Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Krádeže peněženek

JIHLAVSKO: Je dobré se poučit z případů, ve kterých už byl někdo okraden, a řídit se doporučenými radami 

V letošním roce prověřují policisté v Jihlavě 74 přečinů krádež, kdy pachatel odcizil peněženku. Dále šetří 54 přestupků proti majetku, při kterých přišli poškození o svoji peněženku. V porovnání se stejným obdobím loňského roku došlo letos k  poklesu této protiprávní činnosti. Přesto je toto číslo stále poměrně vysoké.
Mezi riziková místa, kde by měli být občané ostražití a měli by si své peněženky a další cennosti hlídat, patří obchodní domy, kulturní a sportovní akce, trhy, hromadné dopravní prostředky, prodejny, rušné ulice a čekárny, nejčastěji v nemocnicích. Příležitosti ovšem pachatelé využijí téměř kdekoli. Policisté se na místa, kde ke krádežím dochází, zaměřují a hlídkovou činnost zde provádějí častěji. „V případě konání akcí, kterých se účastní velké množství lidí, výkon služby preventivně posilujeme“, řekl npor. Petr Krčál, DiS., vedoucí Obvodního oddělení Jihlava. Krádežím peněženek se ale mohou bránit i sami občané, stačí se poučit z případů, ve kterých už byl někdo okraden, a řídit se uvedenými radami.
 
Často jsou o peněženku okradeny ženy. Klasickou situací, při níž je žena okradena, je výběr zboží v obchodě. Existuje však způsob jak se před pachatelem chránit. V žádném případě kabelku neodkládat. Nepokládat jí nebo nezavěšovat na nákupní vozíky. Bezpečné místo pro kabelku je pouze v blízkosti její majitelky nejlépe v oblasti před sebou, tak aby žena na kabelku viděla. Důležité je nenechávat si kabelku otevřenou. Do tašek, které není možné uzavřít, je vhodné si cenné věci nedávat. Skutečným rizikem a lehkomyslností je mít v takové tašce položenou peněženku navrchu.
K posledním dvěma případům došlo v pátek 7. října odpoledne. V době, kdy mladá žena procházela obchody v obchodním centru na ulici Hradební v Jihlavě, měla peněženku uloženou v otevřené kabelce. Pachatel této situace využil a peněženku s finanční hotovostí a osobními doklady odcizil. „Druhá okradená žena nakupovala v obchodním domě na ulici Havlíčkova. Na přibližně deset minut kabelku odložila a pachatel z ní odcizil peněženku s osobními doklady, penězi a platebními kartami“, popsal npor. Krčál.
 
Důležité je pachatelům krádeže neusnadňovat. Pachatel zvládne peněženku odcizit během okamžiku a to i v případech, že ji má poškozený ve své blízkosti např. při placení u pokladny. Zatímco si nakupující ukládá zboží do tašek, peněženku položenou na pultu odcizí zloděj.
 
Další situace, kdy je třeba mít se na pozoru a nenabízet zloději příležitost k okradení, je zkoušení oblečení v převlékacích kabinkách. Kabelku si žena většinou odloží a při převlékání nevěnuje jejímu střežení pozornost. V některých případech poškozená poté odešla a kabelku nebo peněženku v kabince zapomněla. Zaznamenali jsme dále i případy, kdy si žena odešla do kabinky zkoušet oblečení a kabelku zanechala ležet v prostoru prodejny. Kabelku je nutné mít neustále u sebe a pod stálým dohledem.
 
Mezi časté způsoby okradení mužů patří odcizení peněženky z kapsy kalhot. V případě uložení peněženky v oděvech je nejvhodnější varianta mít peněženku ve vnitřní kapse bundy.
V sobotu 8. října v noci odcizil neznámý pachatel peněženku mladému muži v zábavním podniku na Masarykově náměstí v Jihlavě. Poškozený ji měl uloženou v zadní kapse kalhot. Mladý muž přišel o peníze, doklady a platební kartu.
 
Krádeže se nevyhýbají ani studentům a dětem. Tato skupina osob zlodějům krádeže usnadňuje především uložením peněženky v batozích na zádech. Takovéto zavazadlo je pro pachatele hračkou, neboť poškozený vůbec nepostřehne, že mu jej zloděj prohledává. Majitel batohu jeho rozepnutí vůbec nezaznamená.
V první polovině srpna odcizil pachatel peněženku z batohu mladíkovi v Jihlavě. Poškozený se v odpoledních hodinách pohyboval po obchodním centru a dvou obchodních domech, batoh měl zavěšený na rameni. Odcizení peněženky mladík vůbec nezaznamenal a tak ani není schopen určit místo, kde ke krádeži došlo. Pachatel ho okradl o téměř sedm tisíc korun.
 
Dalšími položkami na seznamu nejčastějších míst krádeží jsou restaurace a zábavní podniky. Jde např. o případy, kdy si poškozený peněženku nebo jiné cennosti ponechá v kabelce, tašce nebo v oblečení, které zanechá pověšené v šatnách nebo zavěšené na opěradlech židlí. Právě na takovou příležitost ke krádeži zloděj čeká. „I v zábavních podnicích, restauracích a diskotékách je nutné si peněženku hlídat a nenechávat ji někde odloženou bez dozoru“, upozornil npor. Petr Krčál.
Na začátku října jedné z návštěvnic zábavního podniku na ulici Březinova v Jihlavě odcizil pachatel volně odloženou kabelku. Krádeže si naštěstí všimli další hosté, podezřelého muže zastavili a přivolali na místo policisty. Policejní hlídka dvaadvacetiletého muž zadržela a odcizené věci byly vráceny zpět jejich majitelce.
Mezi skupinou lidí, na které se pachatelé zaměřují, jsou dále osoby pod vlivem alkoholu. Opilý člověk spící v restauračním zařízení, venku na lavičce, v prostorech autobusového nebo vlakového nádraží nebo na jiném veřejně přístupném místě vůbec nezaznamená, že ho pachatel prohledává a okrádá. Když se poté poškozený probere, není ani s určitostí schopen si vzpomenout, kde ke krádeži došlo.
 
Mezi další místa, kde ke krádežím peněženek často dochází, patří čekárny zdravotnických zařízení, kde si lidé nechávají peněženku v oblečení, které pověsí na věšák. Věci v době návštěvy lékaře v ordinaci zůstávají v čekárně bez dozoru a pachatel může bez rizika peněženku odnést. Peněženku si lidé také často položí na lavici vedle sebe a v okamžiku, kdy jsou náhle pozváni k lékaři, na ni zapomenou.
Na konci července odcizil pachatel z tašky odložené na lavičce na chodbě jihlavské nemocnice peněženku. Ke krádeži došlo během deseti minut, kdy byla poškozená žena na vyšetření v ordinaci.
Ke krádežím peněženek dochází také na nemocničních pokojích.
Na začátku října odcizil pachatel v noci peněženku, kterou měl poškozený uloženou v nočním stolku pokoje oddělení jihlavské nemocnice. Kromě peněz přišel okradený muž i o platební kartu a osobní doklady.
 
Dalším místem, které pachatelé ke krádežím využívají, jsou prostředky městské hromadné dopravy, autobusy a zastávky. Zlodějům zde napomáhá větší množství lidí soustředěné na malém prostoru.
 
 
„Když pachatel peněženku odcizí, jde mu ve většině případů pouze o krádež finanční hotovosti. Vhodné je mít proto peníze od ostatních věcí oddělené“, doporučil npor. Krčál. Jak dále dodal, znamená to určité nepohodlí, ale při krádeži peněženky nebudou odcizeny doklady a platební karty, které v konečném důsledku znamenají pro jejich majitele daleko větší ztrátu a následné komplikace.
S odcizenými doklady může navíc pachatel páchat další trestnou činnost. Velké množství osob má v peněžence uloženou také platební kartu a často i s uvedeným PIN kódem. V takovém případě pachatel dokáže ve velmi krátkém čase vybrat a odcizit i desetitisícové částky.  
 
 
Právní kvalifikace
Pokud pachatel odcizí peněženku a způsobí škodu vyšší než pět tisíc korun dopustí se přečinu krádež a hrozí mu trest odnětí svobody až na dva roky. Přečin krádež spáchá pachatel také, když si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní a bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí nebo čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě.
V případě, že se pachatel zmocní platební karty, je podezřelý ze spáchání přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a hrozí mu trest odnětí svobody až na dvě léta.
Dopustit se trestného činu ale nemusí jen osoba, která peněženku přímo odcizí. Pokud osoba peněženku v hodnotě nikoli nepatrné nalezne nebo se dostala do její moci omylem nebo jinak bez svolení osoby oprávněné a přisvojí si ji, je podezřelá ze spáchání přečinu zatajení věci. Za tento přečin hrozí pachateli trest odnětí svobody až na jeden rok.
Pokud pachatel odcizí peněženku a způsobí škodu nižší než pět tisíc korun a nenaplní jiným způsobem skutkovou podstatu trestného činu, je podezřelý ze spáchání přestupku proti majetku a lze mu uložit pokutu do patnácti tisíc korun.  
 
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
12. října 2011

 

vytisknout  e-mailem