraví nebo majetku a písm. c) jsou-li k tomu určeni policejním prezidentem.
Z výše uvedeného ustanovení § 20 tedy vyplývá, že policisté se musí neustále vzdělávat v oblasti integrovaného záchranného systému, potažmo záchranných a likvidačních prací, jelikož jim to ukládá zákon. V rámci Policie ČR jsou různé vzdělávací kurzy na problematiku záchranných a likvidačních prací.
Za vzdělávání lze zcela jistě považovat výcviky a cvičení, které mohou jednotlivé složky IZS provádět samostatně nebo součinnostně.
ad 2) Cvičení v rámci IZS
Činnost Policie ČR v rámci cvičení s dalšími složkami IZS je zakotvena v zákoně č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a změně některých zákonů (dále jen zákon č. 239/2000 Sb.), v ustanovení § 17; a dále tuto problematiku upravuje vyhláška č. 328/2001 Sb., o některých podrobnostech zabezpečení integrovaného záchranného systému. Zde se jedná o informace v kontextu prověřovacích a taktických cvičení.
ad 3) Jak probíhají cvičení v rámci IZS
Cvičení jsou zaměřena na různé scénáře. Každé cvičení má svoji dynamiku a vývoj a nelze jednoznačně tedy odpovědět na průběh cvičení. Je rozdíl, zdali se jedná o prověřovací či taktické cvičení, zde bude průběh cvičení rozdílný.
Útvar policejního vzdělávání a služební přípravy:
Policie České republiky jako základní složka IZS plní v součinnosti s dalšími základními a ostatními složkami IZS úkoly v rozsahu typových činností složek IZS.
Jak už bylo uvedeno výše, činnost Policie České republiky při mimořádných událostech je zakotvena v § 20 zákona č. 273/2008 Sb. Prověřovací cvičení a taktická cvičení s ostatními složkami IZS jsou zakotvena v § 17 zákona č. 239/2000 Sb., a probíhají pravidelně na základě katalogu typových činností složek IZS a s ohledem na aktuální bezpečnostní situaci v daném regionu.
Příslušníci Policie České republiky jsou systematicky vzděláváni v problematice IZS, kam spadají i Vámi dotazované záchranné a likvidační práce, ve 2 rovinách.
V rovině základní odborné přípravy pro policisty, kteří nově vstupují do řad policejního sboru a kteří jsou zařazeni do nejběžnějšího typu základní odborné přípravy pod názvem „Základní odborná příprava 2022 - základní část“ je problematika IZS vyučována v rámci tematického bloku „Krizové řízení a integrovaný záchranný systém“ v časové dotaci 1 hodiny, během níž jsou policisté seznámeni s právní úpravou, základními pojmy, složkami IZS, hlavními úkoly IZS, součinnostními vztahy základních složek IZS a katalogem typových činností.
V rovině vzdělávání, které následuje po základní odborné přípravě, je s přihlédnutím k charakteru služby problematika vyučována např. v rámci vzdělávacího programu „Krizové řízení Policie České republiky I“, „Příslušník operačního střediska Policie ČR“ nebo „Školitel souborů typových činností IZS“.
„Krizové řízení Policie České republiky I“
Kurz je vyučován prezenčně v časové dotaci 40 vyučovacích hodin a je určen pro policisty ustanovené na služebním místě komisař, vrchní komisař nebo rada krizového řízení, pro policisty zabezpečující koordinaci a plnění úkolů útvarů Policie České republiky v oblasti krizového řízení a pro občanské zaměstnance Policie České republiky zařazené na pracovišti krizového řízení nebo zabezpečující koordinaci a plnění úkolů útvarů Policie České republiky v oblasti krizového řízení.
Účastník kurzu je seznámen např. s krizovým a havarijním plánováním, záchrannými a likvidačními pracemi a typovými činnostmi.
„Příslušník operačního střediska Policie ČR“
Kurz je vyučován prezenčně v časové dotaci 190 vyučovacích hodin, kdy 10 hodin je věnováno tematickému celku „Krizové řízení a IZS“.
Cílovou skupinou účastníků jsou policisté zařazení na operačním středisku Policie České republiky nebo s plánovaným zařazením na operačním středisku.
V rámci tematického bloku „Krizové řízení a IZS“ jsou účastníci seznámeni především s krizovými stavy, stupni poplachu, krizovými plány, typovými plány a prvky kritické infrastruktury.
„Školitel souborů typových činností IZS“
Kurz je vyučován prezenčně v časové dotaci 40 vyučovacích hodin a je určen policistům nebo občanským zaměstnancům určeným služebním funkcionářem, kteří školí nebo budou školit soubory typových činností IZS u výkonných organizačních článků krajských ředitelství policie, Policejního prezidia České republiky, případně útvarů s celostátní působností.
Účastník kurzu je seznámen především s katalogem typových činností IZS, koordinací činností při řešení mimořádné události na taktické úrovni a zpracováním dokumentace s tím spojené.
pplk. JUDr. Lucie Žárská, 17. 5. 2024