Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje
Nejméně usmrcených bylo vloni v Královéhradeckém kraji
KRAJ – Ohlédnutí za rokem 2018 z pohledu dopravy
Přestože Královéhradecký kraj zaujímá s délkou silniční sítě takřka čtyři tisíce kilometrů sedmou příčku v rámci celé České republiky, přiřkly statistiky za rok 2018 našemu kraji prvenství v nejnižším počtu usmrcených osob. Pokles počtu usmrcených osob lze spatřovat v několika faktorech. Kromě toho, že problematika bezpečnosti a plynulosti provozu je čím dál častěji v hledáčku médií i samotných zodpovědných řidičů, má svůj podíl i větší intenzita činnosti Policie ČR v této oblasti a další významné aspekty.
Nejvíce obětí dopravních nehod vykazují statistiky v měsících duben, květen a září. Těžce zraněných přibylo do policejních statistik v červnu a prosinci. Dopravní policisté šetřili v uplynulém roce celkem 5 074 dopravních nehod. V loňském roce došlo kvůli dopravním nehodám k úmrtí celkem osmnácti osob, což je o šest osob méně než v roce předchozím. Příčiny nejtragičtějších osob nejčastěji spočívaly v nepřizpůsobení rychlosti a v nesprávném způsobu jízdy.
„Přestože v uplynulém roce zahynulo na královéhradeckých silnicích nejméně osob od roku 1961, je počet zbytečně zmařených lidských životů stále poměrně vysoký. Bezpečnost a plynulost silničního provozu je v prvé řadě přímo závislá na vlastním chování všech jeho účastníků. Mysleme na vlastní bezpečnost a buďme vůči ostatním tolerantní a ohleduplní,“ doporučuje vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje plk. Ing. Petr Dušek a dodává, že mezi hlavní priority, na něž se budou dopravní policisté v našem kraji zaměřovat, patří zejména alkohol a drogy v silničním provozu, zranitelní účastníci silničního provozu a nepozornost za volantem.
Z obecného pohledu jsou nejčastějšími viníky dopravních nehod řidiči s kratší než pětiletou praxí v řízení motorových vozidel, nejméně bourají řidiči s praxí pohybující se mezi 30 – 35 lety. Nejméně dopravních nehod, tedy 110, se stalo na úseku dálnice D11, který spadá do Královéhradeckého kraje, nejvíce pak na silniční síti 1. třídy, konkrétně 943.
Co se počtu uložených kaucí týká, zaujímá Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje v rámci celé České republiky prvenství. Vloni bylo uloženo celkem 153 kaucí v celkové hodnotě 1 956 500 Kč. (Kauce slouží jako zajišťovací prostředek, pro případ, že by se přestupce nechtěl dostavit k projednání svého přestupku před příslušný správní orgán a lze ji uložit až do výše možného postihu za porušení zákonných ustanovení.)
Výše uvedená čísla prezentují oblast dopravy. Komplex činností, které ostatní složky policie, zejména základní útvary jako obvodní oddělení i v dopravě vykonávají, tak v těchto statistikách úplně zmíněné nejsou. Dopravní policie má hlavní činnost v dopravě, obvody mají činnost zejména v bezpečnosti a v oblasti veřejného pořádku, ale aby efekt bezpečnosti byl úplný, věnují se samozřejmě i dopravě i problematice toxi a dalším činnostem.
„Situace na Kvasinsku se uklidňuje. Prvotně řešené počáteční problémy spojené s nárůstem zaměstnanosti a navýšením počtu zaměstnanců zóny a jejich dojíždění se stabilizovaly. Policisté reagují na zahájení a ukončení směn v průmyslových závodech, kdy bývají největší problémy s parkováním většího množství vozidel. Přestupky spojené s touto problematikou neustále policisté řeší, jedná se však už o velmi malé množství takových případů. Policisté jsou v neustálém spojení s místní samosprávou, zejména pak na Kvasinsku a Solnicku. V souvislosti s touto problematikou velice dobře funguje spolupráce s polskými kolegy a s celníky,“ dodal plk. JUDr. David Fulka, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.
Přehledně zpracovaná bilance nehodovosti a další informace z oblasti dopravy je přiložena níže pod textem.
por. Ing. Magdaléna Vlčková, MBA
11. ledna 2019; 12.50 hodin