Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Policisté pomáhají obětem domácího násilí

KRAJ VYSOČINA: Letos jsme ze společného obydlí vykázali již 25 agresorů 

 
 
KRAJ VYSOČINA – Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vykázali ze společního obydlí v letošním roce v období od 1. ledna do 31. března celkem 25 agresorů. Obětí domácího násilí byly ve většině případů ženy.
 
ROK 2014: Období od 1. ledna do 31. března
 Útvar:
Počet
Územní odbor Jihlava
7
Územní odbor Třebíč
5
Územní odbor Žďár nad S.
3
Územní odbor Havlíčkův Brod
5
Územní odbor Pelhřimov
5

Poté co nám je násilí na oběti oznámeno, na místo okamžitě vyjíždějí policisté. Zabrání útočníkovi v dalším napadání oběti a zajistí pro ni lékařské ošetření. Policisté provedou na místě šetření a zjistí všechny nezbytné skutečnosti. Jestliže je osoba útočníka pod vlivem alkoholu a vznikne podezření, že bude ve svém jednání pokračovat, policisté osobu zajistí a převezou na protialkoholní záchytnou stanici.

 V odůvodněných případech, obecně pokud se osoba dopustí závažného jednání, policisté ji zadrží a umístí do policejní cely. V obou případech by se ale mohl útočník v poměrně krátké době vrátit zpět za obětí. Policisté mají ale velmi účinné oprávnění, a to útočníka na deset dní vykázat ze společného obydlí a okamžitě mu tak zamezit přiblížit se k ohrožené osobě, což je pro ni po napadení to nejpodstatnější. Tato doba je optimální na to, aby si oběť zvážila další postup, vyřešila nejdůležitější záležitosti nebo např. kontaktovala a požádala o radu odborníky.
 
„Institut vykázání je velmi dobrý způsob jak pomoci ohrožené osobě hned.  Lze-li na základě zjištěných skutečností, zejména s ohledem na předcházející útoky, důvodně předpokládat, že se osoba dopustí nebezpečného útoku proti životu, zdraví anebo svobodě nebo zvlášť závažného útoku proti lidské důstojnosti, je policista oprávněn vykázat tuto osobu z bytu nebo domu společně obývaného s útokem ohroženou osobou, jakož i z bezprostředního okolí společného obydlí. Policista je oprávněn tuto osobu vykázat i v její nepřítomnosti,“ upřesňuje kpt. Bc. Martin Kratochvíl, DiS. vrchní komisař odboru služby pořádkové policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.
 
Vykázání trvá po dobu deseti dnů ode dne jeho provedení. Tuto dobu nelze zkrátit ani se souhlasem ohrožené osoby. Podáním návrhu na vydání předběžného opatření v průběhu vykázání se doba vykázání prodlužuje do dne nabytí právní moci rozhodnutí soudu o tomto návrhu. Součástí potvrzení o vykázání je mimo jiné vymezení prostoru, na který se vykázání vztahuje. Územní rozsah prostoru, na který se vykázání vztahuje, určí policista podle míry požadavku účinné preventivní ochrany osoby ohrožené útokem.
 
Vykázaná osoba je povinna opustit neprodleně prostor vymezený policistou v potvrzení o vykázání, zdržet se vstupu do tohoto prostoru, zdržet se styku nebo navazování kontaktu s ohroženou osobou a vydat policistovi na jeho výzvu všechny klíče od společného obydlí, které drží. Vykázaná osoba má právo vzít si ze společného obydlí věci sloužící její osobní potřebě, osobní cennosti a osobní doklady a věci nezbytné pro její podnikání nebo pro výkon povolání; právo lze uplatnit jedenkrát a pouze v přítomnosti policisty. Policista poskytne vykázané osobě bez zbytečného odkladu informace o možnostech jejího dalšího ubytování a v souvislosti s tím nezbytnou součinnost. Ohrožená osoba má možnost využit psychologických, sociálních nebo jiných služeb v oblasti pomoci obětem násilí.
 
Člověk, kterému jeho blízcí ubližují, ať se již jedná o psychické nebo fyzické násilí, by měl co nejdříve oznámit případ policistům. Mnohdy oběť domácího násilí otálí s oznámením útoků. V těchto případech by měli oběť podpořit a zároveň jí pomoci napadání na policii oznámit přátelé nebo příbuzní.
 
„Chování agresora může začít v zamezování oběti ve styku s přáteli a s rodinou, vulgárními nadávkami a ponižováním, až dospěje k prvním fyzickým útokům, které obvykle začínají fackami či ranami pěstí. Ty ale mohou velmi rychle vystřídat i útoky se zbraní, nejčastěji nožem. Problém je třeba začít řešit včas a nenechat jej přerůst v závažnější zločiny, které v nejkrajnějším případě skončily i smrtí oběti. Je také třeba, aby okolí nebylo k jednání agresora lhostejné. Někdy se bohužel při vyšetřování takových případů setkáváme s netečným postojem svědků - sousedů, známých a někdy i příbuzných, kteří neradi s policií spolupracují a raději před domácím násilím zavírají oči“, dodává kpt. Bc. Martin Kratochvíl, DiS.
 
Některé nedávné případy vykázání na Vysočině
 
Muž fyzicky napadl svoji družku
TŘEBÍČSKO - Policisté vykázali ze společného obydlí muže, který opilý fyzicky napadl svoji družku. Do obce na Moravskobudějovicku vyjela policejní hlídka ve čtvrtek 10. dubna po desáté hodině večer na základě oznámení přijatého na tísňovou linku 158. Policisty přivolal soused, který se snažil napadené ženě pomoci. Po příjezdu na místo policisté opilého třicetiletého muže, který se choval agresivně a hrozilo, že bude v násilném jednání i nadále pokračovat, zajistili. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 1,77 promile alkoholu. Napadená žena neměla zranění, které by si vyžádalo okamžité lékařské ošetření. Na základě provedeného šetření policisté zjistili, že muž se po předchozím požívání alkoholu vrátil do bytu, kde svoji o sedm let mladší družku napadl nejprve slovně a poté i fyzicky, žena před ním utekla a vyhledala pomoc u sousedů. Zajištěného opilého muže policisté převezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Na základě vyhodnocení provedeného šetření a všech zjištěných skutečností rozhodli policisté o vykázání muže ze společného obydlí na deset dní. Napadení ženy šetří v současné době jako přestupek proti občanskému soužití.
 
Muž v domě napadl svoji bývalou manželku
ŽĎÁRSKO - Policisté na tísňové lince 158 přijali 8. dubna krátce před osmnáctou hodinou oznámení o napadení v rodinném domě v obci u Nového Města na Moravě. Policisté ihned vyjeli na místo, kde zjistili, že sedmapadesátiletý muž v domě napadl svou bývalou manželku. Nejdříve jí vulgárně nadával a poté ji napadl i fyzicky. Nakonec ženě vyhrožoval s nožem v ruce. Svým jednáním v ženě vzbudil důvodnou obavu o život a zdraví. Policisté muže na místě zadrželi a eskortovali na služebnu. Ještě včera mu sdělili podezření z přečinu nebezpečného vyhrožování a případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Navíc policisté agresivního muže vykázali na deset dní ze společného obydlí. Za spáchaný trestný čin mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.
 
mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí
1. květen 2014
 

vytisknout  e-mailem