Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Kdopak by se netu bál od Ostravy po Bruntál

Ms kraj - prevence internetové kriminality a preventivní projekt "Poldík Webík". 

V současné době je zcela běžné, že lidé často spolu komunikují mimo reálný svět a pohybují se ve virtuálních skupinách a systémech. Tato činnost kromě jiného s sebou nese reálná nebezpečí a hrozby. Nejen mládež je často důvěřivá a nedokáže ihned odhadnout dopad svých činů. Mnohdy si nechrání své soukromí a bezmyšlenkovitě sdílí na sociálních sítích důvěrné informace a obsah. Zde je pak prostor pro potencionální pachatele, kteří dokážou těchto faktů využít ve svůj prospěch a páchat tak trestnou činnost napříč celým spektrem protiprávních jednání. Jedná se například o šikanu, vydírání, krádeže, ale i zločiny se sexuálním podtextem. Dá se říci, že každý druh kriminality (násilná, mravnostní, majetková, hospodářská) je v dnešní době více či méně zatížen virtuální realitou, informačními technologiemi či jinými informačními nebo komunikačními systémy.

Proto je pro zvýšení bezpečnosti, zejména dětí, mládeže, ale i široké veřejnosti při užívání internetu a pohybu v „kyberprostoru“, realizován projekt „Poldík Webík“. Ten probíhá v rámci prevence kriminality a do praxe je aplikován vybranými policisty z oddělení tisku a prevence a skupin tisku a prevence v Moravskoslezském kraji, tedy od Ostravy po Bruntál. Přednášky a besedy jsou určeny žákům základních a středních škol, pedagogům, ale také i rodičům žáků např. v rámci třídních schůzek či jiných školních i mimoškolních aktivit.

V roce 2014 projekt prošel větší proměnou, a to jak v podobě obsahové, tak i grafické a dospěl do další fáze projektu s názvem „Poldík Webík 2.0 aneb lapeni síti“. Primárně je zaměřen na cílovou skupinu seniorů, kteří se v poslední době čím dál více dostávají do kyberprostoru a objevují jeho světlé, ale i stinné stránky. 

Předmětem projektu není jen předání informací a prezentace problematiky, ale také materiální podpora. Při prezentaci se používají také pracovní sešity a další materiály:

  • Poldík Webík pomáhá a chrání – pracovní sešit
  • Poldík Webík 2 aneb lapeni síti (především pro seniory) – pracovní sešit
  • samolepka (desatero rad) 
  • podložka pod myš (desatero rad)
  • pracovní listy

Webik_rgb.jpgZávěrem je na místě přidat desatero rad jak se bezpečně chovat na internetu a sociálních sítích:

  1. CHRÁNÍM SVÁ ZAŘÍZENÍ PŘED VIRY
  2. UŽÍVÁM SILNÁ HESLA
  3. NAVŠTĚVUJI JEN DŮVĚRYHODNÉ STRÁNKY
  4. NAKUPUJI V PROVĚŘENÝCH E-SHOPECH
  5. NEREAGUJI NA VÝZVY Z NEZNÁMÝCH ZDROJŮ
  6. NEVĚŘÍM SLEPĚ VŠEM INFORMACÍM Z INTERNETU
  7. NESDÍLÍM SOUKROMÝ A INTIMNÍ OBSAH
  8. SÁM SI URČUJI, S KÝM KOMUNIKUJI
  9. VÍM, KDO JE NA DRUHÉ STRANĚ
  10. NESCHÁZÍM SE OSOBNĚ S VIRTUÁLNÍMI PŘÁTELI

Podtrženo, sečteno, desatero je ukončeno hláškou Poldíka Webíka: „Nežiji jen ve virtuálním světě!!!“

Naším cílem je přispět k tomu, aby sociální sítě a internet byly zdrojem informací, komunikace a zábavy, nikoliv místem smutku, nebezpečí a protiprávních jednání. Je totiž notoricky známo, že internet, potažmo sociální sítě, jsou velice dobří sluhové, ale opravdu špatní pánové!!! A toho by se měl každý uživatel držet.  

 

por. Ing. Tomáš Vlačiha

skupina tisku a prevence Ostrava

11. dubna 2016

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
série preventivních přednášek pro seniory v roce 2015
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MEDIÁLNÍ OHLASY: 11. 4. 2016 MS DENÍK27. 5. 2016 Česká televize - dobré ráno  (vstup1), (vstup2)
                       

vytisknout  e-mailem