Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Muž udělal družce ze života peklo
5. díl pravidelného seriálu deníku Právo "Z policejních spisů"
plk. Mg
|
---|
Pracovníci ostravského „toxi“ týmu se při dokumentování trestné činnosti spojené s výrobou a distribucí drog, velmi často setkávají s faktem dalšího páchání trestné činnosti stejným pachatelem, a to nejen majetkového charakteru.
Příkladem může být také případ, který se odehrál na počátku roku 2006. Tehdy se na policii v Ostravě začali obracet občané jednoho z ostravských činžáků. Svá podezření z výroby a distribuce drog v předmětném bytě, oznamovali lidé nejen anonymně, ale také prostřednictvím úřadu městského obvodu. Na příslušném ostravském obvodním oddělení však ve stejné době vrcholila série oznámení zoufalé ženy i její rodiny na 28letého podezřelého. Muž z Ostravy byl v dané době prověřován pro podezření z několika trestných činů. Namátkou lze uvést například trestný čin porušování domovní svobody, násilí proti skupině obyvatelů a jednotlivci i útok na veřejného činitele, a další. Všechna tato řízení však byla vzhledem k okolnostem, i absencí zákonných důvodů pro vzetí obviněného do vazby, vedena na svobodě. Provedenou analýzou situace, včetně vyhodnocení operativních informací z prostředí ostravské „toxi scény“ bylo jasné, že k úspěšné realizaci případu vede cesta právě přes precizní výslech poškozené 27leté družky podezřelého.
Z osmistránkového protokolu pak vystupuje bizardní svět drogově závislých, plný falešných nadějí, podvodů, lhaní, a v tomto případě také domácího násilí. Poškozená popsala nejen výrobu pervitinu v jejím bytě, ale také násilí vůči ní. Druh oběti, otec čtyřleté holčičky, ženu často v přítomnosti jejich dcery hrubě urážel, ponižoval a nakonec dokonce fyzicky napadal. Žena pokračovala popisem dalších útrap. Zmínila, jak byla zavírána v koupelně, sprchována studenou vodou prý proto, aby se vzpamatovala. Celou noc musela sedět na židli a mlčet, pokud se ozvala, byla trestána. Navíc jí druh permanentně vyhrožoval fyzickou likvidací v případě, že cokoliv někomu řekne. Nepochopitelné jednání vedlo až k psychickému zhroucení oběti a její následné hospitalizaci na psychiatrii. Následovalo rychlé zadržení podezřelého, jeho výslech, v němž veškerá obvinění rezolutně odmítl. Další nezbytné úkony, včetně domovní prohlídky, vedly k zajištění mnoha indícií a důkazů svědčících v neprospěch pachatele. Na konci jednodenní usilovné práce byl pak návrh na vzetí obviněného do vazby, který soudce v tomto případě akceptoval. Zásadnost dobře připraveného prvotního výslechu se mimo jiné prokázala v poměrně typickém okamžiku. V příštích výpovědích, a to dokonce i před soudem, začala poškozená svou výpověď měnit, samozřejmě ve prospěch svého druha. V případech domácího násilí jde o poměrně obvyklý jev. Klíčovým důkazem se tak stal posudek z oboru zdravotnictví, odvětví psychiatrie a speciální klinické psychologie (psychologický posudek). Závěr znalce konstatoval nejen syndrom týrané osoby, ale odhalil u poškozené také projevující se fenomény tzv. Stockholmského syndromu – ztotožnění se s agresorem. Krajský soud pak všechna tato fakta zohlednil a v odvolacím řízení vyměřil obžalovanému souhrnný trest v trvání tří let a šesti měsíců. Věřme, že pro mladou maminku a její dcerku, je to dostatečně dlouhá doba, aby společně začaly nový život. Držme jim palce!
Článek byl napsán pro deník Právo plk. Mgr. Tomášem Landsfeldem, ředitelem Městského ředitelství policie Ostrava, a je zveřejňován v seriálu Práva "Z policejních spisů" .