Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Nejlepší projekt roku 2007 Evropské sítě prevence kriminality

Městské ředitelství Policie ČR Ostrava je jedním z tradičních základních stavebních kamenů funkčního komplexu postupů a metod řešení problematiky domácího násilí.  

  1. Ostrava jako kolébka dobré praxe v řešení případů domácího násilí
  2. Současný funkční model v Ostravě
  3. Budoucnost v Ostravě při řešení domácího násilí

     Problematika domácího násilí pro nás byla prioritní již v době dávné, kdy nebyl legislativou  dán ani obranný mechanismus institu vykázání, ani speciální ustanovení trestného činu týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě ve smyslu § 215a trestního zákona. Možná jako historické se tak mohou zdát naše minulé aktivity. Jednou z prvních byl v roce 1999 monitoring domácího násilí ve vybrané městské části Ostrava-Dubina a Bělský les (realizovaný ve spolupráci s regionální pobočkou Bílého kruhu bezpečí Ostrava (dále BKB), odborem sociálních věcí a zdravotnictví Magistrátu města Ostravy, katedrou psychologie a sociální práce Ostravské university). Předmětem projektu bylo monitorovat výskyt domácího násilí  uvedené části Ostravy v druhém pololetí roku 1999. Cílem byl model spolupráce na místní úrovni při pomoci obětem domácího násilí a medializace problému domácího násilí. Další z našich četných aktivit byla účast na pilotním projektu BKB Ostrava – interidisciplínárním týmu (IDT). Byli jsme subjektem týmu již v letech 2002 – 2005 spolu s dalšími účastníky. Díky interdisciplinární spolupráci začleněných institucí pak vznikl funkční modelový systém pomoci obětem domácího násilí.

     Od roku 2003 byl zahájen systematický proces vyhodnocování evidovaných skutků na základních útvarech, jehož cílem bylo kvalifikování případů s prvky domácího násilí. Policisté uvedených útvarů disponovali informačními kartami, obsahujícími základní postupy i telefonní čísla pro oběti. K analytické a informační činnosti přistupuje neméně důležitá součást vzdělávání policistů absolvováním odborných seminářů. V rámci IDT vznikají pracovní pomůcky – manuály pro jednotlivé profesní skupiny (lékaře, policisty, strážníky apod.). Bezvýznamným není ani manuál “policista v kontaktu s obětí trestného činu” a “bezpečnostní plán pro oběti”, vytvořen pro každodenní použití ve službě. Zástupce městského ředitelství Policie ČR Ostrava (MŘ PČR), pplk. Ing. Bc. Josef Pravda, přebírá z rukou ministra vnitra prestižní ocenění BKB. V září roku 2003 je vytvořen pracovní tým 24 policistů jednotlivých obvodních oddělení MŘ PČR Ostrava. Je zahájena lektorská činnost ke zvýšení právního vědomí policistů v dané problematice. Následovalo vytvoření formuláře pro základní evidování případů s prvky domácího násilí, používaného i pro informování odboru sociálně právní ochrany dětí (dále OSPOD) v případech přítomnosti dětí. Přistupují pracovní setkání vedoucích základních útvarů a vedoucích OSPODů, jež přináší efektivní spolupráci na místní úrovni.  Ucelený ostravský model byl pak připraven k realizaci v rámci kraje.

     Neméně významnou byla i iniciace k legislativním úpravám, ať z hlediska zákonů, či interních právních norem. Možná i díky našim aktivitám nabyl 1. června 2004 účinnosti trestný čin týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě. Byl vydán metodický pokyn ředitele úřadu služby kriminální policie a vyšetřování č. 2/2004 k problematice domácího násilí. Dnem 1. ledna 2007 nabyl účinnosti zákon č. 135/2006 Sb., kterým se změnily některé zákony v oblasti ochrany před domácím násilím (tímto zákonem byla provedena také změna zákona o Policii č. 283/1991 Sb.), čímž se legislativný kruh uzavřel. Rozšíření oprávnění policisty pak bylo upraveno dále ZP PP 179/2006.

ECPA_2007.jpg ECPA_2007.jpg

     Našim posledním úspěchem je třetí místo v soutěži Evropské sítě prevence kriminality o nejlepší projekt roku 2007. Oceněn byl náš projekt “komplexní řešení problematiky domácího násilí v podmínkách Policie ČR v Ostravě”.

 

vytisknout  e-mailem