Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Ocenění policistů 2009
Dne 16. 2. 2010 proběhlo v Divadle loutek oceňování nejlepších policistů a občanských zaměstnanců Městského ředitelství PČR Ostrava za rok 2009.
Ocenění nejlepších ostravských policistů za rok 2009
Dne 16.2.2010 proběhlo slavnostní ocenění nejlepších ostravských policistů za rok 2009. Společenský zážitek zajisté umocnilo i prostředí Divadla loutek na Pivovarské ulici v Ostravě. Celkem 34 nejlepších policistů a občanských zaměstnanců Městského ředitelství policie Ostrava převzalo ocenění Policista roku, Občanský zaměstnanec roku 2009 i další speciální ocenění.
Akci obohatili i významní hosté, ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, plk. Mgr. Tomáš Tuhý, primátor statutárního města Ostravy, Ing. Petr Kajnar, honorární konzul Ing. Aleš Zedník, předsedkyně Okresního soudu Ostrava, Mgr. Dagmar Gottwaldová, představitelé samospráv a složek IZS.
A nejlepším ostravským policistům popřály i další významné ostravské osobnosti, Jarek Nohavica i Martin Chodúr. Vzhledem k tomu, že mezi nominovanými převažovali muži, několik slov a přání věnovala policistům též půvabná žena, Mahulena Bočanová.
Pan Nohavica navíc, s humorem jemu vlastním, prostřednictvím obrazové zdravice policistům věnoval jakýsi hudební „manuál“ v podobě CD a DVD s vlastnoručním věnováním i podpisem.
Ředitel Městského ředitelství policie Ostrava, plk. Mgr. Tomáš Landsfeld, ocenil titulem Policista roku 2009 dvanáct policistů jednotlivých obvodních oddělení Územního odboru vnější služby Ostrava (mezi nimi i jednu ženu). Namátkou lze z oceněných vybrat například pprap. Václava Wewiorku z ostravského dopravního inspektorátu. Policista zvítězil v květnu 2009 v krajské soutěži dopravních policistů a své kvality následně potvrdil i v celostátním klání, kde se umístil na třetím místě mezi 27 policisty z celé republiky. Titul Policista roku 2009 dále získalo též třináct policistů Územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování Ostrava (mezi nimi opět dvě ženy, komisařky). A znovu můžeme z oceněných kriminalistů vybrat například por. Mgr. Jiřího Buluška, který se specializuje na problematiku sprejerství. A nutno říci, že víc než úspěšně Nekompromisní policista tak od kolegů, ale i veřejnosti, získal pojmenování „lovec sprejerů“.
Titulem Občanský zaměstnanec roku 2009 se nyní může pyšnit pět administrativním pracovnic jednotlivým útvarů. Speciální kategorie otevřel pprap. Martin Danel, vrchní asistent Obvodního oddělení policie Ostrava-Vítkovice, v kategorii „Příkladný čin roku“. Tento mladý, empatický, aktivní policista si počínal jako profesionální „vyjednavač“ při záchraně lidského života. Dne 11.9.2009 zachránil muže, který chtěl skočit z okna v pátém patře domu. S mužem, sedícím na parapetu a naklánějícím se z bytu, se policistovi nejen podařilo navázat komunikaci, ale také jej stáhnout z nebezpečného místa dovnitř. Nicméně kolega Danel byl vybrán jako nejstatečnější také občany, neboť zvítězil v anketě Sedm statečných periodika „Sedmička“. Ovšem Městské ředitelství policie Ostrava má také další ženy a muže na svých místech, kteří v uplynulé době také zachránili další osoby v krizových okamžicích. I těmto policistům patří poděkování.
V další speciální kategorii „Objev roku“ byl oceněn nstržm. Roman Večeřa z Obvodního oddělení policie Ostrava-Poruba, v současnosti sloužící na 4. oddělení obecné kriminality Územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování Ostrava. Jde sice o „nováčka“, u policie je teprve krátce, ale již se výrazným způsobem podílí na objasňování trestné činnosti páchané na území Poruby.
A ředitel Městského ředitelství policie Ostrava, plk. Mgr. Tomáš Landsfeld, nezapomněl ani na pprap. Romana Fučíka z Obvodního oddělení Ostrava-Poruba 2. Policistovi udělil speciální ocenění „sportovní počin roku 2009“. Kolega uspořádal hokejové mistrovství republiky policejních celků. Do šampionátu nastoupilo dokonce 10 mužstev. Sportovní klání policista zorganizoval bezchybně, zapomenuto nebylo ani na malé diváky.
Medaili policejního prezidenta „Za statečnost“ převzal v průběhu slavnostní akce také pprap. Přemysl Lička z Oddělení hlídkové služby Ostrava Policejní prezident udělil medaili za projevení osobní statečnosti v souvislosti s nasazením v oblastech postiženými povodněmi dne 24.6.2009 na Novojičínsku. Medaili policistovi předal ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, plk. Mgr. Tomáš Tuhý a kolegovi poděkoval také primátor statutárního města Ostrava, Ing. Petr Kajnar.
Řady Městského ředitelství policie Ostrava tvoří naštěstí mnoho schopných žen a mužů na svých místech, kteří neváhají a „pomáhají a chrání“ dnem i nocí. Nelze zmínit všechny výjimečné jedince (o zásadních situacích jste průběžně informováni tiskovými zprávami), letošní tituly určitě získají další nejlepší.
Humorně laděné slavnostní odpoledne bylo korunováno jak jinak než další výraznou osobností Ostravy, první Československou superstar, Martinem Chodúrem. Hledištěm zašumělo překvapení, když se po uvedení Martina Chodúra mladý umělec opravdu objevil. Ohlas a aplaus nebral konce. Mnozí ocenění pak odcházeli i s fotografiemi mladého umělce na památku. A Martin Chodúr spolu s ředitelem městského ředitelství předal i speciální ocenění jedné z policistek. Zpěvák nás překvapil svou bezprostředností i vstřícností. Zásadní byl také fakt, že si ve svém vytíženém programu našel čas a zavítal mezi nejlepší ostravské policisty.
Kategorie „Příkladný čin roku 2009“
Ukončit svůj život skokem z výšky chtěl v Ostravě 32letý muž v pátek večer, poté co přišel z restaurace. Policisté Obvodního oddělení Policie Ostrava-Vítkovice byli vysláni na místo 11.9.2009, kolem 22.30 hodin. Již v době svého příjezdu uviděli na okenní římse stojícího muže. Začal okamžitý boj o jeho život. Policisté co nejrychleji vyběhli k bytu do pátého patra, dveře otevřela rozrušená matka. Motivem zoufalého činu měl být rozchod s přítelkyní muže. Policista se ihned pokusil navázat s mužem, stojícím na parapetu okna kontakt, nicméně muž odmítal jakoukoliv komunikaci s kýmkoliv jiným, než se svou přítelkyní. Situace byla vážná, muž se nahýbal z okna, stavěl se na venkovní parapet okna a hovořil o svém odhodlání skočit.
Vzhledem k situaci byly na místo okamžitě přivolány také další složky IZS, hasiči, rychlá záchranná služba a vyrazil také vyjednavač. Policista Obvodního oddělení policie Ostrava-Vítkovice, pprap. Martin Danel, na místě reagoval profesionálně, s mužem se snažil opětovně navázat komunikaci a odvést mužovu pozornost k jiným tématům. Trvalo dlouhé desítky minut než muž začal policistovi důvěřovat a komunikovat s ním. Muž vyžadoval, aby policista stál v dostatečné vzdálenosti, při jakémkoliv pohybu vyhrožoval skokem z okna. Policista tak stál u dveří kuchyně, muž seděl na parapetu okna na druhé straně místnosti. Několikrát se muž na parapetu dokonce postavil a vyjadřoval své odhodlání skočit. Zpočátku musel policista třikrát odejít z místnosti, než bylo mezi zachráncem a mužem navázáno křehké pouto důvěry. Vyjednávání trvalo zhruba hodinu. Vážnou situaci komplikoval fakt, kdy se nepodařilo nakontaktovat ženu, s níž jedinou chtěl muž hovořit.
Pprap. Danel uvedl: „situace byla opravdu dramatická, muže jsem neznal, viděl jej poprvé, a měl jsem řešit jeho životní krizi. Hledal jsem vhodná témata ke komunikaci, naštěstí byl muž vášnivým rybářem, já na ryby chodím také, tudíž jsme našli společnou řeč. Před tím však na můj jakýkoliv pohyb reagoval vstáváním z parapetu a výhrůžkami. Situace se zhoršila také poté, co dorazili hasiči a muž pod sebou viděl nainstalovaný záchranný prvek. Tvrdil, že skočí stejně mimo plachtu.“ V průběhu dialogu vypadl muži zapalovač, této skutečnosti si však všiml naštěstí jen policista a rozhodl se. Strhnout muže bude reálné, shýbne-li se pro předmět a nakloní do místnosti. Bezproblémové záchraně nepomohla nejen vzdálenost mezi muži, ale ani uprostřed místnosti mezi muži umístěný stůl a židle. Navíc byli v kuchyni, kde hrozilo použití nožů. Ideální nebylo ani mužovo odění pouze do spodního prádla, v úvahu nepřipadalo ani mnohem bezpečnější stržení muže dovnitř uchopením za oděv, bez rizika možného pádu spolu se zachraňovaným dolů.
Ostravský policista však zareagoval ukázkově. V nestřežené chvíli, kdy se naskytla vhodná příležitost, muž se nahnul pro zapalovač a na okamžik přestal sledovat policistu. Zachránce jej uchopil kolem pasu a strhnul co nejdál od okna. Záchranná akce pokračovala znehybněním muže, při němž již pomohli další dva policisté (původně skrytí v jiné místnosti), tak aby muž mohl být ošetřen lékařem. Muž byl ihned předán do lékařské péče a převezen na protialkoholní záchytnou stanici. Orientační dechová zkouška vykázala pozitivní hodnotu alkoholu.
Nač asi myslí člověk, který pro záchranu druhého bezesporu neváhá obětovat zdraví či život svůj? I na to jsem se pprap. Martina Danel zeptala „myslel jsem na to, jaké to bude spadnout dolů, možná do těch plachet, ale riskl jsem to, chtěl jsem ho zachránit za každou cenu. Myslel jsem na to, že mohu spadnout dolů, muž byl větší a vážil víc než já, ale nejdůležitější bylo zachránit jeho život.“
Kategorie „Nejlepší policista roku 2009“ – vnější služba
Ostravská „dopravka“ se může pochlubit také nejlepším dopravním policistou v kraji. Prap. Václav Wewiorka v květnu 2009 zvítězil v krajské soutěži dopravních policistů s názvem „soutěž v odborných znalostech a dovednostech v řízení provozu“, pořádanou Odborem služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Severomoravského kraje. Své kvality prap. Wewiorka potvrdil také v celorepublikovém klání dopravních policistů. Druhý ročník soutěže se uskutečnil na konci října 2009 v Jihlavě a mezi 27 zúčastněnými se umístil prap. Wewiorka jako třetí. Kolega Wewiorka soutěžil například v řízení křižovatky, absolvoval jízdu zručnosti, kontroloval technický stav vozidel….Teoretické znalosti byly ověřovány testy, a to nejen z pravidel silničního provozu, ale také dalších právních norem – zákona o Policii ČR i dalších…Kolega srovnal i soutěže v Ostravě a Jihlavě, lišily se nejen testy, ale také disciplínou řízení provozu. V Ostravě řídili soutěžící dvě křižovatky, v Jihlavě pouze jednu. Na můj dotaz, co bylo v soutěžích obtížné, kolega sdělil, že nic. „Ne že bych vše věděl či zvládl, ale soutěže byly koncipovány ideálně“. Prap. Wewiorka nastoupil do služebního poměru policisty 1.5.2003 a je zařazen do skupiny dopravních nehod ostravského dopravního inspektorátu.
Kategorie „Nejlepší policista roku 2009“ – služba kriminální policie a vyšetřování
Ostravští kriminalisté, specializující se na problematiku sprejerství, slaví další úspěch v podobě objasnění rozsáhlé série 34 případů tzv. sprejerství. K protiprávnímu jednání docházelo zhruba rok, od prázdnin roku 2008 do poloviny roku 2009. Způsobená škoda na majetku se pohybuje v současnosti zhruba kolem 100 000 korun. Podezřelí měli různými nápisy či nástřiky opatřit zdi (v některých případech i okna) domů, oplocení, podchody, mosty, školu, zastávku, transformátor, obchodní centrum či hájenku na území Ostravy (největší výskyt byl zaznamenán v Ostravě-Dubině, Porubě, Mariánských Horách, ale také v centru nebo Hrušově).
Kriminalisté odhalili skupinu 13 osob, mezi nimi je celkem osm nezletilých a pět mladistvých. Konkrétněji lze uvést, že pět mladistvých je ve věku od 16 do 17 let, jedná se o jednoho studenta gymnázia, jednoho studenta středního odborného učiliště a tři žáky základní školy. Nezletilí „výtvarníci“ jsou ve věku od 13 do 15 let. Hlavní součást skupiny však tvořila skupinka šesti osob, tří nezletilých a tří mladistvých podezřelých. Na zdích či dalších místech se tak počaly objevovat různobarevné tegy i plošné nástřiky – grafitti.
Kriminalisty pak čekala detailní, doslova „mravenčí“ práce. Precizním dokumentováním a zajištěním stop se roztříštěné informace počaly skládat do zmíněné skupiny „sprejerů“. Kriminalisté opět pracovali s množstvím různých podpisů – tegů, které jednotliví autoři využívají a v konečném důsledku znamenají zjištění konkrétního podezřelého. Někteří členové skupiny měli užívat svůj podpis „artist brother“. Podezřelí měli používat černé i stříbrné popisovače (fixy), spreje různých barev – zelené, černé, stříbrné, i další různobarevné. Vyjma podpisů jednotlivých aktérů, se tak na objektech objevily například též kresby lidských postav, hlavy a tlapy psa, motiv ducha apod. Navzájem se měli obvinění mezi sebou o svých počinech informovat a některá „díla“ byla ke shlédnutí také na internetu.
Nezletilí měli nápisy opatřit i základní školu, v níž někteří absolvují školní docházku a to dokonce v přestávce mezi vyučováním.
Policejní komisař sdělil obvinění všem pěti mladistvý pro provinění poškozování cizí věci. Dospělému pachateli hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, u mladistvých se trest snižuje na polovinu. Zasádní podíl při objasňování případů sprejerství má por. Mgr. Jiří Bulušek.
Ostravským policistům se dlouhodobě daří předmětnou trestnou činnost (tzv. sprejerství) objasňovat. Pro lepší orientaci v problematice lze dodat i statistická čísla za období od ledna do října letošního i loňského roku. V roce 2008 jsme v Ostravě za prvních deset měsíců prověřovali 186 případů tzv. sprejerství, podezřelý zjištěn v 83 případech (objasněnost činí téměř 45 procent). V roce 2009 bylo prověřováno ve stejném období již 268 případů a podezřelý byl zjištěn u 153 z nich (objasněnost zhruba 57 procent). V celé republice bylo za prvních deset měsíců roku 2009 prověřováno 2 976 případů „sprejerství“ – tedy poškozování cizí věci, podezřelý byl zjištěn v 687 případech (objasněnost činí 23 procent).
Ohlasy v médiích: