Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje
Nehody se zvěří
LOUNY - Patří k nejčastějším příčinám dopravních nehod.
V minulých dnech vyjížděli policisté k dopravním nehodám, u nichž byl příčinou střet se zvěří.
V úterý večer vběhla řidiči do jízdní dráhy srna. Když projížděl osobním vozidlem zn. Ford Mondeo komunikací II. třídy č. 249 směrem od silnice I/28 na Libčeves, vyběhlo nečekaně zvíře ze zarostlého silničního příkopu. Střetu již nedokázal řidič zabránit a srnu srazil přední částí vozidla. Zvíře bylo odraženo mimo komunikaci a z místa nehody odběhlo. Ke zranění osob naštěstí nedošlo. Dechová zkouška u řidiče byla negativní.
U druhé nehody figurovalo divoké prase. Došlo k ní z úterý na středu na komunikaci I. třídy u obce Sulec. Řidič jel s osobním automobilem Ford Mondeo ve směru Praha – Chomutov, když mu z levé srtany vběhl do jízdní dráhy divočák. Pro krátkou vzdálenost již nešlo střetu zabránit. Zvíře srážku nepřežilo, ke zranění osob nedošlo. Dechová zkouška u řidiče byla negativní. Obě nehody šetří dopravní policie.
Další nehody s lesní zvěří byly nahlášeny i ve středu večer. Na silnici č. 27. ve směru od Strojetic na obec Bukov srazil řidič osobního automobilu zn. Citroen srnu, která mu náhle vběhla do jízdní dráhy a krátce před půlnocí šetřili policisté dopravní nehodu kamionu s lesní zvěří na silnici I/28 ve směru od Loun na Most.
Policisté upozorňují řidiče, že ke srážce se zvířetem může dojít v kteroukoliv denní dobu, nejčastěji však za svítání a za soumraku. Velké riziko hrozí i při nočním oslnění světlomety vozidla, kdy je zvíře dokonale zmateno a zůstává strnule stát na vozovce. U vysoké zvěře bychom měli být pozorní zejména v období páření, tedy v říjnu až v prosinci.
Prevencí vzniku těchto nehod je především snížení rychlosti jízdy v místech, kde je možný výskyt zvěře, zraková kontrola obou stran silnice a soustředění se na možnost, že se zvíře náhle objeví. Jakmile zjistíme jeho pohyb před sebou, měli bychom okamžitě zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se pohybují většinou ve skupinách, takže je pravděpodobné, že zahlédnuté zvíře nebude samo.
Pokud již k nehodě se zvířetem došlo, je zapotřebí učinit opatření jako při kterékoliv jiné dopravní nehodě. Rozsvítit výstražná světla, umístit na silnici trojúhelník a jedná-li se o střet zejména s velkým zvířetem, přivolat policii. Nesnažte se poraněné zvíře odklízet ze silnice sami, může vám způsobit zranění. Srážka se zvěří se podle zákona musí nahlásit zástupci místně příslušného mysliveckého sdružení, který by měl zraněné zvíře zajistit či provést likvidaci uhynulého kusu. V případě nahlášení takovéhoto střetu policii se o tento úkon postarají sami policisté.
nprap. Jaromíra Střelcová
Louny, 3. června 2016