Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje
Jak správně utvořit záchranářskou uličku?
KRAJ - V případě kolony je pro složky IZS každá minuta rozhodující.
Téměř každý den se řidiči dostanou na silnicích do stiuací, kdy se tvoří kolony, či zácpy. Je to z různých příčin, ať už stojí na semaforech, či je někde nějaké zúžení nebo nebo objízdná trasa, a nebo třeba v důsledku dopravní nehody.
V případě vzniku kolony, je povinností řidičů vytvořit uličku pro projetí vozidel IZS. Vytvořením uličky, můžete zachránit život. V případě bezprostředního ohrožení života, je každá minuta rozhodující!
Co říká zákon
§ 41 odstavec 8 zákona o provozu na pozemních komunikacích
Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy; při tom smějí vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Jsou-li v jednom směru jízdy více než dva jízdní pruhy, vytváří se tento prostor mezi jízdním pruhem, který je nejvíce vlevo, a k němu přiléhajícím jízdním pruhem. Do tohoto prostoru smějí vjet pouze vozidla s právem přednostní jízdy, vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích.
A jak se v případě kolony chovat?
zdroj. BESIP
- v případě, že dojíždíte kolonu nebo stojíte v koloně jako poslední, nechte zapnutá výstražná světla
- uličku je třeba vytvářet ihned, jakmile vozidlo přijíždí do kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel
- na dvouproudé komunikaci se obě řady vozidel rozestupují co nejblíže k okrajům vozovky, řidiči v levém pruhu se řadí vlevo a řidiči v pravém pruhu se řadí vpravo
- na tříproudové komunikaci se řidiči v levém jízdním pruhu řadí vlevo ke svodidlům, řidiči jedoucí ve středovém a pravém pruhu se řadí vpravo ke krajnici
- můžete vjet i na krajnici mimo vozovku, a je-li to potřeba i do křižovatky na červenou
- pokud vás dojede vozidlo IZS dříve, než stačíte uhnout, dejte mu jasně najevo, co se chystáte udělat (např. výstražným světelným zařízením)
- je třeba počítat s tím, že může projet i více vozidel IZS najednou
Jak utvořit správně záchranářskou uličku - shlédnětě video BESIP zde.
Je stále mnoho řidičů, kteří neumějí správně reagovat na vozidla se zapnutým výstražným zařízením. Mnohdy to bývá právě z neznalosti pravidel a zákonů. Ale najdou se i tací, kteří pravidla znají a nebojí se je porušovat. Nejednou se policisté setkají s takovými "střelci", kteří se vydají přímo za vozidlem IZS projíždějícím vytvořenou záchranářskou uličkou.
Zákon myslí i na tuto neohleduplnost řidičů. Za neoprávněné použití záchranářské uličky hrozí řidiči ve správním řízení pokuta až 2500 Kč.
Nejčastější chyby, kterých se řidiči dopouštějí:
- přehlédnutí nebo přeslechnutí výstražných signálů, méně sledování dění ve zpětných zrcátkách
- zsatavení vozidla na místě ihned po zpozorování výstražného signálu, na nevhnodném místě, např. uprostřed jízdního pruhu, před horizontem, zatáčkou, tramvajovým ostrůvkem na kruhovém objezdu
- uhýbání vozidel na nesprávnou stranu, zde hraje roli neznalost pravidel tzv. záchranářské uličky
- zmatkování protijedoucích aut, kdy vozidla jichž se tvorba uličky netýká, začnou zpomalovat a zastavovat
Na závěr si tedy pamatujte:
- řidiči musíumožnit vozidlům s přednostním právem jízdy bezpečný a plynulý průjezd
- na dálnicích musí vytvořit 3metrovou uličku mezi dvěma jízdními pruhy (nebo mezi pravým a prostředním, případně mezi krajními a prostředními, pokud je pruhů více)
- nesmějí se zařazovat do kolony vozidel s právem přednostní jízdy
Apelujeme tedy nařidiče, buďte na silnicích ohleduplní, respektujte daná pravidla, nikdy nevíte, kdy tuto pomoc složek IZS budete potřebovat právě vy.
Policisté v Libereckém kraji budou v rámci dopravně bezpečnostních akcích rozdávat řidičům samolepky s informacemi k "záchranářské uličce" a dále tzv. "Kartu první pomoci" a "Jak správně postupovat v případě dopravní nehody?".
21. 10. 2020
kpt. Bc. Vladimíra Šrýtrová
koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje