Kurz „Certifikovaný výcvik v metodě EMDR"
6. – 10. 9. 2021
Aktivita č. 14
Policisté se v rámci své profese mohou dostávat do situací, kdy je ohrožen jejich život, nebo jim hrozí vážné poškození zdraví. To jsou situace, které mohou, z psychologického pohledu, v některých případech a u některých policistů, vyvolat trauma. Traumatizaci jsou vystaveny také oběti trestných činů. Psychologové, pracující v rámci Policie ČR, pracují jak s policisty, tak i s oběťmi trestné činnosti.
Psychotraumatologie je obor, který se zabývá prevencí a snižováním následků prožitého traumatu. Stejně, jako každý jiný obor, se i traumatologie vyvíjí. V poslední době se objevila řada nových a vědecky podložených přístupů k práci s traumatem. Ty jsou založeny na neurobiologických poznatcích, tedy vychází v první řadě z toho, jak jednotlivé mozkové struktury a další části nervové soustavy pracují a spolupracují při zpracovávání traumatických vzpomínek a zážitků.
První psychologové z řad Policie ČR se proto v týdnu od 6. do 10. září 2021 účastnili v prostorech reprezentačního zařízení Spiritka v Praze výcvikového kurzu, který shrnoval nové pohledy na psychotraumatologii, založené na neurobiologických poznatcích. Celý kurz byl financován z Norských fondů a byl zařazen v balíčku vzdělávacích programů "Zvýšení policejní kompetence v prevenci a boji proti kriminalitě, posílení komunikačních dovedností s veřejností a povědomí o lidských právech".
Prvního běhu kurzu se účastnilo 15 psychologů, zařazených v různých součástech Police ČR, které školili jak domácí, tak zahraniční lektoři. V příštím roce se rovněž předpokládá uskutečnění druhého běhu tohoto kurzu pro další skupinu psychologů ČR. Smyslem a cílem kurzu bylo osvojit si jak neurobiologický přístup, tak zvládnout jednotlivé metody práce s traumatizovanou osobou. Ty mohou nyní vyškolení psychologové Policie ČR ve své praxi přímo používat.
V průběhu kurzu se psychologové podrobněji seznámili s přístupem Somatic Experiencing®, který se využívá při práci se stresem a se somatickými obtížemi, které stres a posttraumatický stres přináší. Obdobně se metoda EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing), určená ke zmírnění nepříjemných stavů, které doprovázejí vzpomínky na traumatickou událost pomocí bilaterální stimulace klienta, považuje za jednu z nejúčinnějších při práci s válečnými veterány.
Kromě školení v neurofyziologii psychotraumatologie si tak psychologové Policie ČR osvojili základy specifických technik a postupů, tzv. protokolů, pro práci s traumatizovanými klienty, určené pro různé situace v různých fázích posttraumatické péče. Je důležité říci, že účinnost každé z technik, se kterou se psychologové Policie ČR seznamovali, je nejen ověřená vědeckým výzkumem, ale také již byla zavedena u některých ozbrojených složek. Velice inspirativní pro psychology Policie ČR byl izraelský Model 6C, používaný pro zacházení s traumatizovanou osobou. Model původně vznikl v izraelské armádě, má akreditaci ministerstva zdravotnictví Izraele a používá jej nyní i americká i německá armáda. Metoda TIR (Traumatic Incident Reduction) je určená pro přípravu osob, které nejsou psychology a které jsou po výcviku schopny účinně provést ošetření člověka, který potencionálně traumatizující situací prošel. Psychologové se také seznámili se sérií uvolňovacích cvičení Tension and Trauma Release Exercise TRE®. Jde o unikátní metodu práce s tělem, kdy sérií jednoduchých fyzických cvičení lze uvolnit zátěž bez potřeby zátěžová témata verbalizovat.
Kurz byl nejen skutečně profesionální, ale hlavně ojedinělý v tom, že přinesl policejním psychologům podstatné rozšíření znalostí v oboru o moderní přístupy. Poskytl psychologům ucelený přehled o nových, ale již ověřených a v praxi bezpečnostních a záchranných složkách již zavedených, metodách. Navíc obsahoval i podrobné informace, jak a kde se v těchto metodách dále vzdělávat a rozvíjet. Z kurzu bude profitovat Policie ČR, která získává znalostmi a dovednostmi lépe vybavené psychology. Z kurzu profitují také proškolení psychologové Policie ČR, jejichž profesionalita roste. Především však z kurzu budou profitovat samotní traumatizovaní, protože kvalita péče, která je jim poskytována, se zvýší.
pplk. Mgr. Ivana Ježková, MBA, publicistka projektu