Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Prevence – cyklisté

PLZEŇ – Jak se chránit aneb jak můžeme eliminovat nebezpečí v silničním provozu při jízdě na bicyklu. 

     Jízda na kole patří v poslední době k nejoblíbenějším činnostem všech věkových kategorií. V souvislosti s tím, ale bohužel zaznamenáváme v posledních měsících více dopravních nehod, ve kterých figurují cyklisté. Všichni cyklisté by si měli uvědomit, že jsou účastníky silničního provozu a platí pro ně stejná pravidla a zákony, kterými se musí řídit. V tomto případě se jedná o zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích a změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu). Mezi povinnosti účastníka silničního provozu patří kromě jiného zákaz požití alkoholických nápojů nebo užití návykových látek během jízdy nebo před jízdou. Opilému cyklistovi hrozí pokuta ve správním řízení ve výši od 2 500 – 50 000 korun.

     Od 1. července 2016 do 13. července 2017 jsme zaznamenali na území města Plzně celkem 71 případů, kde byl účastníkem dopravní nehody cyklista. Celkem 52 jezdců je podezřelých ze zavinění. Při těchto nehodách lékaři ošetřili celkem 56 lehce zraněných cyklistů, ve dvou případech došlo k těžkému zranění a dva cyklisté na následky svých zranění zemřeli. Pod vlivem alkoholu usedlo za bicykl a vyjelo do silničního provozu 11 cyklistů. 

Z těchto statistik je patrné, že cyklisté jsou v silničním provozu zranitelní, a proto je potřeba, aby také dodržovali základní bezpečnostní pravidla.

     Každý, kdo usedne na kolo, by si měl uvědomit, že cyklistická přilba nerozlučně patří k jízdě na kole. Zákon č. 361/2000 Sb. stanovuje, že cyklista mladší 18 let je povinen za jízdy použít ochranou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě. V případě, že s cyklistickou helmou dojde k nehodě a tím k jejímu poškození, je potřeba nahradit ji novou.

     Správný cyklista by si měl před jízdou zkontrolovat jízdní kolo, aby bylo v pořádku. To znamená, aby mělo nafouknuté duše, funkční brzdy, vše tak, aby neohrozil sebe ani ostatní účastníky silničního provozu. Cyklisté, mimo svou zákonnou povinnost mít za snížené viditelnosti rozsvícený světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadním světlem červené barvy, musí svoji bezpečnost navíc zvýšit doplněním reflexních prvků umístěných na oděvu nebo obuvi. Pokud chce cyklista využít přechodu pro chodce, musí z kola sestoupit a vést ho nebo použít speciální přejezd pro cyklisty.

     Velkou rizikovou skupinou jsou děti - cyklisté. Dítě mladší 10 let smí na silnici, místní komunikaci nebo účelové komunikaci jen pod dohledem osoby starší 15 let. Rodiče nebo osoby, které přebírají odpovědnost za nezletilé děti by se měli:

- vyhýbat frekventovaným silnicím

- přizpůsobit délku jízdy věku a schopnostem dítěte 

- držet se převážně zpevněných komunikací

- dodržovat pravidelné přestávky a pitný režim 

- vědět, že jízdou pod vlivem alkoholu ohrožujete nejen sebe, ale i své dítě

     A několik shrnutých rad na závěr:

- Dbejte na stav kola a jeho výbavu.

- Snažte se vidět a být viděni. 

- Vyhněte se alkoholu a omamným látkám.

- Vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete.

- Buďte ohleduplní a předvídaví – v silničním provozu se mohou pohybovat i osoby se zdravotním handicapem.

- Komunikujte s okolím – v případě jakékoliv změny směru dávejte včas znamení paží.

- Jezděte při pravém okraji vozovky.

- Dávejte pozor na mrtvé úhly – především řidič rozměrnějšího vozidla, které začíná odbočovat nebo třeba vyjíždět ze zastávky, kvůli mrtvému úhlu ve zpětném zrcátku prakticky nemá šanci cyklistu vedle svého vozidla vidět.

- Kolizi se zraněním nahlaste.

prap. Veronika Hokrová
14. července 2017

vytisknout  e-mailem