Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Podvodný prodej

Bruntál - zákazníci zboží zakoupené přes internet neobdrželi 

Internetový prodej láká čím dál více zákazníků. Často sice lidé nakupují u osvědčených obchodníků, ale někteří pod vidinou lákavých cen se mnohdy nepřesvědčí a nezjistí si recenze na prodávající, kterým pošlou peníze a čekají na zboží, které však nedorazí.

Nabízel telefony, herní konzole a hry, které však po zaplacení neměl dodat.

Policejní komisař obvinil v těchto dnech z přečinu podvodu 25letého muže z Olomoucka. Ten měl v průběhu června až července 2016 se záměrem vylákat finanční prostředky od kupujících uveřejňovat na inzertním portálu v osmi případech nabídky prodeje mobilních telefonu, herních konzolí a počítačových her. Na nabídky reagovali poškození, kteří zaslali před dodáním zboží na bankovní účty obviněného kupní ceny i s poštovným, ale zboží nikdy neobdrželi. Peníze v celkové výši přesahující 10 tisíc korun si měl obviněný ponechat pro svou potřebu. Nyní mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky, zákaz činnosti nebo propadnutí věci.

Kupující by si měli dát pozor na:

1. spolehlivost prodejce

Před koupí je třeba si ověřit spolehlivost prodejce, a to buď přímo na internetu či z recenzí ostatních kupujících nebo ze stránek prodejce, kde by měly být uvedeny kontaktní údaje (adresa, telefon, obchodní podmínky, reklamační podmínky a další informace). Výhodou je certifikace a akreditace obchodu.

2. příliš nízkou cenu zboží

Vybíráte-li z nabídky desítek prodejců a jeden z nich nabízí stejný výrobek za cenu podstatně nižší než ostatní prodejci, je jasné, že zboží buďto vůbec nemá nebo se jedná o falsifikát originálního výrobku (plagiátorství) – takovéto zboží je vyrobeno z jiných (levnějších) materiálů a často nemá prodejcem prezentované funkce.

3. platební podmínky

Zda lze zboží zasílat na dobírku nebo se musí platit předem, a to převodem či ihned pomocí platebních karet. Při koupi zboží od neprověřeného prodejce doporučujeme nechat si zaslat zboží na dobírku. Při doručení takovéhoto zboží pečlivě zkontrolujte neporušenost obalu. A při rozbalování mít přítomnu nezúčastněnou osobu pro případnou reklamaci zboží. Při platbách kartou je dobré si prostřednictvím internetového bankovnictví nastavit limity plateb. Výhodné je použít ověřené platební systémy.

4. místo odkud nakupujeme

Je důležité, abyste vše prováděli jen ze svého počítače, který by měl být dostatečně zabezpečen a chráněn. Na cizích počítačích (v kavárnách, u známých apod.) může být instalován software (spyware), který by mohl zadaná data přenášet třetím osobám. A dalším rizikem v dnešní době je používání mobilních telefonů k internetovým nákupům a bankovním transakcím. Mobilní telefony většinou nemají dostatečné zabezpečení a mohou také posloužit k neoprávněným přenosům citlivých údajů třetím osobám.

Je potřeba si uvědomit, že při nakupování přes internet velice často posíláme do kyberprostoru velice citlivé informace. Při dodržení základních bezpečnostních pravidel snižujeme riziko, že při internetových nákupech „sedneme na lep“ podvodníkům. I proto se Policie České republiky intenzivně věnuje prevenci. Konkrétně policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje realizují preventivní projekty zaměřené na rizika internetu a sociálních sítí a na tuto problematiku upozorňuje různé cílové skupiny od dětí až po seniory.

komisař por. Bc. Pavla Jiroušková

4. 9. 2017

vytisknout  e-mailem