Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje
Krádeže a podvody na seniorech
SOKOLOVSKO - Další případ
Policisté evidují další případ podvodu na seniorce, který se stal v Sokolově.
Dne 23. ledna 2013 žena na policii oznámila, že jí někdo volal na její telefonní číslo a vystupoval jako synovec. Seniorce sdělil, že je nyní v Plzni a naskytla se mu výhodná koupě vozidla a požádal ji o půjčení peněz, které urychleně potřebuje. Zároveň dodal, že sám si pro peníze přijít nemůže, ale pošle svého kamaráda. Seniorka tak vydala v Sokolově před domem, kde bydlí cizímu muži 90 tis. Kč.
Policisté na Sokolovsku opakovaně varují starší občany, aby si dávali pozor na různé podvodné praktiky. Podvodníci často využívají jejich důvěřivosti a pod různými záminkami z nich vylákají desetitisícové částky.
A jaké jsou nejčastější praktiky podvodníků na Sokolovsku?
- podvodníci a zloději hrají tzv. „na city"
Senioři bývají často osamělí a jako např. jeden senior z Lokte nad Ohří na Sokolovsku se nechal přesvědčit, že za dveřmi stojí jeho kamarád ze školních let a vpustil ho do prostor bytu. Jaké však bylo jeho zjištění, když mu zloděj byt prohledal a odcizil jeho úspory.
Dalším příkladem může být poskytnutá pomoc seniorky jednomu muži, který ji uprosil, že potřebuje peníze na sunar pro dítě a že ji peníze určitě vrátí. Seniorka vyndala z pouzdra 100 Kč a ostatní peníze vložila do kapsy. Ve chvilce nepozornosti ji však muž z kapsy vytáhl zbylé peníze.
- nabízí různé zboží či se vydávají za různé opraváře
Různí prodejci, kteří vám zazvoní u dveří a nabízí vám různé věci často i velmi drahé. Pod záminkou výhodné koupě je vetřou do bytu. Bývají většinou dva, jeden vám představuje zboží a druhý se např. vymluví na to, že potřebuje na toaletu. Během chvilky vám však prohledá byt a odcizí cennosti či hotovost.
Jindy se pachatel vydává např. za opraváře či za elektrikáře, který přišel na odečet, jako se stalo jednomu muži ze Sokolovska. Žena odcizila muži peníze, 2 mobilní telefony a navíc jej zamkla v jednom z pokojů.
Často také překvapí podvodník seniora historkou, že mu teče voda nebo v bytě nad ním teče voda a on se musí přesvědčit, zda není také vytopený. Tento případ se stal v Sokolově, kdy seniorka vpustila muže s touto historkou do bytu. Muž ženu pověřil úkolem, že má hlídat stoupačky na wc, zda tam neteče voda a sám přitom prohledával a kradl v celém bytě.
Také je nám znám případ, kdy se dvě pachatelky vydávaly za zástupkyně pojišťovny, a tvrdili seniorce, že jí jdou vrátit přeplatek za pojistné. Ženě tvrdili, že přeplatek činí 2 000 Kč a že potřebují rozměnit 5 000 bankovku. Jakmile seniorka šla a vzala si peníze na vrácení, ukázala tím tak ženě, kde má uschovanou svoji finanční hotovost a ve chvilce nepozornosti tak přišla o více jak 20 000 Kč.
- nabídnutí pomoci za účelem okradení – Bohužel i takové případy evidujeme.
Jedem muž takto okradl v roce 2010 osm seniorů. Vždy nabídl pomoc s těžkým nákupem, jakmile se mu však naskytla chvilka, odcizil lidem peněženku nebo i celý nákup.
- telefonické volání a předstírání příbuzného
Po telefonním rozhovoru, kdy pachatel, vždy předstírá některého z příbuzných, požaduje po seniorovy peníze na „výhodnou koupi“ např. vozidla. Vždy seniorce vysvětluje, že si nemůže pro peníze dojít sám, ale že pošle svého kamaráda. Často tak desetitisícové částky dávají senioři do rukou cizím lidem, které nikdy neviděli.
A jak se ubránit podvodníkům? Jak se nenechat oklamat?
V těchto článcích vám radíme či doporučujeme:
Jak se chovat bezpečně doma, na ulici, v bytě....
ČLÁNEK ZDE.
nprap. Mgr. Kateřina Böhmová
25. ledna 2013
vytisknout
e-mailem
Facebook