Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Na bezpečnost chodců dohlíželi policisté i na Jablonecku

JABLONECKO - V souvislosti s posledním dnem školního roku dnes policisté v rámci celokrajské dopravně bezpečností akce dohlíželi v blízkosti základních škol na chování chodců, a to především dětí školou povinných. 

Dnes na území celého Libereckého kraje proběhla dopravně bezpečnostní akce zaměřená na bezpečnost chodců v silničním provozu, a to s ohledem na konec školního roku, s nímž často souvisí nekázeň dětí školou povinných jako chodců. Proto i policisté na Jablonecku na řadě stanovišť od rána dohlíželi na chování chodců, především dětí, jako nejzranitelnějším účastníků provozu na silnici. S policisty dopravní a pořádkové policie se mohli chodci během celého dopoledne setkat především u přechodů pro chodce a v blízkosti základních škol. Policisté v rámci této akce s některými dětskými i dospělými chodci hovořili o bezpečném chování v silničním provozu a především o tom, jak bezpečně přecházet vozovku. Někteří chodci také od uvedených policejních hlídek obdrželi reflexní pásky, a to v rámci celorepublikového společného projektu Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezídia ČR a oddělení BESIP Ministerstva dopravy ČR „Vidíme se?“. Při tom jim policisté zdůrazňovali nutnost jejich používání v souvislosti s bezpečnou chůzí v silničním provozu a ochranou zdraví i života. Také jim v této samozřejmě připomínali velmi důležitou zásadu „vidět a být viděn“.


Chodcům připomínáme základní pravidla zvyšující jejich bezpečí v silničním provozu:

  •  Chodci musí užívat především chodníku nebo stezky pro chodce.                                    
  •  Kde není chodník, chodí se po levé krajnici.
  •  Chodci smějí jít po krajnici nebo při okraji vozovky nejvýše dva vedle sebe.
  • Při snížené viditelnosti, zvýšeném provozu na komunikaci nebo nebezpečných úsecích smějí jít chodci pouze za sebou.
  • Je-li zřízena stezka pro chodce a cyklisty označená dopravní značkou „Stezka pro  chodce a cyklisty“, nesmí chodec ohrozit cyklistu jedoucího po stezce.
  • Osoba pohybující se pomocí ručního motorového  vozíku pro invalidy nesmí na chodníku nebo  stezce pro chodce ohrozit ostatní chodce, nemůže-li užít chodník, smí užít pravé krajnice vozovky.
  • Osoba vedoucí jízdní kolo nebo moped smí užít chodníku, jen neohrozí-li ostatní chodce, jinak užije pravého okraje vozovky.
  • Osoba pohybující se na lyžích, kolečkových bruslích nebo obdobném sportovním  vybavení  nesmí na chodníku nebo na stezce pro chodce ohrozit ostatní chodce.
  • Je-li blíže než 50 m křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod vyznačený dopravní značkou, musí chodec přecházet jen na těchto místech.
  • Na přechodu pro chodce se chodí vpravo.
  •  Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose.
  • Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu.
  • Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy  přijíždějících vozidel nedonutí řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.
  • Pokud vstoupí chodec na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat.
  • Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy, nachází-li se na přechodu nebo na vozovce, musí  neprodleně uvolnit prostor pro projetí vozidel.
  • Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem.
  • Chodec nesmí překonávat zábradlí nebo jiné zábrany na vozovce.
  • U železničního přejezdu si musí chodec počínat zvlášť opatrně, musí se přesvědčit, zda může přejezd bezpečně přejít.
  • Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.


Na závěr:

Nejenom řidič, ale i chodec je účastníkem silničního provozu. Všichni se musí řídit zákonem o provozu na pozemních komunikacích. Z tohoto zákona vyplývá, že se účastník musí chovat ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani vlastní. Chodci jsou samozřejmě těmi nejzranitelnějšími účastníky v silničním provozu. Chodec na přechodu morálně vítězí, ale fyzicky podléhá. Proto by se měl podle toho chovat. Ne vždy platí, že má chodec na přechodu přednost. Přecházení vozovky či silnice je vždy riziková situace, při které může dojít k nehodě. Vina nemusí být vždy na straně řidiče.


30. 6. 2016
nprap. Dagmar Sochorová
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí
 

 

vytisknout  e-mailem