Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Lidé nacházejí stále více munice, rostoucí čísla překvapují i policii

Policejní pyrotechnici mají letos napilno: vyrážejí k nezvyklému počtu nálezů munice. Už evidují 236 výjezdů, dvakrát víc než před rokem. Těchto vražedných předmětů se v Česku povaluje obrovské množství. A dlouho bude. 

Zazvoní telefon, muž hlásí podezřelý předmět. Zásah si vyžádá pět desítek policistů, asi dvacet hasičů a na místo vyráží i policejní pyrotechnik. Takové nasazení si letos vyžádala více než dvousetkilová nevybuchlá letecká puma, kterou dělníci našli v pískovně na Kladensku.
Ačkoliv toto byl poměrně ojedinělý kousek - byla to jedna z největších pum ze druhé světové války, které u nás kdy byly nalezeny - policisty překvapují počty munice, s jakými se od začátku roku setkávají.

"V posledních měsících se nachází obrovské množství střeliva a výbušnin. Hlášení těchto nálezů jsou nyní velmi intenzivní - přicházejí třeba jednou i vícekrát za den," říká náměstek krajského policejního ředitele ve středních Čechách Michal Mazánek. A dokládají to i čísla. Jen z expozitury policejní pyrotechnické služby v Milovicích vyjížděli pyrotechnici od začátku letošního roku do 15. března k osmdesáti čtyřem nálezům. Loni za stejné období to bylo padesát případů.
Nárůst je však patrný i z údajů za celou republiku. Loňské statistiky za leden a únor ukazují, že pyrotechnici vyráželi ke 119 případům nalezené munice. Letos za srovnatelné období už je počet dvojnásobný: čítá 236 výjezdů.
Pyrotechnici to přičítají především mírné zimě, početným nálezům, ale také přispívají zemní a stavební práce. Za lepšího počasí vyrazili ven i hledači kovů s detektory - ti pátrají po různých historických předmětech, které sbírají a některé i prodávají. Právě ti velmi často upozorňují na nálezy munice "Podle našich zkušeností je třetina až polovina oznámení právě od hledačů historických předmětů," říká náměstek šéfa pyrotechniků Miloslav Žán.
Na jaře je nejvíce nálezů v polích, v houbařské sezoně zase v lesích
Podle pyrotechniků se nejčastěji v Čechách nacházejí ruční a dělostřelecké granáty, dělostřelecké miny, pěchotní munice, ale i letecké pumy.
Nejčastěji tyto věci pocházejí z období druhé světové války. "Výjimkou nejsou ani nálezy z dob 1. světové války, či z války prusko-rakouské," říká Dlouhý. Nicméně nachází se i munice z dob, kdy tu cvičila vojska Varšavské smlouvy i naše armáda.
Právě historické události se odrážejí na typu nálezů v různých koutech Česka. "Liší se kraj od kraje. Záleží vždy na tom, co se na daném území dělo v minulosti. Někde byly muniční sklady - ty se třeba na konci války zničily výbuchem, takže v okolí mohou být rozhozené například dělostřelecké granáty a dělostřelecké miny," říká Dlouhý.

Ve městech a jejich okolí je zase pravděpodobnější, že tu lidé i pyrotechnici narazí na letecké pumy. "Některé městské aglomerace byly cílem náletů," vysvětluje jejich přítomnost Dlouhý. Upozorňuje přitom, že leckdy je najdou i nevybuchlé a takové představují největší nebezpečí.
Nálezy v Česku lze také rozdělit podle dřívějších postupů armád: na západě území jsou častější pozůstatky anglo-americké munice a na východě zase sovětské.
Pyrotechnici mají také vypozorované, jak na místa nálezů působí roční období. Zejména na jaře a na podzim očekávají častá hlášení střeliva na polích. Jakmile začne houbařská sezona, chystají se zase na častější výjezdy do lesů.
I přesto, že je téměř sedmdesát let po druhé světové válce, odborníci nepředpokládají, že by ubývalo munice, kterou pyrotechnici najdou. "Předpokládáme, že ji budeme nacházet ještě příštích sto let," říká náměstek šéfa policejních pyrotechniků Miloslav Žán.
 

I stará, rezavá munice zabíjí
Šéf pyrotechniků nechtěl prozradit konkrétní místa, kde nejčastěji nacházejí střelivo. A to proto, že se často jedná o místa velmi nebezpečná. Přesto se stane, že někteří hledači pozůstatků z válek zajdou i tam.
Pyrotechnici se setkávají i s tím, že lidé neodborně s municí nakládají - snaží se ji třeba rozmontovat. To dokládá i tragický případ ze soboty. Při výbuchu ve Vítkově na Opavsku zemřel muž a další tři lidé byli zraněni. Manipulovali totiž s municí nalezenou ve vojenském prostoru na Libavé. Není to však zdaleka jediný případ: jen loni řešili pyrotechnici třiadvacet výbuchů munice a výbušnin, při kterých bylo čtrnáct lidí zraněno a tři lidé zemřeli.
"Při setkání s municí je zapotřebí si uvědomit, že byla vyrobena proto, aby zabíjela a ničila. Ať se jedná o munici či předmět munici připomínající, tak s ním lidé nesmějí manipulovat. Je potřeba označit místo nálezu například igelitovou taškou či částí oděvu, zabránit přístupu k munici a manipulaci s ní dalším lidem a zavolat policii," popisuje postup Dlouhý.

nevybuchlá munice.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zdroj:
http://zpravy.idnes.cz/pyrotechnici-hlasi-rekorni-pocet-objevenych-vybusnin-ppx-/krimi.aspx?c=A140326_2049501_krimi_jav

vytisknout  e-mailem