Kázeňské přestupky
Žadatel se domáhal následujících informací:
Ad 1. V roce 2015 k datu vyřízení žádosti Policie České republiky eviduje šest případů tohoto druhu.
Ad 2. Ze šesti výše uvedených případů čtyři byly řešeny uložením kázeňského trestu spočívajícího v procentuálním snížením základního tarifu jako složky služebního příjmu a dva uložením kázeňského trestu spočívajícího v písemném napomenutí.
Ad 3. V prvním ze čtyř výše uvedených případů činilo procentuální snížení základního tarifu 3% z celkového ročního služebního příjmu, ve druhém 0,32%, ve třetím 0,66% a ve čtvrtém 4,1% z celkového ročního služebního příjmu.
Ad 4. Postup ve vztahu k osobě, která byla případně poškozena jednáním policisty, jímž se tento policista dopustil kázeňského přestupku, je v kompetenci nadřízeného tohoto policisty.
Ad 5. V případě, že dotčená osoba podá stížnost proti nevhodnému chování policisty nebo proti postupu policejního orgánu ve správním řízení, Policie České republiky postupuje v souladu s ustanovením § 175 odst. 5 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, to znamená, že vyrozumí stěžovatele ve lhůtě do 60 dnů o vyřízení stížnosti. Stanovenou lhůtu lze překročit jen tehdy, nelze-li v jejím průběhu zajistit podklady potřebné pro vyřízení stížnosti.
V případě, že kdokoli upozorní na nedostatky v činnosti policejního útvaru, policisty nebo zaměstnance policie, respektive upozorní na skutečnost, že se policista nebo zaměstnanec policie dopustil jednání, které naplňuje znaky trestného činu, správního deliktu nebo kázeňského přestupku, Policie České republiky postupuje v souladu s ustanovením § 97 odst. 2 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů, to znamená, že ve lhůtě do 30 dnů od přijetí upozornění vyrozumí toho, kdo je učinil, o přijatých opatřeních, pokud o takové vyrozumění dotyčná osoba požádá.
Oznámení protiprávního jednání podle trestního řádu není tímto ustanovením dotčeno.
PhDr. Jiří Vokuš, 30. června 2015