Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Muž má na svědomí téměř stovku podvodů

ZLÍNSKO: Otec a jeho syn – podvodníci rekordmani. 

Sedmapadesátiletý muž ze Zlínska a jeho čtyřiatřicetiletý syn jsou podezřelí z trestného činu podvod. Toho se dopustili hned v jednadevadesáti případech! U různých finančních institucí si postupně půjčili téměř pět milionů. Přestože syn jednal spíše pod tlakem a chtěl otci vyjít vstříc, oběma teď hrozí až tříleté vězení.
Půjčovat peníze si starší ze dvojice pachatelů začal už v roce 1999 a procházelo mu celých deset let.
Uzavřel celkem čtyřiašedesát smluv, půjčil si 4 209 000 korun. Vzhledem k tomu, že už mu dál půjčit nikdo nechtěl, uzavřel celkem šestnáct smluv jménem třetích osob, nejčastěji na svého syna. Ovšem o těchto jeho půjčkách nikdo nevěděl.
Když se policisté o podvodnících dozvěděli, nechali si cestou Okresního státního zastupitelství ve Zlíně zajistit výpisy z dostupných registrů dlužníků a zprávy z celkem pětatřiceti bankovních i nebankovních institucí, které působí v rámci České republiky. Z výpisu vyplynulo, že obviněný muž pod svým jménem, popřípadě jménem svého syna a dalších lidí, čerpal úvěry nebo využil zpoplatněné služby a od různých společností tak vylákal milionové částky. „Větší část finančních prostředků sloužila vyloženě na bohémský život otce. Další závazky se však nabalovaly a muž vytloukal klín klínem. Dluhy splácel tak, že dělal další dluhy, navíc dostal do problémů i další lidi, hlavně svého syna,“ sdělil vedoucí oddělení hospodářské kriminality zlínské policie Robert Mařák.
Starší z mužů dobře věděl, že je ve špatné finanční situaci a že už sám na sebe půjčovat peníze nemůže. Proto k tomu nakonec přemluvil svého syna. Ten si půjčil ještě jedenáctkrát, celkem necelý milion. Peníze prý odevzdával. Otec už pětadvacet úvěrů do současnosti splatil, čímž uhradil asi třetinu dluhu. Jeho syn zatím splatil šest úvěrů, celkem vrátil necelých čtyři sta tisíc korun.
Ne všechny nebankovní instituce si ověřují finanční situaci svých zákazníků. Na vrácení peněz však trvají. Spory většinou řeší mimo Policii ČR.
Jednání obviněných jsme posuzovali podle zákona účinného do prosince 2009. Oběma tedy hrozí až tříleté vězení.
„Rozhodně nepřistupujte na požadavky či prosby známých ani dobrých přátel ve smyslu: ´Sjednej si sám na sebe půjčku a já to budu splácet!´ Trestní odpovědnost je zcela jednoznačná: hlavní pachatel trestného činu podvod, popřípadě úvěrový podvod, je ten, kdo sjedná půjčku, protože už od počátku jedná s úmyslem a vědomím, že ji splácet nebude,“ upřesnil Robert Mařák.
 
Příklady smluv:
Sedmapadesátiletý muž například uzavřel v listopadu 2003 smlouvu o revolvingovém úvěru na 30 tisíc korun. O měsíc později si půjčil u jiné banky 25 tisíc. Za dalších pár týdnů uzavřel smlouvu o spotřebitelském úvěru na 70 tisíc korun. V několika případech uzavřel smlouvy o úvěru ke kreditní kartě, kredity vybral a nikdy nevrátil. 26. března 2007 uzavřel muž smlouvu o revolvingovém úvěru na 166 tisíc korun, o pouhé tři dny později úvěr s pojištěním klienta na 46 tisíc a jen, co se vyspal, se mu podařilo uzavřít leasing na 271 tisíc korun.
 
Souhrnem pro lepší orientaci:
64 smluv uzavřel starší muž na své jméno, 16 x uzavřel smlouvy o úvěrových produktech jménem třetích osob, nejčastěji na svého syna, v 11 dalších případech si syn půjčil 900 tisíc korun, které předal svému otci. 

 

 

17. prosince 2010, mjr. Ing. Jana Bartíková

vytisknout  e-mailem