Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Moravskoslezský Den policie
Ms kraj, Ostrava: Policie slaví čtvrtstoletí, v Ostravě proběhl Den policie
Pětadvacetileté výročí Policie České republiky oslavili obyvatelé našeho kraje spolu s moravskoslezskými policisty v průběhu Dne policie 18. 6. 2016. Již dvanáctý ročník se konal na tradičním místě, v prostorách Slezskoostravského hradu.
Pouze jediný den v roce mají návštěvníci akce výjimečnou příležitost vidět všelikou výzbroj, výstroj, techniku celého spektra policejních služeb. Diváky velmi oblíbené jsou také akční zákroky elitních jednotek, speciální i zásahové jednotky. Neschází ani ukázky služební kynologie, hipologie ostravské městské policie. Nedílnou součástí akce se staly zajímavé ukázky záchranářů, armády, Městské policie Ostrava. Pomyslnou třešničkou na dortu je pro diváky možnost prohlédnout si policejní vrtulník i speciální vybavení pyrotechnické služby. Při příležitosti 15 let výročí Moravskoslezského kraje si mohli návštěvníci akce prohlédnout také výstavu, mapující region.
V průběhu slavnostního zahájení Dne policie 2016 předal policejní prezident genmjr. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý medaile třem desítkám policistů. Oceněna byla jejich precizní služba delší než 30 a 20 let i dlouhodobá iniciativa. Další policisté převzali medaili krajského ředitele za dosahování příkladných výsledků z rukou plk. Mgr. Tomáše Kužela, ředitele moravskoslezské policie. Oceněni byli policisté napříč policejními službami. Z úst policejního prezidenta i ředitele moravskoslezské policie zazněla slova poděkování policistům za odvedenou službu.
Příkladná spolupráce na úseku zajištění bezpečnosti byla u příležitosti oslav 25 let Policie České republiky oceněna hejtmanem Moravskoslezského kraje, byl udělen pamětní list a medaile Krajskému ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Z rukou JUDr. Josefa Babky, 1. náměstka hejtmana, ji převzal plk. Mgr. Tomáš Kužel. „Kraj investuje nemalé finanční prostředky do udržení a zvýšení bezpečnosti občanů, ochrany jejich životů a majetku. Je pro nás prioritní, aby se cítili bezpečně. Velmi úzce přitom spolupracujeme s Policií České republiky a dalšími složkami Integrovaného záchranného systému. Finančně podporujeme řadu projektů, desítky milionů korun z krajské pokladny zamířily například na pořízení technických a komunikačních prostředků policie, speciálních vozidel, techniky pro znalecká zkoumání, vybavení speciální pořádkové jednotky nebo na pracoviště kriminalistické techniky a expertiz,“ uvedl 1. náměstek moravskoslezského hejtmana Josef Babka. V reakci na převzatý pamětní list a medaili plk. Kužel sdělil, že si ocenění váží, přičemž poděkování náleží každému z policistů zajišťujícímu bezpečnost v regionu Moravskoslezského kraje.
V průběhu celého dne pak mohli malí návštěvníci soutěžit o knížku Policejních pohádek, kterou nelze koupit, i další dárky. Děti absolvovaly úkoly na stanovištích s tématikou moravskoslezských policejních projektů prevence (namátkou můžeme připomenout Policejní pohádky, KDO S KOHO, Poldík Webík, Bereš? Zemřeš!!…).
Akci navštívilo několik tisíc lidí. Závěr tak patří poděkování všem spolupracujícím subjektům, které divákům připravily dynamické i statické ukázky. Za podporu a spolupráci náleží poděkování Moravskoslezskému kraji a statutárnímu městu Ostrava.
mjr. Mgr. Gabriela Holčáková
vedoucí oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje
18. června 2016
Ohlédnutí za čtvrtstoletím moravskoslezské policie…
Dne 21. června 1991 schválila Česká národní rada zákon č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky. V letošním roce tak Policie České republiky slaví už své 25. výročí. A nejinak je tomu i v Moravskoslezském kraji.
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje se skládá z pěti územních odborů, kterými jsou Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava a Městské ředitelství policie Ostrava. Na pořádek a bezpečnost v kraji dohlíží víc jak čtyři tisíce policistů.
Pro obyvatele moravskoslezského regionu máme dobrou zprávu. V roce 2015 totiž policisté prověřovali za uplynulé čtvrtstoletí nejméně trestných činů a to celkem 30 364 těchto událostí. Při rekapitulaci nebudou bezpochyby scházet mnohé medializované případy. Jejich výčet by byl velmi dlouhý, proto jen namátkou připomeneme žhářský útok ve Vítkově, výbuch ve Frenštátu pod Radhoštěm, výbuchy na Frýdlantských mostech v Ostravě i Praze, vraždu policisty na Opavsku, vlaková neštěstí ve Studénce, nehodu tramvají ve Vřesině, kauzu methyl, vraždu matky a dcery v Egyptě. Kraj v uplynulém čtvrtstoletí zasáhly ničivé povodně, proběhly opakované demonstrace či násilí mezi fanoušky na stadionech. Policisté ale také v přecházejících letech řešili tisíce krádeží, protiprávního jednání na silnicích, daňovou trestnou činnost a mnohé další trestné činy. O těchto skutcích se sice nepíše, ale každý z nich může znamenat zasaženou oběť trestného činu, následek pro ni i její rodinu. Na straně druhé ale také samotný proces dokazování, který vede k jeho pachateli (detailně o kriminalitě v uplynulém roce informujeme vždy prostřednictvím bilančních tiskových konferencí na počátku roku).
Historie moravskoslezské policie to však není jen potírání zločinu a represe obecně. Naše policejní pohádky oslavily své první narozeniny a zamířily do celé republiky. V celkové nákladu 14 500 kusů výtisků patří k úspěšným titulům. Publikaci Policejní pohádky milují děti i dospělí, mnoho malých čtenářů zná příběhy zpaměti a jejich snem je stát se statečným policistou Honzíkem. Policejní pohádky se staly fenoménem a vznikly za podpory Moravskoslezského kraje.
Nepohádkovou realitu jsme se snažili ukázat v našem preventivním projektu „Bereš? Zemřeš“ varujícím mladé lidi před užíváním drog. Video už shlédlo víc jak 60 000 diváků…
Na policejní čtvrtstoletí se však můžeme podívat i optikou některých specializací. Naše moravskoslezská zásahová jednotka oslavila pětadvacetiny vloni. Byla zřízena ku dni 1. 10. 1990. V době zrodu čítala 13 zakládajících členů. Původně byla jednotka zaměřena spíše na akce pořádkového typu a s rozvojem organizovaného zločinu se počala orientovat na boj s tímto protiprávním jednáním.
Dramatickým obdobím v životě „zásahovky“ pak byly povodně v roce 1997. Příslušníci byli nasazeni při záchranných pracích a v několika rotacích složili takřka nepřetržitě. Byla využita především schopnost specialistů operovat na laně pod vrtulníkem.
Pamětníci moravskoslezského odboru kriminalistické techniky konstatovali, že uplynulých pětadvacet let znamenalo zrod dvou zcela nových odvětví znaleckého zkoumání, stejně jako překotný rozvoj věd využívaných pro boj s kriminalitou, vyvíjely se přístroje, určené ke zkoumání, jen v odvětví genetiky došlo k navýšení počtu zpracovaných analýz stonásobně.
Jako první pracoviště na odboru kriminalistických technik a expertíz (OKTE) v rámci celé Policie České republiky byla v roce 1997 zavedena zkoumání v odvětví genetiky právě na našem moravskoslezském OKTE. V roce 1995 pak byly služby rozšířeny o počítačovou analýzu. Odbor se rozšířil z původních 28 pracovníků na aktuálních řádově pět desítek.
V současnosti stojí za zmínku například vybavení chemických laboratoří, disponujících špičkovými plynovými chromatografy, infračerveným spektrometrem a také Ramanovým spektrometrem. OKTE je dnes uznávaným znaleckým pracovištěm, které v roce 2012 získalo osvědčení o akreditaci jako zkušební laboratoř.
Historie, nejen ta policejní, je psána každodenně. Připomeňme proto i nejnovější události, které se historií teprve jednou někdo možná nazve. Nejnovějším členem moravskoslezského policejního týmu je Čestná jednotka, která byla zřízena dne 1. 1. 2015 a je tvořena policisty speciální pořádkové jednotky.
mjr. Mgr. Gabriela Holčáková
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mediální ohlasy: Statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj, Moravskoslezský deník, TV Polar