Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje
Konference "Drogová scéna v příhraničí"
ÚSTECKÝ KRAJ - Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje uspořádalo třetí ročník konference k problematice drogové kriminality.
Třetí ročník odborné konference „Drogová scéna v příhraničí“ proběhl v pondělí 10. 12. 2018. Zorganizovalo ji oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje a po roce se opět vrátila do Komfort Hotelu Ústí nad Labem City.
Konferenci zahájil náměstek ředitele krajského ředitelství pro Službu kriminální policie a vyšetřování plk. Mgr. Zbyněk Dvořák. V úvodu vyzdvihl význam konference: "Těší mě, že se série konferencí v Ústeckém kraji uskutečnila. Čím více prostředků vrhneme do boje s drogovou trestnou činností, tím budeme úspěšnější. A úspěšní budeme jedině, pokud s námi budou spolupracovat školy, rodiny a co nejširší platforma subjektů." Ve svém příspěvku pak seznámil s problematikou drogové trestné činnosti v Ústeckém kraji.
Drogové scéně v České republice a jejím mezinárodním souvislostem se ve svém příspěvku věnoval ředitel Národní protidrogové centrály brig. gen. Mgr. Jakub Frydrych. Uvedl, že nejužívanější drogou napříč evropskými státy je konopí a Ústecký kraj má spolu se Středočeským krajem a Prahou neslavné prvenství ve výrobě metamfetaminu. Za specifika Ústeckého kraje označil hlavně velmi vysokou produkci a dostupnost pervitinu, vyšší koncentraci vyloučených lokalit a blízkost hranic s Německem a Polskem.
Program konference se věnoval i závažné problematice závislostí u dětí. O situaci v Ústeckém kraji hovořila Mgr. Radka Kobližková z organizace DRUG-OUT Klub, z. s. Zkušenostmi z terénní práce pak její příspěvek doplnily Bc. Diaraye Baldé a Bc.Tereza Králová z Krajské adiktologické ambulance a poradny pro děti a dorost. Její pracovníci se věnují mladistvým klientům; průměrný věk klienta je 16 let. Specifikem terénní práce na Ústecku je práce s dětmi od 6 let v rodinách, kde se užívají drogy, a to zejména v sociálně vyloučených lokalitách.
Nedílnou součástí drogové problematiky je i samotná závislost na drogách. Tématu závislostí a přístupům k její léčbě byl věnován příspěvek MUDr. Jiřího Presla, ředitele organizace Drop In o. p. s. Účastníky mj. seznámil s vývojem přístupů k léčbě v minulosti od abstinence jako jediné možnosti léčby přes výměny injekčních jehel až k substituční léčbě. Podrobněji se věnoval metadonové léčbě a její úspěšnosti.
V závěru konference jsme se s Mgr. Jaroslavem Šejvlem z Kliniky adiktologie 1.LF Univerzity Karlovy a VFN v Praze přenesli do školního prostředí a připomněli si možnosti a limity využití "drogové" legislativy na půdě školy. Zazněly mj. i praktické rady pro aplikaci zákonných norem do školního řádu. Mgr. Šejvl objasnil některé konkrétní přestupky a trestné činy, se kterými se ve školním prostředí setkáváme.
Cílem konference bylo všem účastníkům, jak z řad policistů, tak i odborné veřejnosti, přiblížit současnou drogovou scénu a podívat se na ni z více úhlů, nejen ze strany trestně právní, ale i sociální, terénní, pedagogické a medicínské.
Projekt je finančně podpořen Evropskou unií Interreg VA/2014-2020, projekt EU číslo 100 253 277 – Zlepšení bezpečnosti v česko-saském příhraničí pomocí koordinované práce s veřejností
10. 12. 2018
por. Alena Bartošová, por. Šárka Poláčková
KŘP Ústeckého kraje