Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Kopírovali si peníze

ZLÍNSKO: Kriminalisté za týden objasnili sedm výskytů padělaných bankovek.  

 

Ve Zlínském kraji se v uplynulých týdnech objevilo větší množství padělaných bankovek různých hodnot. Kriminalisté z celého kraje se jednotlivým případům začali okamžitě důsledně věnovat a jejich práce vyústila tento týden v objasnění okolností u sedmi zajištěných padělaných bankovek.

Pizza, šampaňské, cigarety, vodka, odvoz taxíkem a další požitky si zlatá mládež většinou platí ze svého. Poctiví mladí peníze získávají na brigádě, v práci nebo od rodičů. Dvě studentky ale peníze neměly a přesto si chtěly žít nad své poměry. Vymyslely si jednoduchou, ale dosti špatnou cestu – naplnily přání některých poctivých rodičů: „Kdyby se tak peníze daly tisknout!“ Jednadvacetiletá slečna bydlí v domě svých rodičů, kteří mají počítač s multifunkční tiskárnou. Jednoho dne, kdy byla dívka sama doma, zkusila okopírovat dvoutisícovku, kterou si sama poctivě vydělala. Podařilo se jí to napoprvé. Falešnou bankovku si schovala a vzala na páteční divoký večer na konci května do Vsetína. Svůj výtvor ukázala kamarádce, která po snadných penězích toužila možná ještě více. Dohodly se, že zkusí falešnou bankovkou něco zaplatit. V jednom ze vsetínských podniků zaplatily nakopírovanou dvoutisícovkou za dovezenou pizzu. Prošlo to bez problémů. Zbytkem vrácených peněz společně se sedmnáctiletým přítelem jedné z nich prohýřily ve vsetínské diskotéce celou noc.

S jídlem roste chuť, a tak devatenáctiletá kamarádka pobízela svou starší parťačku, ať natiskne další peníze. Na světlo světa přišly další dvou i jedno tisícikorunové bankovky. Dívky je samy nebo spolu s přítelem udaly do oběhu v Hovězí a v Bystřici pod Hostýnem. Celkem si užily věcí za nejméně deset tisíc nakopírovaných korun.

Ve středu 16. června kriminalisté obě mladé ženy ze Vsetínska zadrželi a slečny putovaly do policejních cel. Při výslechu devatenáctileté pachatelky našli kriminalisté v její peněžence další dvě padělané dvou tisícikorunové bankovky. Při domovních prohlídkách policisté zajistili jak multifunkční tiskárnu a šest padělaných bankovek, tak další věci, které souvisely s výrobou padělků. Obě dvě, i se sedmnáctiletým přítelem, jsou podezřelé ze spáchání trestného činu padělání a pozměnění peněz, za což jim ze zákona hrozí až osm let vězení.

Kriminalisté Zlínského kraje v uplynulém týdnu odhalili pachatele ještě dalších dvou případů, v nichž udali padělané bankovky jako pravé. Prvotními impulsy k těmto případům byly dvě tisícikorunové bankovky zajištěné v restauracích v Bystřici pod Hostýnem a falešná tisícikoruna, kterou platil muž v pokladně vlakového nádraží v Uherském Brodu. V bystřickém případu se jedná o trojici hochů od šestnácti do osmnácti let. Protože hrají na automatech, ale nemají na své prohry dost peněz, rozhodli se, že si je natisknou. Kriminalistům se prozatím podařilo prokázat, že na tiskárně rodičů natiskli a použili nejméně čtyři falešné tisícikoruny. Kupovali si za ně cigarety, benzin a většinu z peněz naházeli do hracích automatů. Když platily za jídlo v jednom z bystřických občerstvení, obsluha přišla na to, že se jedná o padělky a zavolal na policii. Mladíci putovali z bistra přímo na policejní stanici. Následovalo zajištění kopírky v bytě rodičů a podezření ze spáchání trestného činu padělání a pozměnění peněz pro všechny tři mladíky.

Platbu a výrobu falešné tisícikoruny z Uherského Brodu má na svědomí zřejmě muž ve věku pětatřiceti let z Hradčovic. Padělanou tisícikorunou chtěl platit za lístek domů. Pokladní ale okamžitě poznala, že se jedná o padělek a zavolala na linku 158. Brodští policisté přijeli na nádraží, kde ve vlaku zadrželi podezřelého muže. V jeho domě se následně našly padělaná bankovka stejné hodnoty se stejným sériovým číslem. I tento muže je podezřelý ze spáchání trestného činu padělání a pozměnění peněz.

„Zvýšený výskyt padělaných bankovek souvisí se stále zdokonalovanými technologiemi, které jsou čím dál víc cenově přístupné běžným domácím uživatelům. Zejména dospívající mládež si pak neuvědomuje závažnost celé situace, kdy se rozhodnou bankovky padělat a dát je následně do oběhu. Důsledky jsou pro tyto mladé pachatele dalekosáhlé a velmi nepříjemně mohou ovlivnit jejich další životní cestu,“ zdůraznil závažnost těchto případů vedoucí hospodářské kriminálky policie ve Zlínském kraji František Urbánek.

 

18. červen 2010, por. Mgr. Aleš Mergental

 

vytisknout  e-mailem