Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

"Naboural" se do profilů

NOVOJIČÍNSKO - podvedl stovky lidí 

Prozatím 128 poškozených podvedených vlastníků profilů na komunikačních serverech Facebook a Badoo s finanční škodou přesahující půl milionu korun. A to ještě není vše, další případy kriminalisté nadále rozplétají a vyšetřují.

Podezřelým je 21letý muž z Petřvaldu, okr. Karviná, bez zaměstnání. Na svědomí má trestné činy poškozování cizích práv, porušení tajemství listin a jiných dokumentů uschovávaných v soukromí, přečin nebezpečného pronásledování, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, ale i podvod se vzniklou škodu přesahující půl milionu.
Podstatou jeho protiprávního jednání je počítačová kriminalita. Svou drzostí zneužil důvěřivosti a lehkovážnosti poškozených, v převážné míře mladistvých. S poškozenými komunikoval prostřednictvím Faebooku a Badoo, následně jim odčerpával finanční prostředky z telefonních účtů, které použil pro hru poker na internetových serverech.
Na začátku bylo získání hesla facebookového profilu bývalé přítelkyně. Prostřednictvím tohoto získal přístup ke kontaktům jejich „přátel“. Také od některých z nich vyzískal hesla k profilům. Následně získával další okruhy uživatelů profilů na sociálních sítích, které oslovoval pod falešnou identitou s různými záminkami a žádostmi s jediným cílem získat kódy k možnosti sázení a hraní pokeru. Mnozí mu ochotně a naivně požadované údaje zaslali a pak s hrůzou zjišťovali, že mají dluh u mobilních operátorů. V mnoha případech se jednalo o nezletilé osoby, kterým jejich telefonní účty platí jejich rodiče. Poškozenými jsou tedy také rodiče, ale i firmy, na které jsou mobilní telefony vedeny.
Mezi poškozenými jsou i tací, kteří mu neuvěřili, správně zapochybovali a tak mu nakonec kódy neposlali. Přesto i oni jsou ve věci vedeni jako svědci a poškození.

Podezřelý se tohoto jednání dopouštěl od roku 2012, již dříve se však na střední škole pokoušel se spolužáky „nabourat“ do profilů uživatelů. V témže roce dostal podmínečný trest za stejné jednání na šest měsíců. Pokračoval však dále. Nakonec závěrem roku skončil ve vazební věznici. Před samotným zatčením u něj policisté provedli domovní prohlídku, při které zajistili další důkazy k případu.
Jakmile bude celý případ řádně ukončen, bude o jeho vině, výši a druhu trestu rozhodovat soud.

Podobné případy se dějí každodenně. Informace o zneužívání osobních kódů a hesel vyšetřují policisté několik. Mnozí si svá hesla a kódy nechrání, vystavují je na odiv veřejnosti, nechávají je volně přístupná na pracovních stolech, poznamenané na platebních kartách či je přímo důvěřivě sdělují ostatním osobám. Následné škody nejsou pouze finanční, ale mnohdy také morální. Ochrana je pouze jediná, být zodpovědný, příliš nedůvěřovat a o těchto věcech mluvit se svými dětmi. Právě oni jsou nejohroženější cílovou skupinou, která má finální dopad mnohdy na celou rodinu.
 

Z "nabouraného" profilu na sociální síti – komunikace s „přáteli“
…..
„Ahoj prosím tě měla bych na tebe takový dotaz, potřebovala bych si na něčí tel. číslo poslat „heslo“ na email, protože jsem ho zapomněla. Na moje to nejde, protože jsem to už jednou posílala. Tak bych se tě chtěla zeptat, jestli můžu na tvé?

Po udělení souhlasu lidé lehkovážně posílali jedinečné kódy, které podvodník využíval k m-platbám pro hru poker.

Odkazy : http://aplikace.policie.cz/hotline/   banner na stánkách www.policie.cz  Hlášení kyberkriminality

por. Mgr. Petr Gřes
tiskový mluvčí
PIS Nový Jičín

Tisková zpráva ze dne 8.1.2014

vytisknout  e-mailem