Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Vloupání do sklepů

KRAJ VYSOČINA: Zajištění sklepů je velice důležité 

Policisté z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina neustále řeší problémy související s vloupáním do sklepních kójí a společných prostor v obytných domech. Pachatelé této majetkové trestné činnosti vnikají do sklepních nebo společných prostor za použití násilí, anebo jim jejich úsilí usnadní sami obyvatelé domu svojí neostražitostí. 

Na dopadení pachatele nebo pachatelů tohoto druhu trestné činnosti policisté intenzivně pracují. Objasňování je ale velice obtížné. Pachatelé využívají skutečnosti, že se ve sklepních prostorách domů pohybuje velmi malé množství lidí a to prakticky po celý den. Je zde malá pravděpodobnost, že by byli pachatelé přistiženi svědky nebo že by je při krádeži někdo slyšel. Pachatelům také nahrává jistota snadného výdělku, neboť ve sklepních kójích má téměř každý majitel uložené věci, které se dají snadno zpeněžit nebo zkonzumovat. Jedná se o jízdní kola, sportovní vybavení, elektroniku, nářadí, potraviny a alkohol. Dopadení pachatelů také znesnadňuje skutečnost, že mnoho poškozených zjistí, vzhledem k méně časté návštěvnosti těchto prostor, že se jim pachatel vloupal do sklepní kóje až po delší době.

Při objasňování této trestné činnosti by policistům výrazně pomohla zejména všímavost občanů. Je důležité, aby obyvatelé domu věnovali pozornost neznámým osobám, které se pohybují po domě a v případě, že si všimnou podezřelého člověka, okamžitě informovali policisty. Ke krádežím ve sklepních kójích nedochází jen v noci, jako je to typické pro vloupání do jiných objektů, ale prakticky kdykoli. Není nijak neobvyklé, že pachatelé vniknou do domů s cílem se vloupat do sklepní kóje i během dne. Jednoduše zazvoní na zvonek u vchodu a čekají, až je někdo do domu pustí nebo vejdou dovnitř s příchozím obyvatelem. Je proto důležité se na takové situace zaměřit a neumožňovat pachatelům snadný přístup do domů.

Jedním ze způsobů jak znemožnit cizím lidem vstup do domu je i důsledné zamykání vchodových dveří i všech dalších dveří. Nestačí dveře, které jsou opatřeny tzv. koulí, pouze zabouchnout. Takto zajištěné dveře nejsou jako ochrana před pachateli dostatečné. Bezpečnost majetku lze také zvýšit instalací bezpečnostních dveří nebo různých mechanických zábranných prostředků jako je profilová cylindrická vložka, přídavný zámek, pojistka dveřních závěsů proti vysazení dveří a okna lze opatřit různými typy mříží. Nedílnou součástí ochrany vašeho příbytku by mělo být také využití domácího videotelefonu s elektromechanickým ovládáním vstupních dveří. Samotný systém otevírání vchodových dveří však sám o sobě neřeší vstup cizích osob do společných prostor.

Vždy zůstane na obsluze těchto zařízení, jakým způsobem jej budou používat. Na obyvateli domu zůstane volba, zda po pouhém zazvonění otevře vstupní dveře, aniž by se dotázal, kdo chce do domu vstoupit a za jakým účelem.

Pokud tato doporučení přijmou všichni obyvatelé domu a důsledně je budou dodržovat, výrazně tím zvýší svoji ochranu před rizikem vloupání do sklepních kójí, bytů i všech ostatních krádeží v domě.

V případě, že už došlo k vloupání do sklepní kóje anebo společných prostor je třeba okamžitě přivolat policisty. Zásadně nevstupovat do míst, kde se pachatel pohyboval a tím neničit stopy, které po sobě mohl zanechat. Neméně důležitou věcí pro policisty je i možnost individuální identifikace odcizených předmětů. V tomto případě je vhodné mít předměty nafocené, a pokud mají výrobní čísla tak je mít zaznamenané pro následné ztotožnění věcí. Toto pravidlo neplatí pouze pro věci, které máte uloženy ve sklepních kójích a společných prostorách, ale třeba i pro věci ve vašem obydlí, na chatách či chalupách.

nprap. Bc. Martin Hron, vrchní inspektor

2. srpna 2019

vytisknout  e-mailem