Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Mistrem republiky se stal bruntálský psovod Jiří Valošek

+ rozhovor 

Prap. Jiří Valošek z Okresního ředitelství Policie ČR Bruntál a jeho služební pes Kapitán byli nejlepší na otevřeném mistrovství republiky psovodů a služebních psů specialistů, které se konalo ve dnech 22. – 26. září 2008 v Bálkové u Plzně. Na mistrovství republiky soutěžil psovod skupiny služební kynologie PČR, správy Sm kraje Ostrava s pětiletým německým ovčákem Kapitánem v kategorii omamných a psychotropních látek. Výsledek se zrodil po náročném soutěžním týdnu, jehož součástí byly discipliny v prověření objektů, věcí, osobních a nákladních vozidel za účelem nalezení omamných a psychotropních látek či jedů nebo také discipliny poslušnosti.
Jako každý rok patřil bruntálský psovod, který vyhrál mistrovství republiky ve služební kynologii již několikrát, se služebním psem ke špičce. Kapitán dokázal během mistrovství získat nad konkurenty ze všech krajů republiky mírný náskok. Nakonec se svým psovodem zvítězili o několik desítek bodů.
„Psi jsou můj život,“ říká v rozhovoru psovod Jiří Valošek 
  
Kdy jsi zjistil, že máš rád psy?
„V šesti letech jsem měl svého prvního psa a později jsem si založil chovnou stanici loveckých psů. Měl jsem doma teriéry i ohaře. Vždycky jsem chtěl vychovávat takové psy, kteří by byli nejen přítelem člověka, ale také jeho kolegou a pomocníkem. To se mi snad daří nyní.“
  
Kolik máš v současné době psů?
 „Celkem mám doma dvanáct psů. Malé, větší a velké. Někteří jsou služební a trávím s nimi většinu času. Mezi smečkou jsou i vysloužilí psi, jako je Bak. Tento trojnásobný policejní mistr ČR má svůj speciální kotec a je mou srdeční záležitostí. Rád mám ale všechny své psy.“
  
Co říkáš na svůj poslední úspěch s Kapitánem?
 „Jde jen o soutěž, takže stojím nohama na zemi. Kapitán je kvalitní pes a dobře se mi s ním pracuje. Samozřejmě, že mě vítězství těší, jelikož byli tací, kteří nevěřili, že lze jeden rok vyhrát se psem obranářem a další rok se psem specialistou. To vše je nejen v talentu Kapitána, ale také v pomoci mých kolegů, kamarádů. Samozřejmě bych nemohl zvítězit, kdyby mi nepomáhala rodina a netolerovala mojí časově náročnou práci a koníčka v jednom. Těmto lidem patří titul stejně jako Kapitánovi a mě.“
  
Je složitější připravit kvalitního specialistu než obranáře?
„V žádném případě. Jedná se o zcela odlišnou přípravu. Vycvičit psa všestranně použitelného je složitější a časově náročnější než výcvik specialisty, ale také záleží na přirozeném talentu zvířete“
  
Jak tedy probíhá výcvik specialisty?
 „Pes musí mít k této činnosti vlohy. Buď se cvičí na metodu aportování a nebo chuťově dráždivou metodou. Já s Kapitánem cvičím metodu aportování. Oblíbenému předmětu se dá pach jednotlivých omamných a psychotropních látek. Začíná se výcvikem jednoduchých drog, jako je marihuana, hašiš a pokračuje se tvrdšími drogami. Vždy je výcvik prováděn formou hry“.
  
Které drogy se hledají nejhůře?
„Psa je asi nejtěžší připravit na vyhledávání synteticky vyráběných drog, jako je pervitin.“
  
Kde je nejčastěji nacházíte?
Kapitán má za sebou řadu úspěšných zákroků. Vyhledává uschované omamné látky nejen při domovních prohlídkách v bytech, na půdách, ale i ve vozidlech. Účastnil jsem se také prohlídek na letištích, ve věznicích apod.. Nejčastěji zajištěnou drogou je právě pervitin.
  
Jak reaguje pes když drogu nalezne?
„To mám jednoduchý příklad z posledního mistrovství. Dostali jsme tam za úkol prohledat dvě místnosti. Do první vběhl Kapitán a po půl minutě bylo jasné, že se zde drogy nenachází. V druhé místnosti se choval úplně jinak. Bylo jen otázkou několika vteřin, než rozpoznal a identifikoval místo, kde droga je.“ 
 
Kde a jak často s Kapitánem cvičíš?
„Cvičíme několikrát týdně bez ohledu na volný čas a pokaždé si volíme jiné prostředí. Někdy v restauraci, jindy v řeznictví, kravíně či v chemičce. Pes nesmí vnímat lidi, hluk ani přítomnost ostatních pachů. Proto volíme pokaždé jiné prostředí. Těm, co nám umožňují cvičit na různých místech patří také velké díky.“
  
Když jdeš  jako psovod do místnosti, bereš Kapitána?
„Ve většině případů se pracuje se psy všestrannými. Pokud to vyžaduje situace a okolnosti použije se pes specialista. Vždy se ale nejprve monitoruje prostor, aby se pes případně nezranil. Na našem okresním ředitelství máme specialisty dva a to jak Kapitána , tak kolega Pavel Klohna má německého ovčáka Daxe vycvičeného na požáry.“
  
Psovodi jsou oblíbení u dětí. Chodíš i se specialistou
vítěz.jpg vítěz.jpg
 po školách?
„I když moc volného času není, tak se na preventivní výchově mládeže také podílí psovodi. Tudíž i já se svými psy několikráte ročně navštívím některou ze škol v okrese. Většinou s sebou beru mladého obranáře Ajaxe. Ale děti mají možnost potkat ve třídě i Kapitána. To tehdy, když jim názorně ukazujeme vyhledávání omamných a psychotropních látek či jedů.“
 
 
 
 vrchní inspektor nprap. Tušková Pavla
 

vytisknout  e-mailem