Krádeže uměleckých děl
Návod jak umožnit jednoznační identifikaci odcizeného předmětu během pátrání, pro majitelé předmětů kulturní a historické hodnoty a jiných starožitností.
VYFOTOGRAFUJTE PŘEDMĚT
Fotografie jsou důležité pro identifikaci a navrácení odcizeného předmětu kulturní a historické hodnoty. Kromě celkových vyobrazení vyfotografujte i detaily nápisů, značek a jakýchkoli poškození či oprav. Pokud možno zachyťte na snímku i měřítko či předmět známé velikosti.
POLOŽKY, KTERÉ JE TŘEBA POPSAT
Druh předmětu - O jaký typ předmětu se jedná (např. obraz, socha, hodiny, maska)?
Materiál a technika - Z jakých materiálů je předmět zhotoven (např. bronz, dřevo, olej na plátně)? Jak byl vytvořen (např. řezba, odlitek, lept nebo rytina)?
Rozměry - Jaké jsou rozměry a hmotnost předmětu? Specifikujte použité jednotky (např. cm, kg) a ke kterému rozměru se míry vztahují (např. výška, šířka, hloubka).
Nápisy a značky - Jsou na předmětu nějaké identifikační značky, čísla nebo nápisy (například podpis, věnování, název, značka výrobce, znak ryzosti, znak vlastníka)?
Charakteristické rysy - Má předmět nějaké charakteristické rysy, které by mohly pomoci při jeho identifikaci (např. poškození, opravy nebo výrobní vady)?
Název - Má předmět název, který je všeobecně známý a podle kterého je možná identifikace (např. Výkřik)?
Námět - Co předmět zobrazuje nebo reprezentuje (např. krajina, bitva, žena s dítětem)?
Časové zařazení nebo období - Kdy byl předmět vytvořen/vyroben (např. rok 1893, počátek 17. století, pozdní doba bronzová)?
Autor nebo výrobce - Kdo předmět vytvořil nebo vyrobil? Může se jednat o jméno známé osobnosti (např. Emil Filla), příp. firmy (např. Tiffany), nebo uměleckého sdružení.
KRÁTKÝ POPIS
Může zahrnovat také další informace, které pomohou k identifikaci předmětu (např. barva a tvar předmětu, místo vzniku).
ZABEZPEČENÍ DOKUMENTU
Dokument s popisem předmětu uložte na bezpečném místě.